Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Děti do deseti let zřejmě nebudou potřebovat vlastní cestovní pas

[14.03.2007]

Cestování

ČTK: Děti do deseti let zřejmě nebudou potřebovat vlastní cestovní pas

Usnadnění cestování dětem do 10 let

Děti do deseti let už pravděpodobně nebudou muset mít pro cesty do zahraničí vlastní cestovní pas, bude totiž možné je zapsat do pasů rodičů. Počítá s tím novela zákona, kterou dnes ve zrychleném řízení schválila Poslanecká sněmovna. Vládní předlohu podpořili i zástupci opozice, ze 155 poslanců kladně hlasovalo 143, nikdo nebyl proti. Normu nyní dostane k projednání Senát.

"Podstatou této novely je vrátit se zpět k praxi, kdy byla možnost zapisovat děti, a to do deseti let (věku), do pasu rodičů," uvedl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Rodiče by tak nemuseli vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok. Starší děti by pak mohly dostat vlastní pas na dobu pěti let, pokud by je rodiče nechtěli mít zapsány jen ve svých pasech, uvedl ministr.

Kvůli dodržení bezpečnostních pravidel EU bude podle ministra zápis dítěte do rodičova pasu vlepen na samolepícím štítku. Štítek má být opatřen prvky, které jej ochrání proti padělání a pozměňování. Náklady na realizaci novely by podle ministra neměly převýšit pět milionů korun.

Od 1. září 2006 vydávají české úřady nové biometrické pasy, do nichž rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby malých dětí platí jen jeden rok. Podle evropských předpisů navíc pasy bez biometrických prvků nelze vydat na delší než roční dobu.

Nynější pravidla zavedl Langrův předchůdce v čele ministerstva František Bublan. Doklady s fotografií mají děti chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí. Exministr dříve uvedl, že Langrův postup považuje za rezignaci na bezpečnostní problematiku a nepodpoří ho. Dnes patřil k poslancům, kteří se hlasování zdrželi. Zamezení možnosti nekontrolovaného mezistátního pohybu dětí se podle nynější vlády ale dá s ohledem na existenci zelené hranice zabránit jen stěží.

Dětské pasy stojí 50 korun, neobsahují biometrické údaje, pouze fotografii. Nyní je pro získání dětského pasu kvůli ověření národnosti nutné předložit také osvědčení o státním občanství. To vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice.

Děti ve věku od pěti do 15 let již dostávají pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu stojí 100 korun. Zápis dítěte do pasu rodiče by měl stát 200 korun, respektive 50 korun v případě zápisu do vydaného dokladu. Pro rodiče, kteří měli své děti zapsány v pasech před loňským 1. zářím, se nic nezmění.

Norma by podle Langra mohla v případě rychlého přijetí usnadnit život rodičům už pro období letních prázdnin. "Naší snahou a ambicí je stihnout v uvozovkách letní turistickou sezonu," uvedl ministr. Ve vládním návrhu je nicméně napsáno, že novela má nabýt účinnosti deset měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů. "Doba mezi nabytím platnosti a účinnosti novely zákona bude využita zejména ke zpracování přesné technické specifikace, k vyhlášení obchodní veřejné soutěže, k vypracování grafického a textového provedení štítků," uvedla vláda v důvodové zprávě.

Zpravodajství ČTK, 14. března 2007