Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer v SR: do schengenského prostoru vstoupíme společně

[28.02.2007]

Evroská unie

Právo: Langer v SR: do schengenského prostoru vstoupíme společně

Konec hraničních kontrol při vstupu do států EU

Společný vstup České republiky a Slovenska do schengenského prostoru je v zájmu obou zemí. Uvedl to v průběhu včerejší návštěvy Slovenska český ministr vnitra Ivan Langer.

Na otázku novinářů, zda nehrozí schengenský milník na československé hranici kvůli zaostávání Slovenska, ministr uvedl: „Jsme přesvědčeni, že Slovensko uspěje. Bezpečná slovensko-ukrajinská hranice je také v zájmu České republiky.“ Langer odmítl názor, že přijel na Slovensko na kontrolu. „Byla to výměna zkušeností a jednání představitelů dvou partnerských států. Máme společnou odpovědnost dotáhnout do konce proces integrace České republiky a Slovenska,“ uvedl.

Volný přechod hranic označil Langer za prioritu obou států. „Je to právo členských zemí Evropské unie. Zatím existují občané Unie první kategorie a druhé kategorie,“ dodal. Se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem se Langer dohodl na návštěvě českých expertů na slovenskoukrajinské hranici a na zapůjčení speciálního automobilu s termovizí pro potřeby této hranice. Kaliňák přiznal, že Slovensko má čtyři taková vozidla, ale jsou nepoužitelná a jsou v reklamaci.

Podle slovenského ministra vnitra měla Evropská unie před časem 166 připomínek k připravenosti Slovenska na vstup do Schengenu. „Věříme si na 110 procent, že do další hodnotící zprávy tyto úkoly splníme,“ zdůraznil Kaliňák.

Langer odpoledne navštívil také Ústav paměti národa, který založil bývalý federální ministr vnitra Ján Langoš. „Chci se touto návštěvou inspirovat, protože v České republice podobný ústav nemáme,“ řekl.

Právo, 28. února 2007