Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Aktualne.cz: On-line rozhovor čtenářů s Ivanem Langerem

[01.03.2007]

Ministerstvo vnitra, politika

Aktualne.cz: On-line rozhovor čtenářů s Ivanem Langerem

On-line rozhovor na různá témata týkající se ministerstva vnitra, Policie ČR, politiky ...

Odpovězeno: 01. 03. | 15:02Autor: Milan Řehák

Otázka: Vážený Pane ministře, po Vašem uvedení do funkce dozvíme se konečně kdo vykonstruoval obvinění proti dvěma policicistům ÚOOZ Macháčkovi a Mikešovi v roce 1999?

Ivan Langer: Přiznám se, že si tento případ nevybavuji. Pošlete mi podrobnosti na ivan.langer@mvcr.cz


Odpovězeno: 01. 03. | 15:01Autor: K.Nedoma

Otázka: Pane ministře,jak dlouho bude ještě trvat tolerance sepětí policistů se soukromým sektorem za účelem krytí kriminální činnosti za úplatu? Neříkejte.že nic nevíte...Skoro každý z hospodářské má svého oslíčka otřes se.

Ivan Langer: Pošlete mi co víte a bude-li to skutečně průkazné, okamžité půjdou z uniformy a zamíří rovnou před soud.


Odpovězeno: 01. 03. | 15:00Autor: Mirek

Otázka: Dobrý den.Mám jednoduchou otázku.
Kdy se už konečně rázně vypořádáte s korupcí, zlodějema podvodníkama a hlavně jak proběhly lustrace.Kolik máte ve Vašem resortu spolupracovníků s STB?Zatím Vám fandím.Mirek

Ivan Langer: Kolik přesně pracuje bývalých příslušníků v resortu MV nevím, ale snažím se s nimi postupně loučit (viz Archiv bezpečnostních složek). Teď probíhá kontrola asi tisíce vydaných lustračních osvědčení policistů. Jsem autorem Strategie vlády v boji proti korupci. Považuji to za velmi kvalitní dokument, metodicky správně zpracovaný a postavený na třech pilířích Prevence, Průhlednost a Postih. Boj proti korupci asi nikdy nezkončí, důležité je ale zmenšovat prostor pro korupci - říkám,že platí - čím méně razítek, tím méně korupce.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:56Autor: Honza

Otázka: Jmenujte, prosím, jedno jméno konkrétního českého politika, kterého považujete za dobréhoho politika, morálně i profesně. Máte nebo měl jste v tomhle směru sám nějaký vzor?

Ivan Langer: Těžká otázka. Raději nechám bez odpovědi. Díky za pochopení.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:55Autor: Romeo

Otázka: Dobrý den,
jsem rád, že se člověk Vašeho formátu dostal na takto důležitou funkci. Věřím Vám a respektuji Vaše rozhodnutí, ale nemělo by docházet k takovým fópá jako s tou senzibilkou.... At se daři

Ivan Langer: Děkuji, vážím si uznání i podpory. S tou senzibilkou to ale fakt nebylo tak, jak se říká. :-)


Odpovězeno: 01. 03. | 14:54Autor: Pavel Vondra

Otázka: Chci se zeptat, zda by nebylo dobré zavést policejní hlídky v obyč. (neoznačených) vozech a pustit je do normálního provozu. Nejvíce nebezpečné přestupky jsou totiž nebezpečné předjíždění (myšky)apod. Pokud by někdo policistu málem zabil, určitě by se nenechal uplatit. Díky

Ivan Langer: Stojí to za úvahu. Nejřív ale musím prosadit změnu v nákupu policejních vozidel tak, aby bylo vůbec v čem jezdit a aby to, v čem se jezdí nebyly stařičké rozhrkané vraky.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:52Autor: Milan Češpiva

Otázka: Proč neusilujete více o vyšší pozice, kde by se Vaše schopnosti více uplatnily ve prospěch nás všech, takto věřím, že se změní pozitivně poměry v policii, ale to je relativně málo s ohledem na současný stav. Milan Češpiva

Ivan Langer: Nemám jinou ambici, než prosadit pozitivní změny v resortu vnitra a projekty, které jsou připraveny a částečně se již realizují. Je to velký a velmi ambiciózní projekt, který mne plně vytěžuje a nepošilhávám po ničem jiném. Od rozdělané práce se neutíká a teprve její výsledky řeknou, mám-li vůbec nárok přemýšlet o něčem jiném. :-)


Odpovězeno: 01. 03. | 14:49Autor: Karel

Otázka: Dobrý den p. Langře,
můžete nám slíbit, že úplatkářská aféra týkající se plánovaného nákupu a později uskutečněného pronájmu letounů Gripen bude vyšetřena a nebude "zametena pod koberec"?

Ivan Langer: Jsem optimista a věřím, že tato věc bude vyšetřena.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:48Autor: Schengen

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat jestli budete reorganizovat cizineckou policii a jestli už máte připravenou nějakou koncepci. Šíří se fámy o jejím rušení...
Děkuji

Ivan Langer: Změna podoby SCPP souvisí se vstupen ČR do Schengenského prostoru a zrušení hraničních kontrol. Je logické, že se to musí promítnout i do struktury a počtu lidí. V žádném případě se nebude jednat o zrušení. Část lidí zůstane tam, kde je, část se přesune jinam, část přejde do jiných složek Policie ČR. Definitivní podoba není určena. V pondělí jsem shodou okolností uložil policejnímu prezidentovi předložit na poradu vedení aktualizované varianty. Musí být rozhodnuto včas, tak aby každý věděl, co bude. Není nic horšího než nejistota.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:44Autor: příslušník

Otázka: Jaký máte názor na paragraf 225 zákona 361/2003sb., který poškodil příslušníky ,kteří odešli od policie podle zákona 186/1992sb.
jedná se o evidentní retroaktivitu zákona, která je v našem právním systému nepřípustná?

Ivan Langer: Nejde o retroaktivitu - starý příspěvek je příspěvkem i podle nového zákona. Je to nový systém, nová pravidla, stejná pro všechny.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:41Autor: Eva Dočkalová

Otázka: nebylo zbytečné zveřejnovat další svazky STB? Nemáte poněkud důležitější věci na starosti a není na čase tohle téma opustit?

Ivan Langer: K tomu, abysme se mohli vyrovnat s minulostí, musíme ji nejdříve poznat a pochopit. Považuji za absurdní a nesmyslné, mají-li občané díky svobodnému přístupu k informacím možnost poznávat a kontrolovat demokratické instituce, a současně jim je utajováním odpírána možnost poznámí fungování represivních složek totalitního státu. A to je můj cíl a cíl tohoto projektu. Základní krok jsem už udělal - vznikl archiv bezpečnostních složek, změnili se lidé (odešli StBáci, kteří tam donedávna pracovali), změnil se styl práce. Odtajní se další dokumenty a zpřístupní se badatelům a historikům. Dělám jen to, co už dávno mělo být uděláno.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:33Autor: Jaroslav K.

Otázka: Dobrý den pane Langere,

otázka mimo politiku - jací jsou Vaši oblíbení spisovatelé? Chystáte se napsat nějakou další knihu? Děkuji a přeji Vám hezký den.

Ivan Langer: Rimbaud, Verlaine, Ginsberg, Kerouac, Vian,Hrabal, Klíma, Hazek, Friedman...uff a spousta dalších


Odpovězeno: 01. 03. | 14:29Autor: Svatava

Otázka: Proč Vy, nyní ministr vnitra, jste minulý rok vytvářel politické tlaky na vedení České televize v Brně, aby zaměstnali Marka Hladkého v jedné z důležitých funkcí, přestože ho v brněnské televizi pro jeho konfliktní povahu, neprofesionalitu a neseriozní jednání na tuto funkci přijmout nechtěli?

Ivan Langer: Jejda, co je to zase za fámu? Žádný tlak jsem v Brně nevytvářel. Kdo je pan Marek Hladký?


Odpovězeno: 01. 03. | 14:28Autor: demokrat

Otázka: Dobrý den, pane ministře,přeji Vám hodně síly pro reformu policie.Chystáte reformovat i celostátní útvary, nap.finanční policii,UDV,protidrogovou sekci atd?Jinak moc držím palce a vydržte, je co měnit.Váš volič.

Ivan Langer: Děkuji za podporu. Reforma je postavena na deseti pilířích a nová struktura neuniformované policie je jednou z nich. První krok - sloučení FIPO s ÚOKFK a dalšími útvary byl učiněn. Teď je třeba dát čas na stabilizaci nového stavu. Definitivní podoba ale ještě není stanovena, jako jedna z variant se nabízí obdoba německého krimálního úřadu.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:25Autor: policista

Otázka: Proč policisté z dopravních nehod v Praze jsou zařazeni do vyšší platové třídy než v ostatních okresech ČR.

Ivan Langer: Nevím, ale neměli by být.Dopraváci jsou ve 3., 4. a 5. platové třídě. Záleží na veliteli koho a kam zařadí, jak volná místa obsazuje.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:23Autor: Rolf

Otázka: uvedomte si, ze jste si tu republiku rozkradli, ted to chcete na nekoho hazet?????

Ivan Langer: Nic jsem neukradl a nic na nikoho neházím.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:22Autor: Bajousek

Otázka: Dobry den,neuvazujete o zpetnem vyhledavani nejruznejsich utajenych kauz byvale CSSD.Mylsim,ze dalsi vlada po ODS by to mela udelat taky.Je potreba,aby se udelala politika pruhlednejsi a zbavila by se "cernych ovci".Politik si ma v politice udelat dobre jmeno a ne nahrabat co jde.Mlady ODSak

Ivan Langer: Mým cílem v politice je realizovat cíle, které mám - deregulační reformu (debyrokratizace), skutečné zavedení e-governmentu (Zrovnoprávnění elektronického a papírového dokumenty, projekt Czech point, zákon o registrerch, jednotnou Komunikační infrasturkturu veřejné správy,...), reformu policie, projekt Otevřená minulost - zpřístupnění svazků StB a řadu dalších projektů.Proto jsem v politice,proto jsem ministrem vnitra.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:18Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den pane ministře, kdy si myslíte, že budou mít občané naší země opět důvěru v policii a budou s ní opět spolupracovat, jak tomu bývalo dříve? Jak tomu může napomoci nový služební zákon?

Ivan Langer: Je to běh na dlouhou trať a služební zákon je základní předpoklad pro změnu. Ale pouze předpoklad, neboť sebelepší zákon je k ničemu, nepracují-li s ním kvalitní lidé. Zákon stanovuje jasná pravidla za co a jak se odměňuje a trestá. Jeho filosofíí je proměna služby v celoživotní poslání, protože systém výsluhových příspěvků je skvělou motivací dělat svoji práci dlouho a dobře, dlouho dobře. Odcházejí dlouhoslouící policisté - vytahuje se generační špunt, šanci dostanou mladší odborně i profesně připravení. Věřím, že tuto šanci využijí. Zákon ale dává jasně červenou těm, kteří do policie nepatří a umožňuje odchod na hodinu bez jakýchkoliv výsluh. Pozitivní a negativní motivace, chcete-li - cukr i bič.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:13Autor: Luhan

Otázka: Dobrý den zajímalo by mě jak to bude do budoucna s mateřskou,která dnes činí 7600 kč a rodinám to dost pomohlo chcete jí snížit nebo ne a když tak od kdy?

Ivan Langer: Omlouvám se, ale neumím odpovědět, neboť to nevím.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:13Autor: Ivik

Otázka: Dobrý den pane ministře,
co říkáte tomu, že nový bodový systém porušují i vedoucí představitelé Policie ČR? A řadový policisté ve služebních vozidle nevyjímaje. Vrhá to špatné světlo na celou policii. Proč by měl být trestán řadový občan za to, že třeba není připoután, když u policiie to jde?

Ivan Langer: Zákon platí pro všechny a já jsem také jasně řekl, že i pro policisty. Pouze jde-li o výkon služby, jízdu k nehodě či trestnému činu, pak mohou užít vyjímky ze zákona.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:11Autor: Anička

Otázka: Dobrý den, já vám fandím již od dob, kdy jste mě jako desetiletou holku na chrudimském náměstí oslovil Ančo a věnoval mi podpis :) Chci se jen zeptat.. vy s tím asi nemáte co dělat, ale nevíte, jaká je situace se státními maturitami? Děkuji pěkně, mějte se krásně, naschle :)

Ivan Langer: Jéje, tak to už se známe pěkně dlouho. Jsme vlastně staří známí. :-) Doufám, že se máte dobře. Jsem pro dklad státních maturit. V tuto chvíli to vypadá na odklad o dva roky. I tak si ale kladu otázku, zda vůběc něco takového, jako státní maturita, má být. Mějte se fajn a držím pěsti.
P.S. Nevíte-li kam po maturitě, koukněte na www.cevro.cz a na Vysokou školu Cevro Institut.


Odpovězeno: 01. 03. | 14:09Autor: tereza

Otázka: ?????????JAK SE MÁTE????????

Ivan Langer: Dobředobře. A vy?


Odpovězeno: 01. 03. | 14:08Autor: Václav

Otázka: Poněkud praktická otázka: Kde sídlí HZS, od té doby co přešli pod MVCR?

Děkuji

Ivan Langer: Máte-li na mysli Generální ředitelství HZS, tak to sídlí v Praze v nové, moderní budově.

 Aktualne.cz, 1. března 2007