Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Konec dětských pasů? Rodiče by už nemuseli zbytečně obíhat úřady

[20.02.2007]

Cestování

MF Dnes: Konec dětských pasů? Rodiče by už nemuseli zbytečně obíhat úřady

Zrušení dětských pasů

Rodiče už zřejmě nebudou muset obíhat úřady, než pojedou s malými dětmi na dovolenou. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce zrušit dětské pasy. Ve středu přinese na zasedání vlády novelu zákona, podle které by si rodiče mohli děti opět zapisovat do svých pasů.

To není možné od loňského září, kdy začal platit nový zákon o cestovních dokladech. Prosadil jej ministr vnitra Paroubkovy vlády František Bublan. Odvolával se tehdy na evropskou směrnici a také tvrdil, že cestovní doklady pro děti zabrání jejich únosům do ciziny. Pro rodiče dětí to však znamená kolečko po několika úřadech. Než totiž požádají o pas pro svou ratolest, musí si nejdřív „vyběhat“ potvrzení o trvalém pobytu dítěte, potvrzení o jeho státní příslušnosti a nechat dítě vyfotit tak, aby mělo předpisově neutrální výraz. U dětí do pěti let se pasy navíc obnovují rok co rok.

Langerův návrh má ve Sněmovně naději na úspěch. I nynější poslanec Bublan připouští, že by děti do pěti let mohly být zapsány v pasech rodičů. Langer chce, aby Sněmovna zákon projednala rychleji než obvykle. „Rád bych, aby změna platila už před letošní letní sezonou,“ vysvětlil.

Pokračování:

Čtyři pochůzky po úřadech obtěžkaná dvěma dětmi, dva ztracené dny a pět set korun navrch. Tím si musela projít Zuzana Aidomoan, když chtěla vycestovat se svými dětmi do Anglie za manželem. Musela totiž potomkům, kterým jsou teprve jeden a dva roky, pořídit pasy.

Ještě před rokem by se podobnému martyriu vyhnula. Až do loňského září si rodiče totiž mohli děti zapisovat do svých pasů. Jenže pak začal platit zákon z dílny exministra vnitra Františka Bublana (ČSSD), podle kterého děti do pěti let musí mít svůj vlastní cestovní doklad. A rodiče jej navíc musí rok co rok obnovovat.
„Je to naprostý nesmysl. V Anglii nad tím úředníci na hranicích kroutili hlavami. Nevěděli ani, jestli jsem máma dětí, protože ve svém novém pase jsem je už neměla zapsané,“ rozčiluje se Zuzana Aidomoan.

Potvrzení za potvrzením

Za pár měsíců zdlouhavé kolečko po úřadech možná odpadne. Zítra totiž vláda projedná návrh nového zákona, kterým by se vše vrátilo do starých kolejí - rodiče by své děti do pěti a možná i do deseti let měli opět zapsané jen ve svém pasu.
Nemuseli by tak každý rok znovu shánět potvrzení o trvalém pobytu, bez nějž úřady cestovní doklady dětí neobnoví. Fotografové na pasových odděleních by také přestali řešit, jak donutit několikaměsíční mimino, aby se tvářilo předpisově neutrálně. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce prosadit, aby Sněmovna projednala novelu zákona o cestovních dokladech rychleji, než je běžné. „Chceme to stihnout ještě před začátkem turistické sezony,“ vysvětlil. Na jednání vlády půjde s dvěma variantami: aby si rodiče mohli děti zapisovat do pasů do pěti nebo do deseti let jejich věku.

Politici obrátili

Ve Sněmovně má jeho návrh šanci na úspěch. Dokonce i exministr vnitra František Bublan, který dětské pasy prosazoval, už ubral plyn. „Můžeme uvažovat o tom, že se budou do pasů rodičů zapisovat děti do pěti let. Do deseti - to už je příliš,“ řekl včera.

Původně přitom Bublan chtěl, aby se dětské pasy obnovovaly po půl roce. Tvrdil tehdy, že cestovní doklady sníží riziko únosů dětí do ciziny. Odvolával se také na směrnici Evropské unie. Jenže ta byla dobrovolná a české úřady ji přijaly v té nejtvrdší podobě. Například Němci mohou své děti zapisovat do pasu dál a britským dětem platí cestovní doklady pět let.

Když Bublan v minulosti čelil kritice, ukončil debatu o potřebnosti pasů pro kojence a batolata slovy: „Rodiny s dětmi zase tolik necestují. A ty, co ano, na nové pasy mají.“

Příznivě se k Langerovu návrhu, který by rodičům ulehčil život, stavějí i lidovci a komunisté. Je přitom s podivem, že když Sněmovna hlasovala o zavedení dětských pasů, našli se jen čtyři poslanci, kteří pro to nezvedli ruku. Ano tehdy řeklo 135 zákonodárců.

***

Dětský pas

Co platí dnes

Cestovní doklad musí mít každé dítě, které si nestihli rodiče zapsat do svých pasů před loňským zářím. Dětem do pěti let musí rodiče pas obnovovat každý rok. Od pěti do patnácti let mají děti pas s platností na pět let. Rodiče nejmenších dětí musí nejdřív na obecní úřad pro potvrzení o trvalém pobytu dítěte a pak na matriku pro potvrzení o jeho státní příslušnosti. Na pasovém oddělení musí fotograf dítě zachytit s „neutrálním výrazem“. Teprve poté si rodič může o dětský cestovní doklad zažádat. Vyzvednout si ho na úřadě může za dva týdny.

MF Dnes, 20. února 2007