Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Langer řekl Klausovi, že chce zlepšit situaci s odposlechy

[08.02.2007]

Odposlechy

ČTK: Langer řekl Klausovi, že chce zlepšit situaci s odposlechy

Chystaná opatření proti zneužívání odposlechů

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dnes slíbil prezidentu Václavu Klausovi, že se zasadí o zlepšení situace kolem odposlechů. Jako první krok nařídil Langer policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi, aby do konce letošního čtvrtletí zpracoval komplexní analýzu odposlechů včetně zhodnocení jejich efektivity za rok 2006. Langer novinářům po schůzce řekl, že zprávu by měl Husák předkládat pravidelně každý rok. Bude ji dostávat prezident, vláda, parlament a veřejnost. Klaus se podle ministra o problematiku odposlechů velmi zajímá a znepokojuje ho jejich rostoucí počet. Prezident kvůli tomu dokonce v minulosti požadoval odstoupení někdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.

Langer uvedl, že zájem prezidenta o tuto problematiku se podle něj projevil i na klesajícím počtu nasazených odposlechů. Zatímco v roce 2004 jich prý bylo 10.000, o rok později 7300. V roce 2005 tak počet odposlechů poprvé klesl. Do té doby jen stoupal. Podle policie za prvních šest měsíců loňského roku odposlouchávala policie 4130 telefonních čísel. Podle Langra se s prezidentem dohodli, že policisté, státní zástupci a soudci by měli k otázce odposlechů přistupovat mnohem odpovědněji. "Měli by pečlivě zvažovat tento zásah do soukromí občanů," uvedl ministr.

"Prezident i ministr se shodli, že je třeba legislativně nastavit mechanismus tak, aby ti, co o nařizování odposlechů rozhodují, měli také zpětnou odpovědnost za toto rozhodnutí a aby přístup k materiálům o odposleších měl pouze nezbytný okruh prověřených osob," potvrdil jeho vyjádření mluvčí Hradu Petr Hájek.

Langer doplnil, že se také bude snažit technicky a organizačně zlepšit zabezpečení záznamu odposlechů. Reagoval tak na nedávnou kritiku předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce, podle něhož má k těmto záznamům přístup příliš mnoho lidí. Langer se prý bude snažit jejich počet redukovat a také zlepšit evidenci kopií, které se ze záznamů zhotovují. "Případ pana Paroubka je přesně tím případem, kdy by měl být omezen přístup k takovým informacím," uvedl Langer jako reakci na to, že předseda ČSSD Jiří Paroubek nahlížel do spisu ke kauze zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy. Viděl tak i záznamy pořízených odposlechů. Na nahlédnutí do spisu měl ovšem jako poškozený zákonné právo.

Ministr dodal, že se s prezidentem také shodli na nutnosti zákonné úpravy odposlechů, které provádějí například soukromé bezpečnostní agentury. Do konce roku by tak měl být připraven zákon, který tyto druhy odposlechů postaví mimo zákon. V současné době totiž neexistuje legislativa, která by tuto problematiku upravovala. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který normu připravuje, se prý v zákoně také vrátí ke starší myšlence ODS, že člověk, který byl nedůvodně odposloucháván policií, by se o tom měl zpětně dozvědět. Toto pravidlo ale zároveň nesmí omezit práci policie a justice. Za prvních šest měsíců loňského roku odposlouchávala policie 4130 telefonních čísel.

Zpravodajství ČTK, 8. února 2007