Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Archivy se postupně otevřou, slibuje Langer

[06.02.2007]

Archivy bezpečnostních složek

Hospodářské noviny: Archivy se postupně otevřou, slibuje Langer

Maximální otevřenost archivů StB

Když měl tehdejší ministr vnitra František Bublan před dvěma lety při interpelacích ve sněmovně odpovědět, kolik bývalých »estébáků« dodnes pracuje u policie, tvrdil, že to neví.

»Taková evidence se nevede a já jsem rád, protože bych to nepovažoval za dobré,« prohlásil. A jeho úřad odhadoval, že jde nanejvýš o pár desítek lidí.
Teprve nyní se ukazuje, že ministerstvu se v minulosti některé problémy spojené s StB příliš nechtělo řešit. A nemusí jít jen o počet policistů-estébáků, kterých je ve skutečnosti oficiálně osm stovek, jak krátce po jmenování do funkce zveřejnil nový ministr Ivan Langer (ODS).

Že se na ministerstvu něco mění, naznačil už na podzim příchod historika Pavla Žáčka do funkce šéfa archivu, jenž spravuje spisy StB. Paradoxně, právě v tomto archivu ještě loni pracovalo osm bývalých agentů, kteří museli okamžitě odejít. Těsně před Vánoci navíc soud rozhodl, že známý herec Jan Kanyza je v seznamech StB oprávněně. A to i přesto, že předchozí soud ho nařídil z evidence vymazat – podobně jako několik dalších populárních umělců.

Ministerští archiváři si totiž dali tu práci a našli k případu další dokumenty, které Kanyzu usvědčily. »Dřív taková vůle jít do hloubky nebyla,« oceňuje například badatel Radek Schovánek.

Ministerstvo také vzápětí oznámilo, že chce otevřít starší případy, kdy v podobných soudních sporech prohrálo.

Žáček má celkem jednoduchý plán, jak archivy s miliony dokumentů vést. »Co nejvíc je otevřít, co nejvíc informací zveřejňovat,« vysvětluje.

Dokumenty shromážděné komunistickými tajnými službami by se tak měly postupně objevovat na internetu.

Hospodářské noviny, 6. února 2007