Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Větší Schengen: Sasko upouští od protestů

[27.01.2007]

Evroská unie

Lidové noviny: Větší Schengen: Sasko upouští od protestů

Zrušení vnitřních hranic mezi státy EU

I po přistoupení ČR k Schengenu zůstane v pohraničí dost policistů, ujistil svého saského kolegu český ministr vnitra Ivan Langer.

Německá spolková země Sasko se patrně smiřuje s nadcházejícím rozšířením Schengenu. Saský ministr vnitra Albrecht Buttolo se totiž minulý týden dohodl s českým ministrem vnitra Ivanem Langerem na dodatečných kontrolních akcích české a saské policie. Informoval o tom včera německý tisk.

Sasko přitom společně s Bavorskem až donedávna kritizovalo ukončení hraničních kontrol osob a vozidel, k němuž má na pomezí s Českem a Polskem dojít v závěru letošního roku.

Saský ministr vnitra Albrecht Buttolo už ve čtvrtek v zemském parlamentu v Drážďanech poslance informoval, že policisté sice nebudou přímo na hranicích, ale budou intenzivněji přítomni ve vnitrozemí a také budou společně provádět bezpečnostní operace s českými policisty. Podobně chce Sasko spolupracovat také s Polskem. „Máme společný úkol zajistit bezpečnost občanů,“ řekl Buttolo v zemském sněmu. V případě konkrétního podezření dosud mohla německá policie kontrolovat osoby a auta v příhraničním pásmu širokém 30 kilometrů.

Langer minulý týden v Drážďanech ujistil svého saského partnera, že Česko podnikne všechno pro to, aby bylo připraveno na otevření schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Praha bude usilovat o to, aby měli obyvatelé žijící na obou stranách hranice pocit bezpečí.

Lidové noviny, 27. ledna 2007