Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Kvůli zrušení víz odletí do USA experti ministerstva vnitra

[26.01.2007]

Cestování

ČTK: Kvůli zrušení víz odletí do USA experti ministerstva vnitra

Zrušení vízové povinnosti pro české občany do USA

O technických podmínkách bezvízového styku mezi USA a Českou republikou bude ve Spojených státech jednat skupina expertů ministerstva vnitra. Pět pracovníků ministerstva odlétá 31. ledna. Kvůli možnému zrušení víz navštívil tento týden Prahu také tajemník ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paul Rosenzweig. Americké úřady vyžadují zajištění bezpečnosti při cestování do USA a ochranu před teroristy.

Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva ČTK řekl, že hlavními tématy jednání v USA bude otázka vydávání biometrických pasů s otisky prstů a výměna databáze o ztracených a ukradených pasech.

Zástupci ministerstva vnitra zahájí s americkým ministerstvem pro vnitřní bezpečnost jednání 1. února, ještě o den dříve si ale prohlédnou americké letiště a jeho bezpečnostní opatření.

Rosenzweig při své pražské návštěvě odhadl, že příslušný zákon o zrušení víz s ČR by mohl být schválen před lednem 2009.

Češi ale musejí být na bezvízový styk technicky připraveni ještě před rozhodnutím Kongresu. Ministr vnitra Ivan Langer již dříve uvedl, že společně se splněním požadavků USA o výměně informací, bude nutné zajistit i ochranu osobních dat českých občanů.

České úřady už pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji vydávají. Čip obsahuje digitální fotografii, do poloviny roku 2008 by pak jeho součástí měly být i otisky prstů.

Zpravodajství ČTK, 26. ledna 2007