Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Zástupce USA je spokojen s bezpečnostními opatřeními na letišti

[25.01.2007]

Cestování

ČTK: Zástupce USA je spokojen s bezpečnostními opatřeními na letišti

Jednání o zrušení vízové povinnosti pro české občany do USA

Bezpečnostní opatření na pražském letišti v Ruzyni jsou na vynikající úrovni a zdá se, že některé bezpečnostní prvky jsou na vyšší úrovni než opatření na letištích v USA, řekl dnes novinářům tajemník ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paul Rosenzweig. Letiště v Ruzyni Rosenzweigovi ukázal ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

 

V Praze ve středu a dnes jednal Rosenzweig o technických záležitostech, které jsou nezbytné pro přípravu možného zrušení amerických víz pro Čechy. Americké úřady vyžadují zajištění bezpečnosti při cestování do USA a ochranu před teroristy.

 

"Postupy na tomto letišti na mě velmi zapůsobily. Zdá se, že jsou tu taková opatření, které překonávají práci, která byla udělána ve Spojených státech," prohlásil Rosenzweig. Vízovou politiku USA ale určuje Kongres. Tajemník odhaduje, že příslušný zákon by mohl být schválen před lednem 2009. Češi ale musejí být na bezvízový styk technicky připraveni ještě před rozhodnutím Kongresu. "Záleží na nás, zda splníme to, co je třeba splnit," uvedl Langr. Vláda bude muset zajistit například vydávání biometrických pasů s otisky prstů a výměnu databáze o ztracených a ukradených pasech.

 

Podle Langra bude nutné současně zajistit ochranu osobních dat. České úřady už pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji vydávají. Čip obsahuje digitální fotografii, do poloviny roku 2008 by pak jeho součástí měly být i otisky prstů. Příští týden pojedou do USA odborníci českého ministerstva vnitra a budou tam dále jednat o technických záležitostech pro bezvízový styk.

 

Zpravodajství ČTK, 25. ledna 2007