Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Země EU si chtějí více vyměňovat policejní data

[15.01.2007]

Evroská unie

ČTK: Země EU si chtějí více vyměňovat policejní data

Policejní spolupráce mezi zeměmi EU

Členské státy Evropské unie chtějí širší spolupráci při výměně policejních dat. V zásadě se na tom dnes shodli ministři vnitra na neformální schůzce v Drážďanech. Český ministr vnitra Ivan Langer takovou formu mezivládní spolupráce vítá, ale prohlásil, že česká strana je proti budování celoevropských policejních struktur.

Německo jako nynější předsednická země EU plánuje přenést do evropského práva části takzvané prümské smlouvy z roku 2005, kterou podepsalo sedm zemí EU (Německo, Belgie, Francie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Španělsko) a která výměnu dat a propojení rejstříků na národní úrovni umožňuje. Sedmička si tak například přímo vyměňuje údaje o DNA, otisky prstů nebo data o automobilech. Česko, ale například také Británie, Irsko nebo Polsko zatím mají výhrady k poměrně vysokým nákladům na tuto součinnost.

Německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble chce konkrétní návrhy přednést na únorové řádné schůzce ministrů vnitra v Bruselu. Schäuble poukázal na to, že například Německo a Rakousko už mohou od loňského prosince vzájemně srovnávat DNA.

"Prümská smlouva a tyto formy mezivládní spolupráce je přesně budoucnost spolupráce v oblasti bezpečnosti a boje proti organizovanému zločinu a terorismu," řekl ČTK Ivan Langer. Budování společných policejních struktur, jak se to předpokládá u evropské policie Europolu, podle něj budoucností nejsou. Český ministr je spíše pro mezivládní kooperaci než pro přesouvání policejních kompetencí na evropské struktury.

Ministři probírali také posilování evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU Frontex. Ta vznikla v reakci na loňské sílící toky uprchlíků zejména do jižní Evropy.

Evropský komisař pro otázky vnitra a spravedlnosti Franco Frattini apeluje na členské státy, aby do jara vyčlenily dostatek letecké techniky a plavidel na kontrolu jižních námořních hranic. "Jinak budeme příliš pozdě reagovat na příliv v příští letní sezoně," upozornil Frattini.

Na schůzce však zaznívaly také hlasy žádající, aby se neopomíjely ani východní hranice. Takové přání vyjádřil i český ministr Langer. Úkolem agentury nemá být vytvářet bezpečnostní složky fungující po celé Evropě, ale hlavně koordinovat, řekl ministr ČTK. "Musíme mít garanci, že existuje-li problém na jižní hranici, tak tam Frontex zasáhne. Stejně tak citlivě ale musíme vnímat problémy na východní hranici a také tam chceme, aby byl Frontex schopen rovněž zasáhnout," dodal Langer.

Jako jeden z cílů německého předsednictví vytyčila ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová snahu o celoevropský zákaz nacistických symbolů a zákaz popírání holokaustu. Berlín to ale nechce spojovat s požadavkem některých východoevropských států, aby se stejně postupovalo proti komunistické symbolice. V zásadě není proti, ale spojení obou otázek podle ministryně jen prodlouží debaty o potírání ultrapravice.

"Pro mne neexistuje rozdíl mezi propagací komunismu a nacismu," řekl ministr Langer. "Obě hnutí směřovala k potlačování lidských práv. Pokud chceme bojovat proti jejich propagaci, měli bychom být nekompromisní proti oběma ideologiím," uvedl český ministr.

Zpravodajství ČTK, 15. ledna 2007