Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer ujišťoval v Drážďanech o české připravenosti na vstup do Schengenu

[16.01.2007]

Evroská unie

Právo: Langer ujišťoval v Drážďanech o české připravenosti na vstup do Schengenu

Volný pohyb osob přes hranice EU

Česko je na vstup do schengenského prostoru připraveno, a až napřesrok odpadnou hraniční kontroly, nebude to znamenat pro sousední Sasko žádné bezpečnostní riziko. V Drážďanech o tom včera svého saského resortního kolegu Albrechta Buttola ujistil ministr vnitra Ivan Langer.

„Naším zájmem je, aby tento prostor byl bezpečný,“ řekl Langer, s tím, že v příhraničním regionu zůstane vysoký počet policistů. Po skončení kontrol budou složky české hraniční policie převedeny do působnosti krajských správ a nadále dbát o bezpečnost hranice. „Hustota policejní sítě musí být nadále vysoká,“ řekl Buttolo ve vysílání Radia Sachsen.

Sasko a Bavorsko přitom poté, co ministři vnitra EU rozhodli ukončit od začátku roku 2008 kontroly osob a aut na hranicích starých a nových členů EU, zapochybovaly, zda se tím nesníží bezpečnostní standardy. Langer chce brzy vysvětlit stanovisko české strany i bavorskému ministru vnitra Günteru Becksteinovi.

Na včerejším drážďanském neformálním setkání ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU, vůbec první vrcholné akci německého předsednictví, se EU také shodla na nutnosti výměny policejních dat. Podle německého šéfa vnitra Wolfganga Schäubleho by si členské státy v ideálním případě měly vyměňovat záznamy otisků prstů, stop DNA a registry kradených vozů. „Před půl rokem bych si nepomyslel, že se natolik shodneme,“ řekl Schäuble.

Ministři spravedlnosti se shodli, že Unie by měla usnadnit také rozvody, kdy mají partneři odlišné občanství. Dosud totiž neexistuje pravidlo, které by rozhodlo o příslušnosti soudu. „Měla by platit jasná pravidla,“ uvedla německá šéfka resortu spravedlnosti Brigitte Zypriesová.

Právo, 16. ledna 2007