Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Reforma policie? Za dva roky

[15.01.2007]

Policie

Olomoucký deník: Reforma policie? Za dva roky

Přizpůsobení organizační struktury Policie ČR krajům

Organizační struktura Policie České republiky neodpovídá hranicím krajů. Definitivní změna by měla nastat 1. ledna 2009. Deníku to potvrdil ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Marně v pátek čekali hejtmani na policejního prezidenta Vladimíra Husáka v Brně. Kvůli nenadálým událostem v Praze se ze schůzky s hlavami regionů omluvil. Probírat se mělo sladění organizační struktury policie, která stále funguje v hranicích bývalých krajů z doby socialismu. Olomouckému regionu dosud velí Severomoravská správa z Ostravy, jeho prostějovské části donedávna zase naopak z Brna. „Bylo by logické, kdyby reformu veřejné správy respektovaly všechny vládní instituce, včetně policie,“ poznamenal olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS). Chyběly mu především informace o harmonogramu, kdy bude uspořádání policie kopírovat území 14 nových krajů, které vznikly v roce 2001.

Ministr vnitra Langer na dotaz Deníku uvedl, že ke změně řízení policie dojde za dva roky. „Je to zakotveno v programovém prohlášení nové vlády i v koaliční smlouvě, kde jsou přesně určeny postupné kroky dokonce i na jednotlivé měsíce. Letos bude probíhat legislativní příprava, v roce 2008 dojde k technickým a organizačním krokům. Nová organizační struktura začne fungovat 1. ledna 2009,“ řekl Langer.

Ředitel olomoucké policie Jaroslav Skříčil prohlásil, že přizpůsobení organizační struktury policie krajům může přinést řadu kladů, zvláště při řešení mimořádných a krizových situací. Slova ředitele Skříčila potvrdila za hejtmanství i Alena Hložková, která má na starosti krizové řízení regionu. „Bylo by lepší, kdyby členy Bezpečnostní rady kraje byli především lidé z regionu,“ uvedla. Policii zde zatím zastupuje Jiří Pščolka z Ostravy.
Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1
Policisté tvrdí, že změna struktury neovlivní průběh vyšetřování. „Mohu připomenout, že správa Severomoravského kraje má v Olomouci své fungující detašované pracoviště, které vyšetřuje ty nejzávažnější trestné činy,“ konstatoval komisař Milan Klézl z Ostravy. Podle Zdeňka Zelenky z Policejního prezidia budou změny k lepšímu hlavně pro chod instituce, nikoliv k urychlení průběhu trestního řízení.

Olomoucký deník, 15. ledna 2007