Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Ministr vnitra Langer navrhuje zrušit pasy pro děti do pěti let

[10.01.2007]

Cestování

ČTK: Ministr vnitra Langer navrhuje zrušit pasy pro děti do pěti let

Usnadnění cestování pro děti do pěti let

Ministr vnitra Ivan Langer navrhuje zrušit současnou povinnost rodičů dětí do pěti let, kteří musejí při cestě do zahraničí zařizovat svým potomkům vlastní cestovní pasy. Předpokládá to návrh novely zákona, který ministerstvo vnitra předkládá legislativní radě vlády. Pokud novelu schválí vláda i parlament, mohli by si rodiče nechat děti do pěti, ale možná i deseti let opět zapsat do svých cestovních dokladů. ČTK to dnes řekl Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Od 1. září vydávají české úřady nové biometrické pasy, do nichž rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby dětí platí jen jeden rok.

Nová pravidla zavedl Langrův předchůdce v čele ministerstva František Bublan. Doklady s fotografií mají děti chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí. Exministr již dříve řekl, že Langrův postup považuje za rezignaci na bezpečnostní problematiku a nepodpoří ho.

Bez cestovního pasu, jen s novějším typem občanského průkazu, mohou čeští občané vycestovat pouze do zemí Evropské unie. Nová pravidla se ale stala terčem kritiky. Lidem se především nelíbilo, že česká praxe je přísnější než v jiných evropských zemích. Langer tehdy prohlásil, že stát přijal evropskou směrnici v nesmyslně přísné variantě.

Dětské pasy stojí 50 korun, neobsahují biometrické údaje, pouze fotografii.

Podle Vorlíčka obsahuje návrh dva věkové limity pro možnost nechat děti zapsat do pasů rodičů. Kromě zmiňovaných pěti také deset let. Rozhodnutí záleží na vládě.

Nyní je pro získání dětského pasu kvůli ověření národnosti nutné předložit také osvědčení o státním občanství. To vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice.

Děti ve věku od pěti do 15 let již dostávají pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu stojí 100 korun.

Zpravodajství ČTK, 10. ledna 2007