Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer: zrušení finanční policie není v rozporu s EU

[21.12.2006]

Policie

Právo: Langer: zrušení finanční policie není v rozporu s EU

Organizační změny ve struktuře celorepublikových útvarů Policie ČR

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) odmítá kritiku europoslankyně Jany Hybáškové z podvýboru pro obranu a bezpečnost, podle které je plánované rozpuštění finanční policie (FIPO) v rozporu se zájmy Evropské unie a závazky České republiky.

Langrovo nedávné rozhodnutí o zrušení FIPO a jejím sloučení se současnou protikorupční policií bylo podle Hybáškové nekoncepční, protože Česko prý bude muset vzhledem k nařízení EU do konce příštího roku tento útvar znovu zřídit.
„To je ale omyl,“ řekl včera Právu Langer s tím, že si k tomuto problému nechal vypracovat analýzu. Podle ní Evropská unie pouze stanovuje, že každý stát má zřídit a udržovat jako zvláštní ústřední útvar tzv. finanční zpravodajskou jednotku.
„Směrnice už přitom neříká, zda má být taková jednotka zřízena v rámci policie, či nikoliv. V ČR jde o finanční analytický útvar pod ministerstvem financí,“ uvedl Langrův mluvčí Radek Holý s tím, že tento útvar bude existovat i nadále. Zároveň dodal, že finanční policie touto „povinnou“ jednotkou není a jejím zrušením tak v žádném případě nedojde k porušení zmíněného evropského nařízení.

Obava z odchodu lidí

Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana však půjde o negativní signál i tak. „V Evropě z toho každopádně radost mít nebudou,“ řekl Právu Bublan. Obává se zejména toho, že od policie v souvislosti s rozpuštěním FIPO a jejím částečným sloučením s protikorupční policií odejde množství kvalifikovaných lidí. „Jsou to policisté s vysokoškolským vzděláním, kteří se specializují na ekonomiku a jsou skutečnými odborníky. Mnoho z nich ale např. nebude ochotno pracovat někde jinde, navíc nebudou mít problém najít uplatnění v soukromém sektoru,“ uvedl Bublan. Reorganizace útvaru bude také podle něj znamenat prodlevy ve vyšetřování již rozdělaných kauz. „Je to logické, ty spisy mají mnohdy tisíce stran a než se s nimi seznámí jiný vyšetřovatel, musí to nějaký čas trvat,“ podotkl Bublan.
Odlivu odborníků a zpomalení nebo dokonce zastavení vyšetřování některých případů se podle svého dřívějšího vyjádření obává i současný šéf FIPO Vladimír Zimmel. K rušení útvaru prý nevidí důvod. „Dlouhodobě patříme k nejúspěšnějším útvarům policie a při našich akcích jsme zajistili výnosy z trestné činnosti v hodnotě několika miliard korun. To je částka, která nemá u nás obdoby, a patříme v tomto ohledu k nejlepším i v evropském měřítku,“ řekl Právu před časem Zimmel.

Rozladění z reorganizace

Jeho podřízení jsou zprávami o reorganizaci útvaru rozladěni. Mezi detektivy se podle informací Práva hovoří o tom, že důvodem k rušení útvaru, který existuje zhruba dva roky, je ve skutečnosti jeho dlouhodobá úspěšnost, která je mnohým trnem v oku.

Langer dal už krátce po svém nástupu do čela resortu vnitra v září letošního roku najevo, že chce FIPO sloučit s protikorupční policií kvůli značnému překrývání práce obou útvarů.

K protikorupční službě by měl přejít od nového roku základ současné FIPO, zbytek bude přiřazen k dalším celostátním útvarům a na jednotlivé krajské správy. Prezidium si od toho slibuje, že všechny ostatní útvary tak budou mít nově své oddělení zaměřené na výnosy z příslušné trestné činnosti.

Právo, 21. prosince 2006