Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / V kandidatuře Motejla nevidím žádný problém

[13.10.2000]

Politika obecně

V kandidatuře Motejla nevidím žádný problém

Ombudsman, zasedání MMF a WB, krajské volby.

* Odstupující ministr spravedlnosti Otakar Motejl doporučil jako svého nástupce předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše. Prošel by tento nestraník při konzultacích s ODS?

Je to zcela nepochybně odborník. Nicméně v tuto chvíli neexistuje žádná oficiální nabídka ke konzultaci, žádné oficiální sdělení soc. dem., takže to nemohu komentovat. My nepochybně nejsme těmi, kdo bude soc. dem. říkat: toho si vyberte, toho ne. Odpovědnost za chod resortu spravedlnosti a osud justiční reformy padá na bedra této vlády. Je to úkolem nového ministra.

* ODS v souladu s vaším prohlášením hodlá podpořit Motejla na ombudsmana výměnou za hlasy ČSSD pro vašeho kandidáta na post zástupce. Předseda ODS Václav Klaus ale v této souvislosti hovořil o potřebě hledat lidi přijatelné napříč stranami. Není to protichůdné?

Nemyslím si to, nebo pokud vím, tak osoba Otakara Motejla je široce akceptovatelná. Takže v tom nevidím žádný problém.

* Měl jsem na mysli spíš osobu zástupce ombudsmana, senátora ODS Jana Voráčka.

Jsem přesvědčen, že našeho kandidáta lze považovat za člověka fundovaného, spolehlivého, osobu, která má široký obecný přehled, má jistý respekt v očích veřejnosti a splňuje tedy všechny požadavky, které s touto funkcí souvisejí.

* Podpoříte eventuální návrh ministra vnitra Stanislava Grosse zavést do zákona o policii jako donucovací prostředek gumové projektily?

Domnívám se, že se toto téma příliš démonizuje. Jsem však přesvědčen, že by policie měla mít ve své výbavě takovouto výzbroj. Nejde o to, aby byla nástrojem každodenního používání, ale dokáži si představit takovou situaci. To, co se občas odehrávalo v době zasedání mezinárodních finančních institucí v ulicích Prahy, naprosto opravňuje policii k užití těchto prostředků. Ukazuje se, že policie dostatečné vybavení v tuto chvíli nemá.

* Jak by měly být definovány podmínky pro použití gumových projektilů?

To není otázka definice, kterou v tuto chvíli vystřelím od boku, ale velmi odborná a právně složitá debata o tom, abychom na jedné straně umožnili použití gumových projektilů nikoli jen na papíře, ale na straně druhé minimalizovali riziko jejího zneužití, respektive neoprávněného užití. To jsou dvě hranice, ve kterých se musíme pohybovat.

* Gumové projektily však mohou člověka i zabít a nelze vyloučit, že střílení u demonstrantů vyvolá spíš větší agresivitu.

Nevěřím, že by je to dokázalo přivést ještě k většímu násilí, ale současně dodávám, že používání gumových projektilů pro mne nemá nějaký obecně preventivní účinek. Toto je prostředek, který policie může použít opravdu jen v kritické situaci, kdy není vyhnutí a kdy již obušky a vodní děla nemohou plnit svůj účel, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy zasahujících policistů, čímž už trochu předjímám možnou definici užití.

* Myslíte, že se u nás budou podobné akce opakovat ruku v ruce se začleňováním mezi vyspělé západní země?

Obávám se, že to, co jsme mohli vidět v ulicích Prahy, je jedním z průvodních jevů globalizace respektive její odvrácené strany. Lze se tedy důvodně domnívat, že se tyto střety budou opakovat i v budoucnu. Jde o to, aby policie byla skutečně schopná dostatečně efektivně zasahovat včas a aby se konflikt neřešil až například na území České republiky. Musíme být dostatečně schopni zakročit už na hranicích a nedovolit vstup například komunistické skupiny Ya Basta. Myslím, že ti lidé nikdy neměli překročit naše hranice.

* Takže uvažujete podobně jako představitelé Spojených arabských emirátů, kde se má za tři roky konat summit Mezinárodního měnového fondu a Světové banky? Ti se nechali slyšet, že žádný problém mít nebudou, protože odpůrce globalizace vůbec nepustí přes hranice.

Je potřeba projevit náležitý respekt základním lidským právům, nicméně právem každého suverénního státu je bránit se proti osobám, o kterých je přesvědčen, že nepřijíždějí s dobrým úmyslem, ale naopak pouze z důvodů, aby se dopouštěli násilí a páchali trestnou činnost. Proto také existují mezinárodní organizace jako je Interpol, Europol, proto by také zpravodajské služby všech demokratických zemí měly spolupracovat - české nevyjímaje.

* Kritizoval jste organizaci české policie - o kolik se podle vás má rozšířit počet policejních těžkooděnců?

Nejde mi o vybudování několikatisícové armády těžkooděnců. Mělo by ale existovat nějaké základní jádro a ostatní policejní složky by měly být periodicky cvičeny pro eventuální doplnění jejich řad.

* Blíží se volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Zatím se jako o tématu ODS hovořilo jen o Evropské unii.

Lze vyslovovat určité symbolické spojení mezi regionalizací České republiky a podobou Evropské unie. Jde nám o to, aby se ČR nerozdělila na čtrnáct autonomních celků, mezi kterými budou existovat nepřekročitelné hranice. V tomto smyslu budeme připomínat Evropskou unii, ale současně nám samozřejmě jde o to, aby krajská zastupitelstva získala smysl a byla schopna plnit roli, která se od nich očekává. Naším cílem je dát reformě veřejné správy skutečný obsah, protože ten až dosud podle našeho přesvědčení chybí.

* Čím se bude vyznačovat kampaň občanských demokratů?

Základní tezí, která nás odlišuje například od kampaně čtyřkoalice, je její pozitivní zaměření. Nechceme urážet a bojovat s našimi politickými rivaly. Chceme hovořit o našem programu. Vedle racionální složky chceme působit i na aspekt emocionální - o tom je koneckonců i naše heslo Hlavou isrdcem.

* Takže mobilizace proti levici či třetím cestám nás tentokrát nečeká?

Čeká nás mobilizace toho pozitivního, co máme každý v srdci.

Právo, 13.10.2000