Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Langer: Kontrola bude, padni komu padni

[07.12.2006]

Kriminalita

Lidové noviny: Langer: Kontrola bude, padni komu padni

Prověřování vražd v havlíčkobrodské nemocnici

Nepřesnosti jsou na straně zdravotníků i policistů, říká ministr vnitra Ivan Langer.

* LN Jak na vás případ vražd v havlíčkobrodské nemocnici působí?

Svým charakterem je opravdu velmi výjimečný, a proto je podroben obrovskému tlaku na všechny, kdo jsou v něm angažováni. Navíc je tam řada nepřesností na obou stranách, jak na straně zdravotníků, tak na straně policistů. Je potřeba zjistit, jak policie postupovala, a všechny závěry budou zveřejněny.

* LN Kdy očekáváte výsledky kontroly?

Domnívám se, že za několik dní. Spíš je důležité, aby to bylo opravdu velmi kvalitně prošetřeno. Dávám vždy přednost kvalitě před rychlostí, ale mohlo by to být zhruba do konce týdne.
Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1
* LN Co bude následovat, když se zjistí pochybení policie?

Jestli kontroloři zjistí, že někdo z policistů zanedbal svoje povinnosti, bude si nést plnou zodpovědnost za svoje chování. Padni, komu padni.

* LN Dá se opakování podobných tragédií nějak zabránit?

Věřím, stejně jako všichni ostatní, že je to jen selhání jedince. Zdravotnická problematika je velmi složitá a jakékoliv trestné činy v této oblasti se velmi těžko prokazují. Proto jsme se s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem dohodli na tom, že necháme vypracovat přesný pokyn, který by měl pomoci předcházet případnému prodlení vyšetřování.

* LN Postupovala policie správně, když na tiskové konferenci nejdříve zveřejnila případ několika vražd, a až poté informovala některé příbuzné?

Kdyby policisté chtěli nejdříve informovat příbuzné a pak veřejnost, bylo by to příliš zdlouhavé. Podle mne se policie rozhodla pro méně špatnou variantu. Zpráva o tom, že úmrtí jejich příbuzného je prošetřováno kriminalisty, se pozůstalým nedá sdělit po telefonu, musí to být osobní jednání a to zabere relativně hodně času.

Lidové noviny, 7. prosince 2006