Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Obíhání úřadů má nahradit »Czech Point«

[30.11.2006]

Byrokracie

Hospodářské noviny: Obíhání úřadů má nahradit »Czech Point«

Přiblížení úřadů lidem

Šetřit čas a nervy má nový systém komunikace se státními úřady, takzvaný Czech Point. V první chvíli má umožnit lidem a firmám získat na jednom místě výpisy z katastru nemovitostí, obchodního nebo živnostenského rejstříku. Časem se mají přidat i další rejstříky, včetně například rejstříku trestů.

Od nového roku se projekt rozběhne na třiceti místech - hlavně na městských a obecních úřadech. Zároveň podobné služby začne nabízet na svých 180 pobočkách i Hospodářská komora.

»Na komunikaci se státem firmy a podnikatelé podle odhadů ročně vynaloží 86 miliard korun. Kdyby se ušetřila pětina z této obrovské částky, bude to mít ještě větší smysl,« říká prezident hospodářské komory Jiří Drábek.

Lidé za výpisy zaplatí řádově desetikorunové částky. »Příjem z těchto služeb půjde do kasy samotným obcím. Z jejich pohledu půjde o službu lidem, která nebude povinná, a je jen na starostovi jestli ji bude nabízet,« říká ministr vnitra a informatiky Ivan Langer.

Obce si ovšem nebudou moci stanovit poplatky jen podle sebe. Bude ceník, který se časem změní v rozmezí cen, ve kterém by se měly úřady pohybovat.

Po půlročním testování by se měla místa, kde bude možnost požádat o výpisy, rozšiřovat. »Počítáme s počtem čtyř tisíc míst,« říká Langrův náměstek Zdeněk Zajíček, který má projekt Czech Point na starosti.

Do sítě poskytovatelů se může zařadit i například Česká pošta, která původně měla ověřené listiny vydávat a už nějakou dobu se na to připravuje.

Lidé by postupně měli dostat možnost vyřídit na kontaktních místech veškerou komunikaci se státem. Na jakémkoli místě by si mohli také ověřit stav projednávání žádosti i to, jak dopadla. »Nakonec by mohl člověk přes portál veřejné správy tohle vše vyřizovat i z domova,« míní Zajíček.

Startu kontaktních míst zatím brání nedostatečné zákony. Proto se teď Ministerstvo vnitra bude snažit v Poslanecké sněmovně prosadit balík novel, které se zavedením Czech Pointů souvisejí.

Co změní Czech Point

Příští rok
Na kontaktním místě půjde získat výpisy z živnostenského a obchodního rejstříku a katastru nemovitostí.

V dalších letech
Postupně se má přidat rejstřík trestů a další úřady.

Hospodářské noviny, 30. listopadu 2006