Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: MI zřejmě k 1. lednu 2007 neskončí, vláda ve sněmovně neuspěla

[29.11.2006]

Ministerstvo informatiky

ČTK: MI zřejmě k 1. lednu 2007 neskončí, vláda ve sněmovně neuspěla

Zrušení Ministerstva informatiky

Ministerstvo informatiky zřejmě k 1. lednu 2007 svou práci neskončí. Vláda dnes ve sněmovně neuspěla s žádostí o zrychlené schválení návrhu na jeho zrušení. Dolní komora se návrhem bude dále zabývat v normálním režimu. To znamená, že o něm parlament do konce roku zřejmě nestihne rozhodnout.

Proti zrychlenému projednání novely se postavili poslanci ČSSD a KSČM. Zkrácení doby, po kterou se bude sněmovna návrhem zabývat, nepodpořili ani někteří lidovci. Pro zrychlení sněmovní procedury tak, aby poslanci mohli návrh schválit ještě na této schůzi, nehlasovali ani zelení.

Podle vládního návrhu se měl kompetenční zákon změnit tak, aby pravomoci ministerstva od příštího roku přešly na resorty vnitra, průmyslu a obchodu a místního rozvoje. Dosavadní zkušenost podle vlády prokázala, že ministerstvo informatiky v současné podobě jen stěží prosazuje své plány a projekty, a to zejména kvůli slabému postavení mezi ostatními resorty. Lepší prosazení záměrů státu v informatice by mělo podle kabinetu pomoci převedení agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, telekomunikacích a poštách pod ministerstvo průmyslu a veřejných dražbách na ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (ODS) na poslance apeloval, aby rozhodnutí o dalším osudu ministerstva neoddalovali, a neprodlužovali tak nejistotu kolem předávání jeho kompetencí. Po zrušení MI by podle něj mělo z úřadu odejít asi 30 procent zaměstnanců, ostatní by přešli na jiná ministerstva.

Sociální demokraté ale ústy poslance Zdeňka Jičínského odmítli o zrušení ministerstva překotně rozhodovat. Jičínský zdůraznil, že vládě, která je v demisi, nepřísluší dělat zásadní změny v organizaci ministerstev. "Není žádný spěch, abychom zkracovali lhůtu a považovali za nezbytné toto projednat v době, kdy nevíme, jestli bude vláda, která bude mít důvěru parlamentu," řekl. Zároveň ale připustil, že za vytvořením ministerstva informatiky původně stály i politické důvody. ČSSD totiž toto ministerské křeslo potřebovala pro svého tehdejšího vládního partnera US-DEU.

Ministerstvo informatiky bylo zřízeno k 1. lednu 2003, kdy na něj přešly v plném rozsahu kompetence Úřadu pro veřejné informační systémy, úseku spojů ministerstva dopravy a spojů a kompetence v oblasti elektronického podpisu Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Zpravodajství ČTK, 29. listopadu 2006