Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Důstojníci se musí učit

[29.11.2006]

Policie

Lidové noviny: Důstojníci se musí učit

Požadavky na kvalifikaci policejních důstojníků

Více než sto třicet elitních policejních důstojníků bude muset zpátky do školy. Do konce příštího roku musí totiž úspěšně složit zkoušky tzv. prvního stupně na některý z evropských jazyků.

Když tuto novinku řekl na včerejším celostátním kongresu policie náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar, sálem s dvěma tisíci policistek a policistů to jenom zašumělo. „Znamená to, že od úrovně okresního policejního ředitele výš musí tito funkcionáři splnit předepsané zkoušky. Pokud je nesplní, mají smůlu,“ prohlásil Salivar. Mluvčí ministerstva Marie Masaříková přirovnala zkoušku prvního stupně k maturitě. „Je to zhruba stejná úroveň. Úspěšný absolvent se musí umět domluvit v běžné komunikaci,“ řekla.

Nejvýše postavené policejní důstojníky čeká ještě jeden „oříšek“ do poloviny příštího roku musejí projít bezpečnostní prověrkou Národní bezpečnostního úřadu, díky níž se budou moci seznamovat s materiály ve stupni „TAJNÉ“. „Dosud mají všichni povinně prověření na nižší stupeň „DUVĚRNÉ“. Zhruba do poloviny prosince si musí požádat o zahájení prověrky na ministerstvu vnitra, jinak nebudou moct na svých funkcích zůstat. Do poloviny roku 2007 pak musí toto prověření získat,“ řekl po policejním kongresu ministra vnitra Ivan Langer. Důstojníci se však s tajnými spisy budou moci seznamovat už dříve. „Existuje možnost jednorázového prověření na toto seznamování,“ řekl Langer, Ti, kteří si zažádají o prověrku na „TAJNÉ", tak dostanou možnost na půl roku se seznamovat s těmito materiály, aniž by měli příslušné prověření.

Lidové noviny, 29. listopadu 2006