Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: OECD vyzývá ČR k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci

[23.11.2006]

Korupce

ČTK: OECD vyzývá ČR k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci

Přeshraniční korupce

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes naléhavě vyzvala Českou republiku k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci. Aby uspokojila požadavky úmluvy OECD o boji proti korupci, musí Česko neodkladně zavést odpovědnost právnických osob za korupci v zahraničí a uplatňovat za ni účinné, přiměřené a odstrašující sankce, uvádí OECD ve zprávě vydané v Paříži.

 

"Souhlasím s tím, že by se měly zpřísňovat sankce za korupci," reagoval na zprávu ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Také proto podle něj vláda koncem října přijala koncepci boje s úplatkářstvím. V ní se píše mimo jiné o "černé listině" firem a osob odsouzených za korupci. Firmy a osoby z "černé listiny" by se nesměly účastnit soutěží o veřejné zakázky. Koncepce sice o přeshraniční korupci přímo nehovoří, podle Langra by se ale sankce vztahovaly také na české firmy a osoby podnikající v zahraničí.

 

"S protikorupčními nástroji v České republice to není nejlepší, a proto každý krok je vítaný," reagovala na zprávu OECD ředitelka české pobočky mezinárodní Transparency International (TI) Adriana Krnáčová. Přimlouvá se mimo jiné za větší osvětu podnikatelů, kteří chtějí obchodovat v zahraničí. Podle hodnocení TI patří Česko v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce, i přesto, že se situace zlepšuje. Podle Krnáčové nelze říci, jak velkým problémem je přeshraniční korupce českých firem, protože konkrétní údaje o postizích českých podnikatelů nejsou k dispozici.

 

Zprávu OECD připravila pracovní skupina, která zkoumala, jak ČR plní úmluvu organizace o boji proti korumpování zahraničních veřejných činitelů při mezinárodních obchodních transakcích. Skupina měla Česko navštívit loni na podzim, ale Praha to na poslední chvíli odložila. OECD v komuniké uvedla, že i když se cesta nakonec uskutečnila v květnu, vyvolal odklad otazníky nad vůlí České republiky úmluvu dodržovat. Pro návštěvu nebyl specifický důvod. Podle dnes zveřejněného dokumentu by měla Česká republika do roka předložit OECD zprávu, jakého pokroku bylo v dané oblasti dosaženo.

 

OECD České republice doporučuje, aby v boji proti korupci věnovala korupci v zahraničí větší místo a zaměřila se specificky na české fyzické a právnické osoby působící v mezinárodním měřítku a na aktéry, kteří mají co do činění s veřejnou pomocí pro rozvoj, s daňovými záležitostmi, účetnictvím a s audity. Měla by také posílit opatření na ochranu lidí, kteří na korupci upozorní, a povzbudit tak zaměstnance k ohlašování podezřelých případů mezinárodní korupce bez obav z postihu. OECD také doporučuje, aby ČR upozorňovala své prokurátory na význam opatření, jako je propadnutí a konfiskace majetku, a povzbuzovala je k tomu, aby taková opatření požadovali při korupčních aférách vždycky, když je to možné. Vyslovuje se rovněž pro další výcvik policistů, prokurátorů a soudců v boji proti přeshraniční korupci a pro přijetí účinných opatření proti praní špinavých peněz v souvislosti s případy korupce.

 

Zpráva však konstatuje i pozitivní kroky České republiky v boji proti přeshraniční korupci. Konkrétně zmiňuje přijetí zákona, který výslovně zakazuje, aby se úplatky vyplacené v zahraničí mohly odečítat z daňového základu, a některé změny trestního zákoníku týkající se možností konfiskace. Zaznamenává také některé konkrétní akce v boji proti korupci v
zahraničí. Česká republika má podle dokumentu do roka předložit pracovní skupině ústní zprávu o krocích, které do té doby přijme s cílem splnit tato doporučení. Do dvou let by pak měla předložit zprávu písemnou. Pro návštěvu pracovní skupiny v České republice, odloženou z loňského října na letošní květen, nebyl nějaký zvláštní důvod. Mělo jít o rutinní kontrolu, jakou experti OECD uskutečnili už v řadě zemí v souladu s mechanismem, který stanoví protikorupční úmluva OECD. Technické důvody, jimiž ČR odklad zdůvodnila, ale tehdy šéf protikorupčního oddělení OECD Patrick Moulette označil za nepříliš přesvědčivé.

 

Zpravodajství ČTK, 23. listopadu 2006