Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Langer provedl na ministerstvu vnitra řadu radikálních změn

[22.11.2006]

Ministerstvo vnitra

ČTK: Langer provedl na ministerstvu vnitra řadu radikálních změn

Ministerstvo vnitra a Policie ČR

Nejrazantnější změny za posledních  několik let zažívá policie i samotné ministerstvo vnitra pod vedením Ivana Langra (ODS). Řada jeho kroků je ale od počátku ostře kritizována opozicí. Za zhruba dva a půl měsíce ve funkci stihl Langer změnit vedení ministerstva, Inspekce ministra vnitra i civilní rozvědky. Připraveno bylo také rozpuštění finanční policie.

"My jsme přišli na ministerstvo vnitra do absolutně nepřátelského prostředí. Přišli jsme připraveni, věděli jsme, co máme dělat a dělali jsme to," popsal například Langer svůj nástup do funkce na víkendovém kongresu ODS, na němž s přehledem obhájil funkci místopředsedy strany.

Provedené reorganizace i personální výměny se ale nelíbí opozici. Podle ní se Langer pouze snaží v době, kdy vláda úřaduje bez důvěry Poslanecké sněmovny, provést co nejvíce nevratných změn a na důležitá místa dosadit své lidi.

Hned po svém nástupu do funkce oznámil Langer snížení počtu náměstků. Místo sedmi má nyní tři. Ti se starají o vnitřní bezpečnost, ekonomiku a provoz a veřejnou správu.

Urychleně také zastavil přípravy na vzniku protiteroristického centra, které mělo získávat a shromažďovat všechny informace, týkající terorismu, předávat je partnerům v zahraničí a zároveň na případech dále pracovat. Vznik centrály navrhl Langrův předchůdce František Bublan. Koordinaci boje proti terorismu dostala na starost Bezpečnostní informační služba (BIS).

S BIS také souvisela další změna, která vyvolala asi nejvíc odmítavých reakcí od politiků i odborníků. V září totiž vláda odvolala z funkce šéfa civilní rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace) Karla Randáka. Změnu schvalovala vláda, rozvědka ale spadá pod ministerstvo vnitra. Novým šéfem tajné služby se stal ředitel BIS Jiří Lang. Důvodem pro odvolání Randáka bylo plánované sloučení civilní rozvědky a kontrarozvědky - BIS, do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu.

Langer také zahýbal se svojí inspekcí, řešící trestnou činnost policistů. Odvolal nejen jejího dlouholetého ředitele Miroslava Borníka, ale také dva náměstky a další tří vysoké důstojníky. Novým ředitel inspekce se stal Pavel Pelc.

Ve stadiu příprav je další změna, zrušení Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, známého jako finanční policie. Příští rok by měli jeho příslušníci přejít do jiných útvarů.

Náměstek policejního prezidia František Snopek popsal aktivity současného ministra slovy: "O změnách se hovoří již dlouho, pan ministr (Ivan) Langer to jenom dělá velice rychle."

V běhu je také Langrův plán na modernizaci policejních služeben, takzvaný Projekt 1000. Ministr chce za více než 600 milionů zlepšit podmínky pro práci policistů i prostředí pro oběti trestných činů. Počítá s částkou zhruba dva miliony na jednu služebnu, do konce roku chce zmodernizovat zhruba 300 služeben.

Zpravodajství ČTK, 22. listopadu 2006