Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Nový zákon o policii chce Langer i Bublan

[22.11.2006]

Policie

Lidové noviny: Nový zákon o policii chce Langer i Bublan

Změny v Policii ČR

Jednou z oblastí, v níž tradičně „řinčí zbraně“, je bezpečnost. Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) a jeho současný následovník Ivan Langer (ODS) se shodnou především v tom, že je dobře, že od ledna 2007 začne platit několikrát odložený zákon o služebním poměru.

Podle Františka Bublana bude jedním ze sporných bodů slučování dosud samostatně fungujících útvarů finanční, protikorupční a protidrogové policie včetně Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

„Nesouhlasím s plánovaným zrušením finanční policie,“ nechal se před několika dny slyšet Bublan. Vzápětí však dodal, že je ochoten přistoupit na německý model, kde jsou všechny specializované útvary sjednoceny do kriminálního úřadu.

„Výhoda tohoto modelu je, že pro tyto složky je potřeba jen jedna velmi výkonná analytická skupina a plánované sloučení finanční a protikorupční policie je prvním krokem k tomuto modelu,“ dodal Langer, který označil Bublanův změněný postoj k tomuto modelu za pozitivní.

Další třecí plochou je záměr Ivana Langra zvýšit počet krajských policejních správ. „Prosazujeme, aby policejních správ bylo čtrnáct, stejně jako je krajů. Dnes jich je osm,“ potvrdil Langer. Podle zastánců této varianty je důležité, aby každý hejtman měl pro případ nenadálých událostí „svého“ policejního ředitele. „Obáváme se, aby se policie nedostala pod vliv hejtmanů,“ oponuje Bublan.

Oba politici tvrdí, že je třeba co nejdříve připravit nový zákon o policii. „Musíme odstranit to, aby policisté vozili soudní obsílky, což zabere stovky hodin, a další nesmyslné věci, které nyní musí dělat,“ shodují se.

Lidové noviny, 22. listopadu 2006