Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: ODS trestá spojení s KSČM

[21.11.2006]

Politika obecně

Lidové noviny: ODS trestá spojení s KSČM

Kongres ODS nechce koalice s komunisty na radnicích

Místním organizacím, které budou spolupracovat s komunisty, hrozí zrušení

Občanské demokraty v regionech čekají problémy. Usnesení víkendového kongresu ODS totiž zakázalo na radnicích koaliční spolupráci svých straníků s KSČM. Za jeho nedodržení hrozí neposlušným zastupitelům zrušení místní pobočky strany. Na kolika místech není usnesení dodržováno, vedení strany neví.

Boj vedení ODS proti spolupráci s komunisty navíc nebude snadný, komunální politici totiž většinou žádnou oficiální koalici s komunisty neuzavírají a jednoduše spolupracují se všemi. To by podle ministra vnitra Ivana Langra většinou neměl být problém. „Jsou ale případy, kdy je někdo z komunistů zvolen do vedení radnice, a to už je podle mě vědomá spolupráce na základě koaliční smlouvy,“ popsal Langer.

V radě města mají zástupce komunistů například v Humpolci, Žatci a Klášterci nad Ohří. „Každá samospráva je svéprávná. Na komunální úrovni to není o stranách, ale o lidech,“ uvedl včera starosta Humpolce Jiří Kučera (ODS). Podle něj by každá radnice měla hledat řešení bez ohledu na stranickou příslušnost. „Ať se politici, kteří se nedokážou dohodnout, přijedou podívat do Humpolce,“ vzkázal Kučera.

Koalice ODS s komunisty a dalšími stranami vznikly po volbách například také v Roudnici nad Labem nebo v Novém Strašecí. Modro-rudá koalice vládne i ve Starém Městě na Šumpersku a v Ivanovicích na Hané.

Hříšníky, kteří přes rozhodnutí kongresu zůstanou s komunisty v koalici, mají samostatně vyhledávat oblastní organizace. „Předpokládám, že na nejbližším jednání výkonné rady nás budou zástupci regionů informovat o plnění toho usnesení,“ popsal Langer. Podle něj je na nich, aby navrhli výkonné radě odebrání licence. „Primárně si v tom musí udělat jasno na úrovni oblasti,“ dodal.

Nové usnesení kongresu není první snahou v ODS „zakázat“ straníkům, aby s komunisty spolupracovali. Omezit působení KSČM na radnici se delegáti stranického sjezdu snažili už v roce 1999. „Kongres ODS odsuzuje setrvání členů své strany v koalicích na těch radnicích, do nichž vstoupili s vědomím, že budou koaličními partnery KSČM, a dosud jimi jsou,“ píše se v usnesení.

Vedení strany tehdy vyzvalo všechny své organizace, aby učinily vše pro izolaci komunistů v regionech a „při každé příležitosti poukazovaly na jejich hanebnou minulost a pro demokracii nebezpečnou přítomnost“.

Lidové noviny, 21. listopadu 2006