Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Zpravodajství ČTK: Příslušníci finanční policie přejdou do jiných policejních útvarů

[17.11.2006]

Policie

Zpravodajství ČTK: Příslušníci finanční policie přejdou do jiných policejních útvarů

Reorganizace Policie ČR

Příslušníci Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, známého jako finanční policie, zřejmě už příští rok přejdou do jiných útvarů. Na dnešní tiskové konferenci to řekli policejní prezident Vladislav Husák a jeho náměstek František Snopek. Husák přitom naznačil, že změny se zřejmě v budoucnu nevyhnou ani dalším celorepublikovým útvarům.

 

"Smyslem změny není rozprášit a zdevastovat FIPO (finanční policii), ale využít jejích znalostí a posílit další útvary," řekl Snopek. Dodal, že útvar podle něj pracoval velmi dobře. Největší část z policistů, asi 150, by měla přejít na Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, ze kterého se finanční policie původně vydělila. Půjde především o policisty, kteří vyšetřují praní špinavých peněz a daňové podvody. Další skupina zamíří do speciálního odboru Útvaru odhalování organizovaného zločinu, který se zabývá financováním terorismu, a do Národní protidrogové centrály. Zbytek by měl posílit službu kriminální policie a jednotlivé kraje.

 

Navrženou změnu musí schválit ministr vnitra. Již v úterý policie svůj plán představila poslancům z bezpečnostního výboru sněmovny. Snopek zdůraznil, že o změnách se na vedení policie hovoří již přes rok, a nejsou proto výsledkem jakéhokoli politického nátlaku. "Pan ministr (Ivan) Langer to jenom dělá velice rychle," dodal Snopek.

 

Důvodem pro rozpuštění speciálního útvaru, který se zabývá pouze daňovými úniky, je podle policie až přílišné odtržení útvaru a problematiky od práce dalších útvarů.

Finanční policie prý nyní funguje spíše jako servisní organizace. V případě, kdy další policejní útvar při vyšetřování zjistí možný daňový únik, musí se na ni oficiálně obrátit s žádostí. Policejní prezidium by chtělo, aby přímo na útvarech, kam policisté přejdou, vznikaly malé skupiny specialistů na daňové úniky. Problematika by se tak stala součástí běžného vyšetřování.

Vedení policie dnes zdůraznilo, že změna v žádném případě nesmí ohrozit současná trestní řízení. Reorganizace se nedotkne ani platů přeřazených policistů. Naopak by se měly peníze uspořit a práce zefektivnit.

 

Snopek dnes také naznačil, že někdo z vedení finanční policie by se mohl stát i šéfem protikorupčního útvaru, kam má velká část kriminalistů přejít. Minulý týden totiž skončila uzávěrka již druhého výběrového řízení na jejího ředitele. Z 13 přihlášených ale 11 nesplnilo ani základní předepsané podmínky. Ze zbývajících dvou zatím nebyl nikdo vybrán. "Uvažujeme o personální posile z FIPO," řekl Snopek. Původní řízení zrušilo prezidium v polovině září po Langrově intervenci, kterému se nelíbilo, že by nový ředitel nemusel mít dokončenou vysokou školu.

 

Zpravodajství ČTK, 16. listopadu 2006