Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Vrtulníky na základně v Bochoři zůstávají

[16.11.2006]

Olomoucký kraj

Olomoucký deník: Vrtulníky na základně v Bochoři zůstávají

Zachování vrtulníkové základny a letiště v Přerově

Armádní vrtulníková základna v PřerověBochoři se zatím rušit nebude. Vláda včera o rok odložila rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou letku do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Po jednání kabinetu to uvedl premiér Mirek Topolánek. Rozhodnutí se prý nedotkne investic v Náměšti, má ale dát čas k prověření, zda by bylo možné a rentabilní vybudovat v Přerově smíšené vojenskocivilní letiště.

Vrtulníková základna české armády zůstane v Bochoři u Přerova nejméně rok. „Je to pragmatické vyústění. Bochořské letiště je ideálně položeno uprostřed Moravy, v blízkosti výcvikového prostoru Libavá, nedaleko základny prostějovských parašutistů a hranické mechanizované brigády,“ uvedl včera mluvčí vrtulníkové základny Milan Kouřil. Přestěhovat se do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku měli vojáci i s technikou příští rok.

Kabinet premiéra Topolánka akceptoval fakt, že vrtulníky nepotřebují luxusně vybavenou základnu s betonovou dráhou, jaká je v Náměšti. Dalším z argumentů bylo, že je vhodné stroje s posádkami ponechat poblíž řeky Moravy, kde budou v případě povodní operativněji použitelné.

„Mám informace od ministra Ivana Langera, že do roka by měla být ve spolupráci s Olomouckým i Zlínským krajem a městem Přerovem zpracována koncepce využití základny, “ řekl včera poslanec Zdeněk Boháč (ODS). Poznamenal, že v Bochoři by mohlo vzniknout letiště s vojenskocivilním provozem.

„V tom nevidím problém. Naši letci mají certifikaci na řízení civilního letového provozu. Bylo by to menší letiště, asi jako je v Karlových Varech,“ konstatoval velitel bochořské základny Jaroslav Braun.

Olomoucký deník, 16. listopadu 2006