Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Aktuálně.cz: Langer prověří, zda policie věděla o útoku na ČKA

[11.11.2006]

Kriminalita

ČTK: Aktuálně.cz: Langer prověří, zda policie věděla o útoku na ČKA

Podezření z nečinnosti policie

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce nechat prověřit, zda je pravda, že policie nereagovala na loňské zprávy o chystaném útoku na majetek České konsolidační agentury (ČKA). Informuje o tom server Aktuálně.cz. Podle serveru rok před vyvedením půlmiliardy z agentury měla policie i vedení ČKA k dispozici zprávy o tom, že se tento čin chystá. Policie i vedení agentury to odmítá.

"Je třeba to urychleně prošetřit. Pokud je pravda, co jste zjistili, je to neskutečný problém," řekl Aktuálně.cz Langer.

O chystané akci podle Aktuálně.cz poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že vyvedení peněz chystají dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury. Nabízeli prý také úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce. Informátor jako jednoho z autorů chystaného podvodu jmenoval manažera Jana Šika. Právě on nakonec z agentury 500 milionů korun do zahraničí vyvedl, připomněl server.

Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Poté navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením ČKA informace probrali, ale tím to podle Aktuálně.cz skončilo. Teprve letos v květnu, tedy více než o rok později, se ukázalo, že útok na agenturu se skutečně podařilo realizovat.

Protikorupční policie i zástupci ČKA Aktuálně.cz potvrdili, že zprávy informátora skutečně měli k dispozici. Tvrdí ale, že z nich nemohli vyčíst, co přesně se chystá. Vinu za pozdní reakci svalují jeden na druhého. "Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené," řekl Aktuálně.cz ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.

V rozhovoru pro ČTK ale ředitel protikorupční služby uvedl, že informace z února 2005 od údajného informátora nijak nesouvisely s možným únikem peněz z ČKA. "Týkalo se to úplně jiných věcí, žádné půlmiliardy, ale jen běžného prověřování informací. Odmítáme, že bychom předem věděli o možném zmizení té půlmiliardy z ČKA," podotkl Brych.

Podle ČKA se jediný poznatek, který agentuře policie předala, týkal možného ovlivnění prodeje společností Arta Real a Credit Real. Půl miliardy korun, které skončily ve švýcarské bance, ale odešly z dceřiné společnosti Galileo Real, uvedl mluvčí ČKA Jiří Pekárek. "Jedná se pravděpodobně o záměrnou manipulaci s fakty, která poškozuje zájmy agentury a státu v souvislosti s žalobou, kterou společnost Galileo podala kvůli pochybením na švýcarskou banku UBS," dodal.

"Za informacemi uvedenými v článku si stojíme," reagoval bez dalších podrobností Jakub Unger, ředitel MediaCentra, které online deník Aktuálně.cz publikuje.

Šéf agentury Čáp nechtěl detailně kroky detektivů rozebírat. Podotkl, že bylo jen na nich, jak budou dál postupovat. "Projednali to s námi, my jsme jim vše, co chtěli, vysvětlili a pak už to záleželo na nich," uvedl.

I když policie i agentura dnes tvrdí, že se tehdy podezření nepotvrdilo, nikdo z nich podle serveru neudělal nic pro to, aby zmizení peněz zabránil.

ČKA se nyní snaží soudní cestou dostat zpět od švýcarské banky UBS ztracené peníze. Finance zmizely loni v březnu z účtů dceřiné společnosti ČKA, firmy Galileo Real, vinou několikanásobného pochybení UBS, uvedl již dříve mluvčí ČKA Jiří Pekárek.

Zpravodajství ČTK, 11. listopadu 2006