Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Ministerstvo vnitra

[26.10.2006]

Evroská unie

Ministerstvo vnitra

Ministr vnitra na jednání Salzburského fóra zdůraznil připravenost ČR na vstup do Schengenu

Ministr vnitra Ivan Langer se včera zúčastnil setkání ministrů vnitra zemí Salzburské skupiny, které probíhá ve dnech 25. - 26. října ve slovinském Brdu.Hlavním tématem včerejšího programu setkání bylo posouzení tzv. portugalského návrhu /SISone4ALL/. Ministr vnitra Ivan Langer ve svém vystoupení zdůraznil, že je ČR připravena aktivně spolupracovat na tomto způsobu řešení. Dále uvedl, že portugalský návrh podporuje jako dočasné řešení, a že ČR udělá vše pro to, aby byla schopna aplikovat tento systém. ČR je připravena po stránce technické, organizační i finanční zajistit vstup ČR do Schengenu a zrušit tak kontroly na hranicích v roce 2007.

Český ministr vnitra také ve svém příspěvku odmítl nedávné stanovisko místopředsedy Evropské komise Franca Frattiniho, ve kterém Frattini zpochybnil připravenost nových členských zemí EU mimo Slovinka na vstup do schengenského prostoru. Ministr Langer řekl, že vyjádření Frattiniho předjímá výsledky oficiálního hodnocení připravenosti členských zemí a nereflektuje aktuální vývoj, protože komisař Frattini vůbec nebere v úvahu portugalský návrh, který by umožnil rozšíření Schengenu v původně dohodnutém termínu.

Portugalský návrh představuje dočasné řešení rozšíření schengenského prostoru. Tento návrh obsahuje možnost přechodného zpřístupnění stávající informační databáze pro nové členy do doby, než EU dobuduje informační systém II. generace. Taková alternativa umožňuje rozšíření Schengenu a tedy zrušení kontroly na státních hranicích v původním termínu v říjnu 2007.

Marie Masaříková, tisková mluvčí MV, 26. října 2006

 

Každý z nás má právo na svůj názor