Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Lidovci chtějí změny ve služebním zákonu

[26.10.2006]

Služební poměr

Právo: Lidovci chtějí změny ve služebním zákonu

Služební poměr příslušníků bezpečnostních sborů

Nová debata v Poslanecké sněmovně by ohrozila účinnost normy plánované na rok 2007

Poslance čeká ještě během této schůze Sněmovny nová debata nad zákonem o služebním poměru, který má po několika odloženích platit od začátku nového roku. Zatímco většina politiků je přesvědčena o tom, že kvůli stabilizaci v bezpečnostních sborech je jeho účinnost už skutečně nutná, KDUČSL uvažuje jinak.
Znovu otevřít tento zákon totiž bude nutné kvůli drobné technické úpravě jiného zákona týkajícího se státních zaměstnanců. Lidovci toho chtějí využít a zákon významně upravit.

Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost a bývalého ministra vnitra Františka Bublana (za ČSSD) chce lidovecký poslanec Pavel Severa využít situaci a navrhnout snížení výsluh pro odcházející policisty.

„Osobně si ale myslím, že pan Severa při projednávání zákona ve Sněmovně proti němu stejně vystoupí, a to přesto, že byl v našem výboru přehlasován,“ řekl Právu Bublan.

„Pan Severa to pak sice zmírnil, ale zase chtěl snížit výsluhové požitky i vojákům. To však není reálné,“ dodal Bublan, který považuje za nutné, aby zákon o služebním poměru konečně vstoupil v platnost.

Severa obavy Bublana zatím odmítá. „Pan Bublan, zdá se, ví více než já. My chceme ještě o celé věci diskutovat. Teprve když zjistíme, zda si pro naše ekonomické a legislativní výhrady zajistíme nějakou podporu, tak s tím předstoupím před Sněmovnu,“ vysvětlil Severa.

Pokud by se diskuse opět vyhrotila, jak tomu bylo v uplynulých letech, účinnost zákona by byla opět ohrožena. Tento zákon má přitom přinést změny pro desetitisíce příslušníků bezpečnostních sborů, tedy policistů, hasičů, celníků, zpravodajců a příslušníků vězeňské služby.

Proti odsunu účinnosti či debatám kolem zmíněného zákona se postavil také ministr vnitra Ivan Langer (ODS). „Já sice respektuji pohled kolegy Severy, ale to by byla prostě katastrofa,“ sdělil Právu. Obává se také, že by jakýkoliv zásah do zákona vyvolal novou vlnu odchodu policistů. „Pokud by došlo v současném zákoně k nějaké změně, bylo by to, jako kdybyste hodil zápalnou láhev do sudu rozpáleného oleje,“ řekl Langer.

Právo, 26. října 2006