Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Vláda schválila sérii opatření pro účinnější boj s korupcí

[25.10.2006]

Korupce

ČTK: Vláda schválila sérii opatření pro účinnější boj s korupcí

Boj proti korupci

Stát hodlá v příštích letech účinněji potírat korupci, a to sérií preventivních i represivních opatření. Vláda dnes schválila dlouhodobou koncepci, která počítá například s vyššími tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, se zřízením speciálních soudů či protikorupčních agentů. Fungovat má i centrální linka 199, na níž by lidé mohli oznámit podezření z úplatkářství nebo získat od pracovníků nevládní organizace Transparency International právní rady.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že z koncepce vyplývá řada úkolů pro ministry. Soudí, že tak komplexní materiál ještě v České republice v minulosti nebyl. "Představuje účinný nástroj boje proti korupci," prohlásil šéf odstupující vlády. Dokument přitom počítá s plány až do roku 2011.

Ministr vnitra Ivan Langer, který protikorupční koncepci vypracoval, se opírá o tři principy - prevenci, průhlednost a postih.

Funkcionářům, kteří se nechají korumpovat, by podle vlády místo nynějších osmi let hrozilo 12 až 15 let vězení. Na postihování korupce u veřejných činitelů a úplatkářství při veřejných zakázkách, soutěžích a dražbách by se měla zaměřit také zvláštní oddělení státních zastupitelství a "protikorupční agenti". Agenti by měli pod dohledem soudu odhalovat a usvědčovat pachatele, neměli by ale sami navádět k trestné činnosti.

Kabinet chce zavést také "černou listinu" lidí odsouzených za korupční jednání, kteří by se v budoucnu už nesměli účastnit dalších veřejných zakázek. Vedle trestu odnětí svobody či pokuty by soudci hříšníkům povinně ukládali trest zákazu činnosti. "V některých závažných případech bude moci být uložen i trest propadnutí majetku," předpokládá Langer.

Podle průzkumu agentury GfK Praha si 66 procent Čechů myslí, že žijí ve zkorumpovaném státě. Většina lidí považuje úplatky za běžnou součást života. Z loňské zprávy organizace Transparency International vyplývá, že Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí světa se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko.

Podle Světové banky je Česko na prvním místě v růstu korupce mezi státy střední a východní Evropy.

Zpravodajství ČTK, 25. října 2006