Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Z očí do očí

[25.10.2006]

Ministerstvo vnitra, politika

MF Dnes: Z očí do očí

Rozhovor Michaely Jílkové s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Z OČÍ DO OČÍ Michaela Jílková zpovídá ministra vnitra Ivana Langera. Jeho hlavním heslem je služba a profesionalita policie. Má stejné měřítko i na sebe? Ovlivňuje ze své funkce policii, jak si myslí sociální demokraté? A je pravda, že někdo vyhrožuje jeho rodině?

* Pane ministře, víte, že máte na ministerstvu přezdívku Ivan čistič?

To nevím. Já si pamatuji film, kde to bylo spojeno s velmi negativní postavou, a já možná dělám pořádek, ale v dobrém slova smyslu.

* Odvolal jste šéfa rozvědky Randáka. Odvolal jste vedení Inspekce ministra vnitra. Řekl jste, že neudělíte výjimku šéfovi protikorupční policie panu Brychovi, aby mohl setrvat nadále ve funkci. Měl jste na takovéto opravdu radikální změny mandát, když jste neměl ani důvěru od parlamentu?

Za radikální změny v resortu považuji něco úplně jiného.

* Hm. Běhají takové informace, že někteří významní policisté jsou spřáteleni se sociální demokracií. A že právě vaší rukou musela ODS zasáhnout a vyměnit je za příznivce ODS.

To mohu zásadně odmítnout. Pro mě je základní pro posuzování práce policisty služba a profesionalita.

* Pak jsou tedy liché spekulace, které prosakovaly i z vaší strany, že někteří policisté by mohli být napojeni na ČSSD a sloužit jí?

Nic takového jsem výslovně neříkal. Jestli někdo například manipuluje trestním řízením, předává informace, tak na to máme kontrolní orgány, které to musí zjistit. Nejsem děd Vševěd a nemám napíchnutý telefon každého policisty, abych měl přehled o tom, s kým se potkává, co s ním řeší.

* Podle vás byla tedy policie za vlády sociální demokracie apolitická?

Tím si nejsem docela jistý. Protože celá řada případů, které byly v minulosti realizovány policií, vzbuzovaly oprávněné podezření, že jsou účelové. Viz například trestní stíhání bývalého starosty Českého Krumlova Mikeše, který byl po dvou letech zproštěn u soudu obžaloby.

Nemám v ruce žádný důkaz

* Myslíte, že tam byl politický nátlak od ČSSD?

Já nemám v ruce žádný důkaz, který by řekl - sociální demokracie ovlivňovala a zasahovala. Ale případy, jako byl primátor Volf, zatčení Šrejbra, kauza Mirka Topolánka, Marka Dalíka, to všechno byly kauzy, které také těsně předcházely volbám. Drtivá většina z nich se ukázala jako plácnutí do vody, a tam je to podezření, jestli je to úplně v pořádku, zcela na místě.

* Pane ministře, opakuji, mohlo to být - podle vás - politicky ovlivněno ze strany ČSSD?

Mohlo, ale důkazy pro to nemám, a proto neříkám, že to bylo ovlivněno. Ale ta provázanost jednotlivých kroků byla tak silná, že jen naivní člověk by si mohl myslet, že je to jen shoda náhod.

* Pokud u případů představitelů ODS mohly být nějaké politické úmysly, tak mi prosím řekněte - jak se díváte na policejní kauzy představitelů ČSSD, které se nyní objevují vždy těsně před volbami?

Zaprvé musím říct, že jsem velmi znepokojen a nesouhlasím s tím, že unikají informace z probíhajícího trestního řízení. A udělám všechno pro to, aby se vyšetřil například ten poslední únik, který byl teď před volbami.

* Ano, máte na mysli výslech bývalé náměstkyně Jourové. Přijde vám normální, že se objeví den před volbami právě její výslech, kde zrovna obviňuje předsedu ČSSD Paroubka?

Nepřipadne mi to jako normální. V žádném případě. Považuji to za neprofesionální a mojí povinností je teď zjistit, zda je za to zodpovědná skutečně policie, nebo někdo jiný. Přístup k těmto informacím měl také státní zástupce, také obhájce paní Jourové.

* Pane ministře, ale jak si vysvětlujete, že unikl právě výslech, kde Jiří Paroubek nevyznívá jako poctivý sociální demokrat?

Kladu otázku: Qui bono? -Komu to slouží? Únik takovéto informace by mohl zpochybnit celé vyšetřování policistů, zpochybnit jejich postup, zpochybnit obvinění jednotlivých osob. Prospěch by z toho měli ti obvinění. Takže v otázce - uniklo to od policie, nebo od druhé strany - je to pro mě v tuto chvíli padesát na padesát.

* Takže vy myslíte, že to panu Paroubkovi pomohlo?

Já jsem přesvědčen, že mu nemohlo ublížit to, že unikly tyto informace. Sociální demokracii ubližuje dědictví, které po sobě zanechala, to, že se na ni přisály stovky takových pijavic, jako je Doleželův gang. A prosím ještě jednu věc -my bychom přece o tomto nemluvili, kdyby ti lidé doopravdy nekorumpovali a nechystali vraždu.

* Tak pomohlo to podle vás Paroubkovi? Ano, nebo ne?

Možná prvoplánově ne. Ale druhoplánově určitě pomoci mohlo. Na základě úniku této informace, on může zpochybňovat všechny kroky, které policie dosud dělala. Já neříkám, že to udělal. Jen říkám, že existuje varianta padesát na padesát, kdo je za ten únik zodpovědný a komu to slouží.

* Sociální demokracie prohlásila: „Kubiceho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se chová jako politická policie. A jestli se tak chová, tak v něčím zájmu, a to je ďábelské.“ Tak co vy na to, pane ministře?

Nejen že odmítám, ale nevěřím tomu, že ÚOOZ by byl politickou policií. Prostě se sociální demokracii vrací bumerang, který vyhodila. Ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, prostě policie odhalila to, že jsou se sociální demokracií spojeni lidé, kteří podváděli a chystali fyzickou likvidaci některých lidí.

* To už jste zde řekl podruhé, že chystali vraždu…

Musím. Protože nebýt toho, tak se o celém případu vůbec nebavíme.

* A právě o to jde - o tu vraždu. Jaroslav Tvrdík za ČSSD řekl -my odsuzujeme trestnou činnost našich členů, ale nechápeme, proč na to byl uměle naroubován organizovaný zločin. Vy máte informace, že pan Péťa nebo pan Doležel opravdu chystali vraždu plukovníka Kubiceho?

Já mám pouze ty informace - a věřte nebo nevěřte - které byly zveřejněny v televizi.

* Jenomže v té televizi o vraždě plukovníkaKubiceho mluvil pouze zcela neidentifikovatelný muž, který podle jiných informací byl vlastně agentem ÚOOZ.

Tak já nevím, jestli byl agentem ÚOOZ.

* Ale vy věříte, že chystali vraždu, i když to říká pouze neznámý svědek?

Já myslím, že není důležité, jestli věřím, nebo nevěřím. Buď mě chcete mít za ministra vnitra a la sociální demokracie, který doopravdy ty policisty řídí, úkoluje, přikazuje jim, zakazuje jim, nebo chcete profesionála. Já jsem to druhé.

* Teď jste řekl, že ministr sociální demokracie ty policisty úkoluje, řídí.

Neřekl. Podívejte se na ten přepis. Já jsem řekl, že jestli mě sociální demokraté obviňují, že policii ovlivňuji, tak to dělají zřejmě na základě úsloví - podle sebe soudím tebe. Že by se takhle oni mohli chovat. Já se takhle nechovám.

* Takže jiné důkazy, že oni by se tak chovali, nemáte.

Ne. Ale vždyť já je taky z toho neobviňuji.

* K té vraždě ještě. Dva dny před volbami jste řekl: Obávám se, že se naplňuje plán Doleželova gangu, který chtěl pana Kubiceho kvůli zprávě nejprve zdiskreditovat a pak zlikvidovat. Tím jste vlastně potvrdil, že členové sociální demokracie, byť dnes bývalí, chtěli zavraždit plukovníka Kubiceho.

Ano... ale já jsem také řekl, že se obávám, že se začíná naplňovat tenhle plán.

* Jde o to, zda jste neovlivnil volby na základě informací, pro které nemáte podklady. Když řeknete dva dny před volbami o bývalých členech ČSSD, že chtěli zlikvidovat plukovníka Kubiceho - to je dost hrůzostrašné pro jejich potenciální voliče.

Ale já jsem řekl to, co vycházelo z dostupných informací, a umím si některé věci dávat do souvislosti.

* Jiří Paroubek je přesvědčen, že za tím stojíte vy. Řekl: „Pánové z ODS stojí za celou kauzou, pan Langer ji organizoval už podruhé, to je zřejmé. Ten člověk nemá v politice co dělat, je nebezpečný státu.“

To, co říká Jiří Paroubek, považuji za strašně nebezpečné. Teď to řeknu jako právník: on mě obviňuje, že jsem zneužil pravomoc veřejného činitele jako ministr vnitra a zasáhl do toho případu. A to je obvinění, které nese významné rysy naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy.

* Zvažujete žalobu na pana Paroubka?

Buď už konečně přestane kolem sebe kydat hnůj, špínu, urážet lidi a začne se chovat zodpovědně, nebo bude muset nést zodpovědnost za slova jím vyřčená.

* Abychom tuto kauzu uzavřeli...

Hurá!

* Poslyšte, není to taková divná náhoda, že se zrovna před volbami vždycky objeví něco nekalého na sociální demokraty?

Věřte mi, že jsem přesvědčen, že jsou obviněni právem, a tato souvislost s volbami na to vrhá to zpochybňující světlo. A to mě vůbec netěší.

* Ale že zrovna před volbami...

To je souvislost, kterou já neumím posoudit.

* Představitelé ODS často prohlašují, že sociální demokraté chtějí zůstat u moci právě proto, aby mohli zamezit vyšetřování korupčních skandálů. Máte pro takováto tvrzení důkazy?

Je zjevné, že je jim nepříjemné, že se teď postupuje podle principu padni komu padni. A to, že se na základě případů jako Srba, Doležel mohou někteří z nich cítit ohroženi, je také pravda.

* Ale máte důkazy, že chtějí zamezovat vyšetřování skandálů? Víte o nějakých dalších?

Nevím, já nejsem vyšetřovatel. Nejsem člen zpravodajské služby.

* Tak proč je z toho obviňujete?

Já si velmi dobře pamatuji jednání s Jiřím Paroubkem, kdy chtěl, aby součástí tajné dohody, kterou on sám vytvořil, byly dohody o personálním obsazení dokonce některých postů v policii a na státním zastupitelství.

* Jenomže zase vy - ODS - jste na těch jednáních podle významného člena ČSSD několikrát zopakovali požadavek na odvolání šéfa rozvědky Randáka.

To je nesmysl. Říkám, že to není pravda.

* Zajímavé je, že jste ho tedy za pár týdnů skutečně vyměnili.

Ano.

Jsou věci, které jsem nečekal

* Pane ministře, máme informace, že je vyhrožováno vaší rodině. Je to pravda?

(dlouho mlčí) Víte... jak na to odpovědět? Člověk je zvyklý nosit kůži na trh a já počítám s tím, že budu předmětem kritiky za to, co dělám. Ale jestli považuji něco za nefér, tak to je, když se ta atmosféra přenáší do soukromí a zasahuje to vaše nejbližší, děti.

* Tímto tedy potvrzujete, že je vaší rodině vyhrožováno.

Já jsem to nikdy nepotvrzoval, jenom říkám, že jsem čekal ledacos, ale jsou věci, které jsem nečekal.

* Jaký je důvod těch výhrůžek?

(opět chvíli mlčí) Pojďme mluvit o něčem jiném.

* Co myslíte, že mohlo někoho tak moc popudit, že se k něčemu takovému uchýlil?

Myslím, že to je taková zvláštní atmosféra, která tady byla vytvořena. Že místo toho, aby se politický souboj vedl sice tvrdě a ostře, ale férově a slušně, byla zde vyvolána atmosféra zloby, zášti. A to možná může inspirovat mnohé lidi k tomu, že se chovají takovým způsobem.

* Domníváte se, že je to podsvětí, organizovaný zločin, nějaká politická strana?

Pojďme se bavit o ministerstvu vnitřních věcí.

* Přešla bych tedy k vaší slavné kauze o odposleších politiků a novinářů. Před pár dny nejvyšší státní zástupkyně ústy svého mluvčího řekla, že postup v tomto případě byl zákonný a odůvodněný.

Udělám všechno pro to - ať už jako ministr vnitra nebo opoziční poslanec - aby se pravda po skončení toho případu ukázala.

* A kde je podle vás ta pravda?

Pravda je podle mne v tom, že opět si někdo zvykl, že nemusí nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Státní zástupce, který kontroluje policistu, nenese odpovědnost za to, když rozhodne tak, jak rozhodne. Soudce může něco schválit, formálně je to v pořádku, ale nemusí se zodpovídat, jestli důvodně, nebo bezdůvodně. Absence kontroly vede k tomu, že si tito lidé, kteří jsou placeni státem, mnohdy myslí, že si mohou dělat, co chtějí. A to je špatně.

* Pojďme ještě k současné politické situaci. Co hodláte dělat, když ČSSD na předčasné volby nepřistoupí? Lidovci řekli, že pokud se ODS na předčasných volbách dohodne s komunisty, tak oni u toho nebudou.

To není dohoda s komunisty o vládě, to je dohoda o předčasných volbách. Kolegové z KDU-ČSL musí být schopni a věřím, že toho schopni budou, se vyslovit jasně. Buď chtějí prodlužovat krizi a mít nenormální vládu, nebo chtějí poctivé řešení, kterým jsou předčasné volby.

* Tím tedy připouštíte, že sázíte v dohodě o předčasných volbách spíše na komunisty než na sociální demokraty?

Pokud sociální demokraté předčasné volby odmítnou, no tak budou ti, kteří je odmítli. A na předčasných volbách se dohodnou jiné politické strany.

* Sázíte tedy spíš na komunisty?

To není jednání s komunisty o vládě, tak jak je vedl Jiří Paroubek. To je jednání o předčasných volbách.

***

MF Dnes, 25. října 2006