Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Langer chystá firmám trest za korupci: příště už žádné veřejné zakázky

[24.10.2006]

Korupce

Hospodářské noviny: Langer chystá firmám trest za korupci: příště už žádné veřejné zakázky

Boj proti korupci

Odstupující ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce navždy zabránit firmám, které se někdy zapletly s korupcí, aby se mohly ucházet o veřejné zakázky. Počítá s tím ve svém »protikorupčním balíčku«, který zítra projedná vláda.

Soutěže, kde jde o peníze státu nebo města, by se podle Langera nesměla zúčastnit společnost, jejíž majitelé, šéfové nebo zaměstnanci byli za korupci odsouzeni. »Taková firma by už nikdy neměla šanci na peníze z veřejných zdrojů,« prohlásil.

Na Ministerstvu spravedlnosti by měl vzniknout buď elektronický rejstřík se jmény všech »podezřelých« firem, nebo by společnosti musely při každém tendru předkládat čestné prohlášení.

»Předpokládáme, že ostatní účastníci výběrových řízení by si dobře ohlídali, jestli jejich konkurent nelže. A když bude, tak to ohlásí,« řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Problém ale je, že případů, kdy byl někdo odsouzen za korupci, je každý rok jen několik, přestože policie ročně objasní kolem 130 kauz, u soudu se případy táhnou léta. »Takže vznik černé listiny firem nebude k ničemu,« kritizuje Langerovy plány stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová.

Nové opatření naopak vítá česká pobočka organizace Transparency International. Při výběrových řízeních sice už dnes mohou úřady po firmách chtít prohlášení, že nikdo z jejich představitelů nebyl odsouzen, jenže to se dá snadno obejít. »Dělá se to tak, že se načas formálně vedení firmy změní. Navíc menší obce ani potvrzení o beztrestnosti nepožadují,« tvrdí Adriana Krnáčová z Transparency International.
Langer chce prosadit, aby při soudech vznikly zvláštní soudy pro korupční kauzy, a rozšířit možnosti pro nasazení policejních agentů. Zjednodušit se má i zákon o veřejných zakázkách a také počítá s jednotnou protikorupční linkou číslo 199.

KORUPCE ÚŘEDNÍKŮ A POLICISTŮ

Když na Slovensku před třemi lety rozhodli, že korupci budou moci odhalovat tajní agenti-provokatéři a viníky trestat zvláštní soud, velmi rychle se projevil výsledek.
V policejních »sítích« uvízli poslanci, primátoři, podnikatelé i jeden soudce.
O něco podobného se teď chce pokusit ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který půjde zítra na jednání vlády se svým »protikorupčním balíčkem«.

Důkazy ano, provokace ne

Podle návrhu bude moci policie -se souhlasem soudu - také na člověka podezřelého z korupce nasadit agenta. Jeho možnosti však budou menší než na Slovensku.
Agent v Česku by se měl pohybovat mezi úplatkáři, které už policie dlouho podezřívá - tajně by směl jednání s nimi nahrávat, ale sám by aktivně peníze nemohl nabízet, nebo je po někom požadovat. Pro představu: měl by fungovat zhruba jako spolupracovník televize Nova Aleš Vébr, který nedávno pronikl do skupiny kolem Zdeňka Doležela a starosty Ladislava Péti, kteří připravovali podvod s evropskými fondy. »Shromažďoval by důkazy, ale provokovat k trestné činnosti by nesměl,« říká Langer.

Zkoušet například úředníky nebo policisty, jestli nevezmou úplatek, totiž zakázal Ústavní soud v několika výrocích. Například v případě bývalého kriminalisty Jana Mareše, který vyšetřoval případ vytunelované firmy.

Mareš si před osmi lety měl vzít od ředitele firmy úplatek - jenže to celé se odehrálo v režii inspekce Ministerstva vnitra. A ústavní soudci později na této kauze rozhodli, že policisté nesmějí k porušování zákona provokovat. Naopak na Slovensku šli dál: při podezření z korupce tam mohou agenti úplatky sami nabízet. A jejich svědectví pak má velkou váhu, i když třeba chybějí další důkazy.

Jen za poslední rok a půl takhle dokázali odhalit přes 100 případů korupce, zatímco ještě v roce 2001 byly jen tři. »Je to nejefektivnější opatření, které jsme proti korupci zavedli,« říká exministr spravedlnosti Daniel Lipšic.

ČSSD: agenty nám ukradli

České ministerstvo vnitra chce změnit trestní řád tak, aby agenty mohla policie nasazovat nejen na velké případy, ale také na drobné uplácení na malých radnicích.
ČSSD se to, že se Langer chlubí nápadem na zavedení zvláštních agentů, nelíbí. »Přesně takový plán jsme měli také. ODS nám ho ukradla,« tvrdí stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Nově by v Česku měly při soudech vznikat také speciální soudní senáty, které se budou zaměřovat na korupci. Na Slovensku na to dokonce mají samostatný soud, který už vynesl 110 rozsudků. Letos v lednu poslal na dva a půl roku do vězení vůbec prvního politika - primátora Velkého Mederu, který si vzal úplatek 300 tisíc.

Hospodářské noviny, 24. října 2006