Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Langer založil vysokou školu pro nové politiky

[18.10.2006]

Vzdělávání

Hospodářské noviny: Langer založil vysokou školu pro nové politiky

Vzdělávání, založení soukromé vysoké školy

Vzdělávací instituce blízká ODS a Ivanu Langerovi se od včerejška stala řádnou soukromou vysokou školou, která bude vychovávat politiky. CEVRO - Liberálněkonzervativní akademie dostala akreditaci ministrstva školství. »Byla to moje vize a jsem rád, že jsme toho dosáhli,« říká místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer, který sedí ve správní radě nové školy a ve straně má na starosti vzdělávání.

»Bylo to připravené naprosto profesionálně,« říká o akreditačním řízení předsedkyně akreditační komise ministerstva školství, politoložka Vladimíra Dvořáková. Přesto komise projekt jednou vrátila k přepracování. Nikoli však kvůli ideologii, ale proto, že škola najala málo učitelů. »V literatuře sice kladou důraz na konzervativněliberální hodnoty, ale odpovídá to standardům,« říká Dvořáková. Studenti se prý určitě nebudou učit z propagandistických materiálů.

Propojení s ODS odmítá i Langer. Je prý pouze personální a hodnotové. Na posledním kongresu ODS se ovšem akademií CEVRO chlubil. »ODS nedala na tu školu ani korunu!« tvrdí Langer. Školu prý podpořily pouze soukromé společnosti. Jaké, to však Langer tají. »Máme před podpisem smluv, tak je zatím nebudeme zveřejňovat,« říká ředitel CEVRO Mrklas.
Rozjezd školy přišel na několik miliónů.

Na nové vysoké škole si mohou studenti od letošního akademického roku vybrat ze dvou oborů: politologie a státní správa. Po absolutoriu pak získají titul bakalář. Učit je bude zhruba dvacet učitelů. »Nikoho jsme nemuseli přesvědčovat. Ti lidé s námi spolupracují již dlouho,« říká ředitel CEVRO Ladislav Mrklas.

Nová vysoká škola, založená pravicovou institucí CEVRO, už přijala první studenty. V její správní radě sedí Ivan Langer. Jaký zvuk bude mít diplom z takové školy?
»Jsme jediná soukromá škola v Praze, která nabízí studium politologie,« vypočítává Ladislav Mrklas, co může studentům nabídnout. Je ředitelem CEVRO, které školu provozuje.

Učitele škola dlouho přemlouvat nemusela. Už dříve pro CEVRO přednášeli. »Budu tam učit totéž co na fakultě sociálních věd, politickou geografii,« říká Petr Sokol. Ne všichni jsou prý ale s ODS tak spříznění. »Budou tu učit lidé s námi hodnotově spříznění, ale také lidé, kteří s ODS vůbec nesouvisejí,« tvrdí Mrklas. Na seznamu pedagogů nechybějí tři profesoři a několik docentů.

A škola už má několik prvních studentů. »Jsou to lidé, kteří jsou ve vysokých funkcích,« říká Mrklas. Většinou se do školy vedené profesorem politologie Janem Novákem přihlásili lidé, které už CEVRO školilo: zastupitelé, starostové a další politici. Ve škole si zaplatí standardní školné a zbytek nákladů dodají sponzoři. Ve škole získají titul bakaláře. »Příkladem je starosta, který vystudoval medicínu a u nás si dodělá vzdělání v politologii a dalších společenských vědách,« vysvětluje Mrklas, jací studenti se do školy zatím přihlásili. Nová vysoká škola blízká ODS zůstane zřejmě dlouho samotná. Sociální demokraté mají sice jeden z nejstarších thin tanků - Masarykovu dělnickou akademii. Na vysokou školu ale nemají peníze. »Máme jediného sponzora. Pravice to má se sháněním peněz jednodušší,« říká ředitel Dělnické akademie Lukáš Jelínek.

Projekt vysoké školy ideově spřízněné s politickou stranou nekritizuje. »Smekám před nimi, jak daleko to dotáhli,« říká Jelínek. Tak daleko jako CEVRO prý není. »Plánujeme to, ale bude nám to trvat ještě roky,« říká.

Hospodářské noviny, 18. října 2006