Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: ČR omezí bezpečnostní opatření, teroristický útok prý už nehrozí

[17.10.2006]

Terorismus

ČTK: ČR omezí bezpečnostní opatření, teroristický útok prý už nehrozí

Bezpečnostní opatření v boji proti terorismu

Bezpečnostní opatření, která vláda před necelým měsícem přijala v souvislosti s informacemi tajných služeb o hrozícím útoku teroristů, budou postupně omezována. Nebudou již tak plošná, nicméně pořád ještě budou trvat, řekl dnes novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Mirek Topolánek. Podle něj v současné době riziko teroristického útoku již zemi nehrozí.

"V dané chvíli se nezdá, že by nám hrozilo něco bezprostředně, ale nikdo vám to přesně neřekne, protože by to bylo velmi nezodpovědné," uvedl Topolánek. Jeho kabinet v noci na 23. září na mimořádném zasedání schválil zesílení bezpečnostních opatření v Praze. Důvodem byly zprávy tajných služeb o chystaném teroristickém útoku.

Policie i specializované útvary od té doby střežily desítky objektů včetně ruzyňského letiště, nádraží a dalších budov. Podle médií chtěli teroristé v Praze zajmout věřící v synagoze.   Zesílená bezpečnostní opatření prý měla útočníky odradit, někteří odborníci je ale kritizovali.

"Už v té úvodní informaci jsme řekli, že ta opatření mají kromě bezpečnostního i preventivní charakter," poznamenal dnes Topolánek. Policisté ozbrojení samopaly v ulicích hlavního města tak měli odradit případné útočníky od jejich záměru. Toho se podle premiéra podařilo dosáhnout.

"Ustupuje se od plošnosti opatření a zůstává zacílení na konkrétní objekty," popsal změny ministr vnitra Ivan Langer. Doplnil, že bezpečnostní opatření se měnila již dříve podle informací, které o možné hrozbě vláda získávala.

Podle mluvčího policejního prezidia Davida Kubaláka se sníží počet policistů v ulicích hlavního města. "Policie redukuje množství sil a prostředků, které na zajištění policejního opatření vyčlenila," sdělil dnes ČTK. Také z informací policie prý vyplývá, že nebezpečí teroristického činu se snížilo.

"Nezbytná opatření k ochraně zdraví a majetku občanů Prahy budou pokračovat i v následujících dnech a jejich konkrétní podoba a intenzita budou odpovídat aktuálnímu vyhodnocení bezpečnostní situace," dodal Kubalák. Podrobnosti ale policie nezveřejnila.

Zpravodajství ČTK, 17. října 2006