Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Aféra: 46 odposlechů

[30.09.2006]

Odposlechy

MF Dnes: Aféra: 46 odposlechů

Odposlechy novinářů a politiků

Podezření, že policie odposlouchává politiky a novináře, se ukázalo jako pravdivé. Ovšem nejsou žádné důkazy, že by si „špehování“ svých konkurentů objednala ČSSD.

To, že vyšetřovatelé úniku takzvané Kubiceho zprávy skutečně odposlouchávali mnoho lidí, včera dopisem potvrdil Tomáš Almer. Šéf útvaru, který má u policie odposlechy na starosti. Dopis v Parlamentu přečetl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Kvůli odposlouchávání dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře bylo „napíchnuto“ celkem 46 telefonů.

Vyšetřovatelé se snažili zjistit, jak se na veřejnost těsně před volbami dostala Kubiceho zpráva, která naznačovala napojení politiků ČSSD na organizovaný zločin. Sociální demokraté věří, že je tato zpráva poškodila. Policisté únik vyšetřují na základě trestního oznámení Jiřího Paroubka.

Dopis policisty Almera přišel zcela nečekaně v den, kdy se ODS měla bránit sociálním demokratům na speciální schůzi poslanců. ČSSD věřila, že její političtí konkurenti nemají pro odposlechy žádné důkazy. Chtěla ODS donutit, ať se omluví za výroky o „fízlování“ nepohodlných lidí na objednávku Paroubkovy vlády.

ODS se Paroubkovi za slova o fízlování neomluvila

ODS se neomluvila. Zato upozornila na několik zajímavých souvislostí: Přestože Kubiceho zpráva unikla na veřejnost 29. května, soud nařídil většinu odposlechů až 4. září, tedy v den jmenování Topolánkovy vlády. Původně mělo být všech 46 telefonů napíchnuto až do prosince. Jenže opět překvapivě byly odpojeny už 20. září. Tedy přesně v den, kdy Topolánkova vláda zveřejnila své podezření, že je odposloucháváno asi dvacet politiků a novinářů.

Jména odposlouchávaných Tomáš Almer nezveřejnil. Podle politiků ODS je však jedním z nich zřejmě i ministr vnitra Ivana Langer. Z úniku Kubiceho zprávy totiž ČSSD viní nejčastěji právě jeho.

Pikantní je, že případ vyšetřují Langerovi podřízení - Inspekce ministra vnitra. „V den nástupu nové vlády zahájit odposlouchávání svého nového šéfa? Pokud toto necítí někdo v této zemi jako českou obdobu aféryWatergate, tak myslím, že ztratil cit pro to, co se ještě může a co se nemůže,“ prohlásil poslanec ODS Marek Benda.
Ivan Langer včera kvůli aféře odvolal vedení inspekce, jejího šéfa Miroslava Borníka a dva náměstky.

Případ mimo jiné ukázal, jak snadné je v Česku někoho odposlouchávat. Třeba kvůli jednomu politikovi bylo „napíchnuto“ dalších 19 čísel, kvůli druhému dalších deset. „Při těchto číslech mě polil pot,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Vyšetřovatelé tak odposlouchávali například i manželku jednoho z politiků, asistenta nebo zaměstnance poslaneckého klubu. Podobnou možnost zneužívání odposlechů uznávají i politické strany a chtějí kvůli tomu zpřísnit příslušný zákon.

Přitom nebýt policisty Tomáše Almera, Topolánkova vláda včera utrpěla ve Sněmovně těžkou porážku. Původně šla poslancům vysvětlovat své obvinění, že Paroubkova ČSSD stojí za „fízlováním a odposloucháváním“ nového kabinetu, aniž pro to má jediný důkaz.

Jenže Tomáš Almer, ředitel speciálního oddělení policie, které zajišťuje vyšetřovatelům odposlechy, udělal poprvé v životě neobvyklou věc: podíval se do záznamů svého útvaru a zjistil, že skutečně odposlouchávají dva politiky.

A kromě nich ještě tři policisty, dva novináře a jednoho lékaře. Protože „napíchnuti“ byli i jejich spolupracovníci a příbuzní, celkem bylo nasazeno 46 odposlechů. Pokus o namontování „štěnic“ do místnosti v dolní komoře, kde pracují novináři Českého rozhlasu, se policistům nepodařil - nedalo se to utajit před sněmovní ochrankou.
Kvůli kauze se včera ve Sněmovně ostře pohádala vládní ODS a opoziční ČSSD. Na závěr šestihodinové emotivní debaty vyzvaly levicové strany, sociální demokraté a komunisté, premiéra Mirka Topolánka, ministra vnitra Ivana Langera a vicepremiéra Petra Nečase k rezignaci. Komunisté a sociální demokraté využili situace ve chvíli, kdy měli v poslaneckých lavicích více lidí.

„Trvám na omluvě a odstoupení těch lidí, kteří o tom mluvili, z vlády,“ uvedl předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. Podle něho ani včera vláda nedodala důkazy, že za odposlechy stojí bývalá Paroubkova vláda.

„Dnes pravda vyšla najevo, podezření byla důvodná,“ kontruje ministr vnitra Ivan Langer. „Všechny důkazy naopak svědčí o tom, že jde o největší polistopadový skandál ve věci odposlechů,“ dodal premiér a lídr ODS Mirek Topolánek. Už ráno v sedm hodin kvůli aféře svolal mimořádné zasedání vlády.

Čtyři dny předtím, než půjde do Poslanecké sněmovny žádat o důvěru vládě, se ještě více rozhádal se socialisty. Původně přitom chtěl v úterý před hlasováním o důvěře vládě zajít na klub mezi poslance ČSSD a požádat je o toleranci, ale ti si Topolánka po včerejšku ani nechtějí k sobě pustit. „Nejdříve se musí omluvit za své výroky na adresu sociální demokracie,“ prohlásil šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Bublan zapomněl na poštu

Mirek Topolánek po včerejšku začal ztrácet i dosavadní spojence -Stranu zelených. „Já jsem v tom ale nenašel nic, co by přispělo k obhajobě výroku ministra vnitra Langera. Argument, který by doložil politickou objednávku, nezazněl,“ řekl včera lídr zelených Martin Bursík.

Sociální demokraty včerejší zpráva policisty Almera potvrzující odposlechy zaskočila. Almer ji sice poslal i bezpečnostnímu expertovi ČSSD a šéfovi bezpečnostního výboru Sněmovny Františku Bublanovi, ale ten si ji v poště nevyzvedl.

„Já jsem ho (dopis) do této chvíle nedostal a nikdo mi nedal ani na vědomí, že bych takový dopis někde měl,“ říkal Bublan dopoledne ve Sněmovně. Odpoledne se šel podívat do sněmovní schránky. „Měl jsem to tam, rychle jsem to prolistoval,“ říkal později u kávovaru. To už bylo pozdě, dávno bylo po hádce.

MF Dnes, 30. září 2006