Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Hospodářské noviny: Buď se omluvím já, nebo Paroubek

[29.09.2006]

Ministerstvo vnitra

Hospodářské noviny: Buď se omluvím já, nebo Paroubek

Rozhovor s Ivanem Langerem

INTERVIEW TÝDNE IVAN LANGER, ministr vnitra:

PRAHA, 29. 9. 2006

Ministr vnitra Ivan Langer prožívá dramatické dny: aféru s údajnými odposlechy politiků a novinářů, na jejímž začátku stál, překryla hrozba teroristického útoku na Prahu. »To riziko je nadále velmi vysoké,« říká ministr Langer.

* HN: Neposlouchá nás tady ve vaší pracovně náhodou ještě někdo?

Věřím, že nikoliv.

* HN: Věříte, nebo to víte?

Už jsem se smířil s tím, že ministr vnitra neví vše, co potřebuje. Někdy je to dobře. Někdy to komplikuje práce. Nicméně jsem si už kancelář nechal zkontrolovat.

* HN: K tomu, co víte: Kdy zveřejníte důkazy o údajném odposlouchávání českých novinářů a politiků?

Ujasněme si, jestli hrajeme hru podle Jiřího Paroubka, nebo podle faktů. Já nikoho neobvinil. Dostal jsem otázku, zda mohu potvrdit, že je novinář Českého rozhlasu odposloucháván mojí inspekcí. Řekl jsem, že to nevím, a dodal, že i já mám z jiných novinářských kruhů informace o tom, že v souvislosti s únikem Kubiceho zprávy mohou být odposloucháváni ústavní činitelé a novináři. Jiří Paroubek to prohlášení překroutil a označil mě za lháře. Omlouvat by se měl on. Jeho útoky se ale nenechám zastrašit a udělám vše, co ministr vnitra může, aby se ta podezření potvrdila, anebo vyvrátila.

Stojím za vším, co jsem o odposleších řekl

* HN: Už je aspoň částečně vyvrátila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Takže kdy předložíte výsledky vlastního šetření?

Jsem rád, že se některá podezření nepotvrdila, čekám ale na konečné stanovisko. A to stále nezaznělo. Jsem přesvědčen, že tento případ nesmí zůstat nevyšetřen.

* HN: Kdo dá to konečné stanovisko?

Musí zaznít nejpozději v okamžiku, kdy bude ukončeno vyšetřování úniku Kubiceho zprávy. Veřejnost má právo na jasné stanovisko: ano, byli odposloucháváni, nebo ne, nebyli. Záleží pak ale na státním zástupci, zda ten výsledek zveřejní. Pokud by to nechtěl udělat, pak je možný postup podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nemůžu se smířit s tím, že žijeme v zemi, kde může být kdokoliv odposloucháván, a pokud není postaven před soud, vůbec se o takovém zásahu do svého soukromí nedozví. Proto navrhujeme zákon na ochranu soukromí občanů.

* HN: Jste zkušený politik. Považujete za normální, že se ministr vnitra rozpovídá o svých podezřeních, která pouze slyšel od novinářů?

Nehovořím o svých podezřeních. Řekl jsem, že mám informace z novinářských kruhů, že by něco mohlo být… Doopravdy to považuji za vážné a nemyslím si, že by ministr vnitra měl o tom mlčet.

* HN: Přece jste musel vědět, že tomu jako ministr vnitra dáváte úplně jinou váhu a že to veřejnost bude považovat prostě za fakt.

Na tom, co jsem řekl, neměním jediné slovo. Očekávám, že to bude důkladně vyšetřeno. Pokud se ukáže, že nikdo odposloucháván nebyl, řeknu: Ano, byla to moje chyba. Přestože jsem nikoho neobvinil. Pokud se ale ukáže, že někdo odposloucháván byl, očekávám, že Jiří Paroubek přinejmenším najde dostatek síly, aby se omluvil. Nejlepší by ale bylo, kdyby odstoupil.

* HN: Po vás ale o odposleších politiků a novinářů začal mluvit jako o hotové věci a o skandálu i premiér Topolánek a vicepremiér Nečas.

Stojím za všemi slovy, která řekl premiér i vicepremiér.

* HN: I za slovy o »fízlování a dračím vejci bývalé vlády«?

Co jiného než dračí vejce je stav, kdy v této zemi může být kdokoliv, kdykoliv a v souladu se zákonem odposloucháván, a přesto se o tom nedozví, ani když mu stát nesdělí obvinění a není postaven před soud? To přece není normální. Stejně jako když pak tyto odposlechy začnou kolovat redakcemi.

* HN: Premiér tvrdí: »Je tu fízlována celá řada politiků a novinářů.« I za tím stojíte?

To je otázka, na niž, doufejme, budeme znát odpověď.

* HN: Pokud to řekne premiér, pak to není otázka, ale oznamovací věta.

Jako politici neseme kůži na trh za to, co děláme a říkáme. Jako ministr vnitra nemám prostředky, abych ta podezření potvrdil či vyvrátil. Přesto jsem přesvědčen, že se dozvíme, jak to bylo.

Riziko útoku na Prahu je stále velmi vysoké

* HN: Hrozí ještě teď, ve čtvrtek odpoledne akutní nebezpečí teroristického útoku na Prahu?

Budu si dávat dobrý pozor na to, co říkám. Od sobotního rána již došlo k některým úpravám bezpečnostních opatření, k některým zpřísněním a nevylučuji, že k nim bude dál docházet. To riziko je nadále velmi vysoké. Boj proti terorismu je velmi obtížný právě proto, že nikdy přesně nedozvíte kdy, kde a kdo, co udělá.

* HN: Moderní terorismus počítá s něčím jako »mediálním efektem«. Útok nemá jen zabít lidi a zničit majetek, ale i překvapit, šokovat. Proč by se měla cílem stát Praha?

Praha je ve zpravodajské komunitě dlouhodobě řazena mezi potenciální cíle. Podíváte-li se na situaci v USA, bezpečnostní opatření jsou tam na každodenním pořádku. Efekt, kvůli kterému teroristé útočí, tam už nebude. Kdyby k takovému útoku došlo na území třeba nových členských zemí unie, může být efekt podstatně větší.

* HN: Víte přesně, kdo chce zaútočit na Prahu?

Informace, které máme, jsou poměrně konkrétní.

* HN: Je správná stopa propojení nedávno zatčených lidí v Norsku s kosovskou mafií, jak tvrdí MF Dnes?

Bez komentáře.

* HN: Čelí Praha »globálnímu«, propracovanému terorismu podle vzoru Al-Káidy, anebo by mělo jít o útok dvou izolovaných šílenců?

Znovu: Ty informace byly vyhodnoceny jako nejvážnější v historii České republiky. Mohu říci, že informace byly získány díky spolupráci našich a zahraničních služeb.

* HN: Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf ve svých pamětech tvrdí, že se Al-Káida chystala v roce 2002 unést letadlo ČSA. I ve srovnání s tím je dnešní riziko vážnější?

Podstatně vážnější.

* HN: Proč potom vláda uprostřed příprav na takovou bezpečnostní operaci odvolá šéfa rozvědky Karla Randáka?

Odvolání generála Randáka nemá jakýkoliv dopad na bezpečnost země. Pokud by zpravodajská služba stála a padala se svým šéfem, pak to znamená jediné: že byla špatně řízena.

* HN: Sám ale říkáte, že prožíváme extrémní období a každá taková změna vnese minimálně nervozitu do celého organismu.

Dejte si věci do časové osy: přicházely vážné informace, nicméně podobných přichází spousta, byly analyzovány, poté byl odvolán Randák a poté byly informace vyhodnoceny jako mimořádně závažné. Připadá mi absurdní a nesmyslné bavit se o osobě jednoho ředitele. Na to, co se teď děje, to nemá vliv. A to říkám autoritativně jako člověk, který má dostatek informací. Slova lídra opozice, že jsme ohrozili bezpečnost země, považuji za vrchol nevkusu.

* HN: Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že personální změny, které Paroubkova vláda dělala tři měsíce před volbami, a po nich nejsou legitimní. Vy jste u moci měsíc. Proč měníte tolik lidí, když nemáte důvěru a téměř jistě ji ani nezískáte?

Přišel jsem do úřadu, který je jako loď, jež má dobrou posádku. Ta ale dlouhodobě neví, kam pluje, a tím pádem nemá žádnou motivaci. Mým úkolem je to změnit, zalepit díru v lodi a dát jí směr.

* HN: Nešlo to odložit až na chvíli, kdy budete mít důvěru sněmovny?

Myslíte, že jsem měl první měsíc strávit turné po lázeňských zařízeních Ministerstva vnitra? Kroky, které jsem udělal, jsou promyšlené, logické a dlouho připravované. Podíváte-li se na chaotickou strukturu ministerstva před mým nástupem a srovnáte ji se současnou, nešlo o žádné náhodné personální změny. Kritizujte mě za výsledky.

* HN: Udržovat úřad v provozu.

Viděli jste ten úřad? Ten se udržoval v provozu sám už zatraceně dlouho, a podle toho vypadá.

* HN: Když ale za vaší vlády padá šéf Národního bezpečnostního úřadu, Národního divadla, památkářů, jedné z tajných služeb, hmotných rezerv a spousta náměstků, jsou to hodně rozsáhlé zásahy, které dělá kabinet bez důvěry.

Vy jste vypočetli pět funkcí. To nejsou žádné hluboké zásahy. Chápal bych tuto kritiku, kdybych odvolal šéfy všech tajných služeb. Když ale ze sedmi náměstků udělám tři a změním strukturu ministerstva, tak to považuji za svou povinnost.

"Pokud se ukáže, že nikdo odposloucháván nebyl, řeknu: Ano, byla to moje chyba."

***

Ivan Langer (39) Ministr vnitra vystudoval medicínu a poté práva, do politiky vstoupil v pětadvaceti letech, kdy byl poprvé zvolen do městského zastupitelstva v Olomouci. O dva roky později se stal poslancem. Před dvěma lety se stal místopředsedou ODS. Až do nástupu na Ministerstvo vnitra zároveň působil jako koncipient v advokátní kanceláři. Patří k lídrům ODS, které nejčastěji kritizuje šéf ČSSD Jiří Paroubek. Je ženatý, vychovává dceru a syna.

Hospodářské noviny, 29. září 2006