Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Ivan Langer: Nejsem kovboj, který střílí jen tak od boku

[27.09.2006]

Obecné

MF Dnes: Ivan Langer: Nejsem kovboj, který střílí jen tak od boku

Rozhovor

Ivan Langer zahájil působení ve funkci ministra vnitra prohlášením, že jsou v Česku odposloucháváni politici a novináři. Nepotvrdilo se. Za normálních okolností by nejspíš měl co vysvětlovat. Jenže přišla teroristická hrozba a Langer je zase na koni.

* Na účast ve vládě jste čekal léta. Užíváte si to?

Nikdy jsem k této věci nepřistupoval tak, že bych si měl užívat. Beru to jako obrovskou odpovědnost. Události posledních dní ukazují, že dlouhodobá příprava byla důležitá. Systematicky jsem budoval tým, seznamoval se s resortem a lidmi. To je důležité pro to, abyste v okamžiku věděl, co máte dělat.

* Kdysi jste byl označován za korunního prince ODS. Jaké máte ambice ve straně?

Mám jako místopředseda ODS na starosti péči o stranický potenciál. Vzdělávání lidí, kteří se zajímají o politiku a veřejný život. Na tom pracuji už asi sedm let a jsou vidět konkrétní výsledky. Tím moje ambice v tuto chvíli končí. Moje výhoda oproti jiným je, že jsem si v průběhu kariéry prožil nejen vzestupy, ale i pády. Přeji v dobrém slova smyslu každému, aby jednou spadl dolů, protože to je zkušenost k nezaplacení, umožňuje vám poučit se z ní.

* U jednoho pádu byl Václav Klaus, který se zastal podnikatele Petera Kovarčíka, když jste jej označil za nemocného člověka. Jaké máte dnes vztahy s prezidentem?

To je člověk, kterého si velmi vážím a respektuji, jakkoli platí, že jsme určitě na spoustu věcí, které nás potkaly, neměli stejný názor. Nepociťuji z jeho strany cokoli negativního vůči sobě. Dokáže přes osobní názor na kohokoli vnímat, jestli je ten člověk pracovitý, houževnatý, jestli dokáže jít za svým cílem.

* Po vstupu do vlády jste znatelně zmírnil svá dříve mnohdy poněkud kovbojská vyjádření, proč?

Nemyslím, že jsem byl někdy kovboj, který střílí od boku. Ale chci být srozumitelný a čitelný pro všechny a nechci si svůj pobyt v politice „vymlčet“. Když mám na něco názor, tak ho řeknu, třebaže se nelíbí všem.

* Právě jsem se chystal říct, že i jako ministr jste vystřelil od boku, když jste zveřejnil informaci o údajných odposleších, kterou pak nejvyšší státní zástupkyně popřela...

Střelba od pasu by byla, kdybych někoho z něčeho obvinil a něco prohlásil bez důkazů. Já nic takového neudělal. Na otázku novináře z veřejnoprávního rozhlasu, jestli mohu potvrdit, či vyvrátit, že byl odposloucháván, jsem jen odpověděl, že nemůžu, ale že mám od jiného novináře informaci obdobnou. A mou povinností ministra je udělat všechno, aby se tato informace potvrdila, nebo vyvrátila. Možná jako ministr má člověk některé věci skousnout, ale když jste hluboce přesvědčen, že dlouhodobě není něco v pořádku, musíte zareagovat. A v oblasti odposlechů skutečně není všechno v pořádku. Nejvyšší státní zástupkyně jen uvedla, že bylo vše v souladu se zákonem. Já dlouhodobě říkám, že jestli něco není v souvislosti s odposlechy v pořádku, pak je to právní rámec. Tedy fakt, že kdokoli v této zemi může být odposloucháván, a přestože nebude obviněn ani odsouzen, nikdy se nedozví, že stát vpadl do jeho soukromí.

* Hrozba teroristických útoků však přebila zprávu nejvyšší státní zástupkyně. Nehodilo se to?

Mohu vás ujistit, že nejde o bezpečnostní opatření po vzoru amerického filmu Vrtěti psem (Ve filmu odvedou lidé pracující pro amerického prezidenta pozornost od jeho skandálu tím, že zinscenují fiktivní válku, pozn. aut.). A jestli jsem z něčeho v šoku, pak je to malá míra loajality k této zemi, jakou projevují někteří opoziční politici. Jsem přesvědčen, že otázky národní bezpečnosti musí být prosty jakéhokoli dílčího politického zájmu. Důkazem, že to není jen prázdné prohlášení, je můj postoj vůči opatřením bývalé vlády při zasedání Mezinárodního měnového fondu. Tehdy jsem jako stínový ministr vnitra vyslovil jasnou podporu ministru vnitra ze sociální demokracie a policii.

* Jsou současné hrozby opravdu nejkonkrétnější, o nichž jste slyšel?

Jednoznačně. Mnoho let jsem působil jako člen kontrolního orgánu Bezpečnostní informační služby, takže si troufnu tvrdit, že jsem erudován i v této oblasti. Takové informace dosud naše bezpečnostní orgány neměly k dispozici.

* Jsou policejní špičky ochotny s vámi spolupracovat, nebo čekají, že brzy skončíte?

Platí, že jsem se na tu funkci dlouhodobě připravoval. S desítkami lidí z policie se dobře znám. Z dosavadní spolupráce mám velmi dobrý pocit.

MF Dnes, 27. září 2006