Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / iDnes: Langer: Za korupci až 15 let

[20.09.2006]

Korupce

iDnes: Langer: Za korupci až 15 let

Boj vlády proti korupci

Majetková přiznání pro odsouzené za hospodářskou kriminalitu nebo vytvoření "černé listiny" hříšníků, kteří by si už neškrtli při zadávání veřejných zakázek. I takové návrhy bude obsahovat balíček protikorupčních návrhů, který chce už příští týden předložit do vlády ministr vnitra Ivan Langer.

Návrhy konzultuje i s nevládní organizací Transparency International. "Černá listina, která by omezovala přístup k veřejným výběrovým řízením, by se týkala lidí, kteří byli odsouzeni za korupci," řekl v úterý Langer.

Na "jeho" černé listině však mají být i firmy. To ministr sliboval už před volbami, když navrhoval, aby na veřejné zakázky neměly nárok firmy, ve kterých působí jako vlastníci či členové vedení lidé odsouzení za korupci. "My si myslíme, že by se to mělo týkat i lidí, kteří jsou z korupce důvodně podezřelí, a firem, které čelí podezření z nekalých praktik," řekl David Ondračka ze společnosti Transparency International.

Stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan říká, že by se navíc ještě přimlouval za zavedení trestní odpovědnosti právnických firem. Upozornil, že to už sociální demokracie prosazovala spolu se změnou trestního zákoníku, ale hned narazila na nesouhlas ODS.

Vracejí se přiznání k majetku
Ministr vnitra Langer MF DNES potvrdil, že součástí jeho "balíčku" návrhů má být výrazné zvýšení hranice trestů za korupci – z osmi až na patnáct let. To by mohlo projít i u ČSSD, Bublan nemá výhrady.

Ondračka z Transparency International však uvedl, že zvyšovat trestní sazby není tak důležité jako to, aby za prokázanou korupci padaly vždy nepodmíněné tresty.

Do hry by se také znovu mohla dostat majetková přiznání, ale ve výrazně jiné podobě, než když je jako plošná od určité výše majetku prosazovali komunisté a někteří sociální demokraté. "Majetková přiznání by se týkala lidí, kteří byli odsouzeni za závažnou hospodářskou kriminalitu, nejen za korupci," vysvětluje podstatu svého návrhu ministr Ivan Langer.

Stejný princip majetkových přiznání pro odsouzené slibovali před volbami lidovci. Stínový ministr vnitra Bublan řekl, že si sociální demokracie počká na konkrétní podobu návrhu.

Sám by navrhoval spíš posílení pravomocí finančního úřadu, aby mohl lépe kontrolovat lidi, kteří rozhodují o veřejných financích.

Ivan Langer uvedl, že v sérii svých návrhů, ze kterých některé by chtěl prosadit tak, aby platily už v průběhu příštího roku, počítá i se zřízením speciálních soudů zaměřených na postihování korupce a také se zavedením institutu protikorupčního agenta, který bude pod dohledem soudu odhalovat a usvědčovat pachatele korupce. "Nepůjde ale o provokatéra, nebude moci navádět k trestné činnosti," zdůraznil Langer.

iDnes, 20. září 2006