Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Vláda řeší, co s pošramocenou reputací policejní inspekce

[19.09.2006]

Policie

Hospodářské noviny: Vláda řeší, co s pošramocenou reputací policejní inspekce

Inspekce ministra vnitra

Noví ministři vnitra a spravedlnosti přemýšlejí, jak napravit pověst inspekce - jednotky, která má vyhledávat zločin v policejních řadách. Na stole jim leží tři varianty: přesun inspekce pod Ministerstvo spravedlnosti, rozpuštění celé jednotky, anebo přinejmenším výměna současného šéfa.

Současného ředitele Miroslava Borníka do čele klíčového útvaru dosadil ještě Stanislav Gross. Do funkce jej jmenoval bez ohledu na námitky, že Borník coby vyšetřovatel před listopadem 89 legalizoval svým podpisem výpovědi vynucené estébáky při výsleších demonstrantů během Palachova týdne.

Dlouhodobý problém

Debaty o postavení inspekce, která má dbát na poctivost policistů, se vedou více než deset let. Spor naposledy gradoval, když šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice ve své utajované zprávě upozornil, že inspektoři pracují na politickou objednávku. Jeho lidé totiž zjistili, že šéf vyšetřovatelů inspekce má podezřele úzké vazby na kruhy blízké ČSSD.

Kritika má přitom vždy stejný základ: inspekce, stejně jako policie, spadá pod Ministerstvo vnitra. Kontrolovaní i kontroloři mají tedy stejného nadřízeného.
Ivan Langer, dnešní ministr vnitra, sice v květnu vyzval Borníka k rezignaci a sliboval osamostatnění inspekce, po nástupu do úřadu Langer ale přibrzdil. »Taková zásadní změna překračuje roční mandát této vlády,« prohlásil.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přitom není proti. Pokud by mělo ale ke změně dojít, bude prý chtít inspekci - s nadsázkou řečeno - rozprášit a postavit znovu. To proto, aby se podle Pospíšila přetrhaly dlouholeté známosti mezi inspektory a policisty. »Bez takového očištění by byl přesun z jednoho ministerstva pod jiné jen formální. Musí přijít noví vyšetřovatelé nezatížení minulostí,« tvrdí Pospíšil.

Lepší něco než nic

O smyslu takové »čistky« ale pochybuje Langrův náměstek Jaroslav Salivar. »Když vypíšete nové výběrové řízení, přihlásí se vám do něj zase policista. A ta námitka, že někoho z dřívějšku zná, zůstane stejná,« argumentuje Salivar. Zároveň ale připouští, že i pouhý přesun jednotky by zbavil Ministerstvo vnitra podezření, že některé případy ovlivňuje. »V mnoha případech bych si představoval od inspekce víc výsledků,« naznačuje Salivar, že se ani jemu současný styl práce inspektorů nezamlouvá.

Podle neoficiálních informací HN má největší naději na úspěch nejméně složitá varianta: Langer sesadí Borníka a vymění vedení inspekce. Podle zdrojů blízkých Ministerstvu vnitra vše brzdí jen jedna věc: zatím se nenašel vhodný kandidát, který by Borníka nahradil.

Samotný šéf inspekce to nechce komentovat, po své asistence pouze vzkázal, že o jeho budoucnosti ve funkci musí rozhodnout ministr.

Langer nicméně zatím oficiálně o změně šéfa nehovořil a jeho náměstek Salivar na přímý dotaz, zda hledají Borníkova nástupce, odpověděl: »Nevím o tom.«

Hospodářské noviny, 19. září 2006