Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer nabízí Galileu dům po ministerstvu informatiky

[18.09.2006]

Evroská unie

Právo: Langer nabízí Galileu dům po ministerstvu informatiky

Umístění významného evropského úřadu v ČR

Úřad spravující evropský navigační systém Galileo by mohl být umístěn v pražském sídle současného ministerstva informatiky. Nový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce Evropské komisi budovu nabídnout poté, co bude ministerstvo zrušeno.

„Česká republika má zájem o to, aby se Praha stala sídlem této významné instituce. Mám za to, že tato budova je jedna z nejlépe technologicky vybavených a zajištěných budov v republice a byla by škoda ji nevyužít pro instituci, která je symbolem moderních technologií,“ řekl Právu Langer.

Tento záměr už nový ministr podle svých slov konzultoval s premiérem Mirkem Topolánkem i s pražským primátorem Pavlem Bémem. Kandidaturu Česka na sídlo tohoto evropského úřadu schválila Topolánkova vláda na svém zasedání 6. září.
Podle Langrovy mluvčí Marie Masaříkové bude možné ministerstvo informatiky zrušit po schválení kompetenčního zákona, které by se mohlo uskutečnit do konce tohoto roku.

V současnosti existují na světě dva systémy družicové navigace, a to ruský Glonass a americký GPS. Evropa chce Galileo spustit v roce 2008. Celkem má systém fungovat na základě tří desítek družic.

Galileo by mohlo vybírat mýtné

V Česku již od roku 2001 funguje projekt, který se zabývá čtyřmi aplikacemi družicového systému na dráze, silnici, letištích a při přepravě nebezpečného nákladu. Podle hlavního řešitele projektu Františka Vejražky z katedry radioelektroniky elektrotechnické fakulty ČVUT by tak v ČR mohl Galileo například zajišťovat automatický systém, který by na železnici mohl zabránit srážkám vlaků.
Na silnici se jako nejčastější využití navigačního systému uvádí měření ujetých kilometrů na zpoplatněných úsecích, tedy výběr elektronického mýtného. Nejběžnější spotřební aplikací navigačního systému, tedy i Galilea, je hledání nejvhodnější trasy při jízdě v automobilech. Přijímače nyní jediného fungujícího satelitního systému GPS tak již v současnosti běžně dokážou řidičům najít cestu. GPS se také využívá v letecké navigaci i při turistice.

Právo, 18. září 2006