Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Policie nekopíruje hranice kraje

[15.09.2006]

Policie

Olomoucký deník: Policie nekopíruje hranice kraje

Územní reforma Policie ČR

Lidé z Moravskoberounska chtěli k Olomouci proto, že mají jak do sídelního města, tak hlavně do Šternberka blíže než do Ostravy nebo Bruntálu. Práci, lékaře, školy má řada z nich ve Šternberku a po změně územního uspořádání spadají i pod tamní a olomoucké úřady. Až na dvě výjimky: na soud a policejní ředitelství stále musejí opačným směrem do Bruntálu a Ostravy. O tom, že struktura policie nekopíruje hranice krajů, ministerstvo vnitra ví a chce prosadit změnu.

„Určitě by bylo lepší, pokud by se policejní a soudní agenda mohla přesunout do Olomouce. Všechno bychom si tak vyřídili na jednom místě,“ míní místostarostka Moravského Berouna Věra Matoušková. „Do Bruntálu už jinak nemáme důvod jezdit. Lidé by změnu jistě přivítali,“ poznamenala. To si myslí i starosta nedaleké Huzové Milan Zehnal. „Bylo by dobře, pokud bychom měli všechny úřady jedním směrem,“ přidal svůj hlas.

Oblast Moravského Berouna spadá pod bruntálské okresní policejní ředitelství. Kriminalitu na území se zhruba čtyřmi tisícovkami obyvatel řeší jeho berounské obvodní oddělení. „Atypicky vykonáváme činnost jak v Moravskoslezském, tak i v Olomouckém kraji,“ uvedla bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Případy pak policisté postupují správním úřadům podle místní příslušnosti v rámci kraje. „Logické by samozřejmě bylo, pokud by správa policie odpovídala krajskému uspořádání,“ dodala.

Že uspořádání policie neodpovídá územně správnímu a lidé Moravskoberounska tak musejí své věci vyřizovat v různých krajích, ministerstvo vnitra ví. Šéf resortu Ivan Langer jim přislíbil, že územní reforma Policie České republika bude jedna z věcí, již bude chtít přes časovou omezenost mandátu nové vlády prosadit. „Reforma povede k tomu, že se změní její struktura a že bude kopírovat krajské uspořádání,“ sdělil Olomouckému deníku.

A jak se k případné změně staví resort spravedlnosti? Pod který soud spadá ta která ves, vyjmenovává zákon o soudech a soudcích. Na možné změně působnosti olomouckých a bruntálských soudů se podle tiskového odboru ministerstva spravedlnosti musejí domluvit oba resorty. „A společně předložit vládní novelu zákona,“ vzkázal tiskový odbor.

Olomoucký deník, 15. září 2006