Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Centrála proti teroru nebude, rozhodl Langer

[15.09.2006]

Terorismus

Hospodářské noviny: Centrála proti teroru nebude, rozhodl Langer

Koncepce boje proti terorismu

Příprava protiteroristického centra, jehož vznik prosazovala vláda ČSSD, končí. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) nařídil policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi, aby práci na vzniku nové instituce pro boj s terorismem zastavil.

»S dosavadní koordinací protiteroristických aktivit jsme nebyli spokojeni. Dal jsem policejnímu prezidentovi pokyn, aby budování protiteroristické centrály zastavil. V tuto chvíli se speciální jednotka zřizovat nebude,« říká Langer.

Veškeré informace zpravodajských služeb i policie související s hrozbou terorismu se podle vládního rozhodnutí mají sbíhat výhradně u Bezpečnostní informační služby (BIS).

»Ředitel BIS Lang je vrchním velitelem boje proti terorismu. Ostatní zpravodajské složky mají povinnost předávat mu veškeré informace na toto téma. BIS by měla v této věci vystupovat i jako jediný partner vůči zahraničí,« vysvětluje Langer.

Jak konkrétně sdílení informací bude vypadat, však zatím neví ani samotná kontrarozvědka. »Je to úplně nové usnesení vlády. Jak přesně to bude probíhat, či zda se bude muset BIS nějak reorganizovat nevíme. Jisté je, že naším úkolem bude zprávy vyhodnocovat a dávat do souvislostí,« říká mluvčí BIS Jan Šubert.
Nové povinnosti by BIS mohly přinést i vyšší rozpočet na její činnost.

»O rozpočtu se bude v blízké době mluvit. Pokud nyní bude BIS plnit další nové úkoly, mělo by se to určitě odrazit ve finanční štědrosti,« připouští bývalý předseda stálé komise pro kontrolu BIS a místopředseda bezpečnostního výboru parlamentu Jan Klas.

Vznik protiteroristického centra prosazovala vláda ČSSD a především ministr vnitra František Bublan. Jádro centra podle něj měli tvořit policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a finanční policie. S nimi pak měli spolupracovat zástupci zpravodajských služeb. Nový útvar měl zaměstnat 30 až 50 lidí. »Je to chyba. Teď se budou dohadovat, kdo co může a nemůže, kdo má komu dávat informace. Protiteroristické centrum už bylo celkem dobře rozjeté a obávám se, že navrhované řešení bude bezzubé. Ale je to na odpovědnosti ODS,« kritizuje zrušení příprav centra Bublan. Zpochybňuje i rozhodnutí, že by bezpečnostní služba měla Česko zastupovat také v mezinárodní spolupráci boje proti terorismu. »Evropská spolupráce je založena na Europolu a Eurojustu, kde nás zastupuje policie. Zpravodajské služby naopak spolupracují bilaterálně. Myslím, že návrh je nepromyšlený, je to jen jakýsi nástřel,« říká Bublan.

Hospodářské noviny, 15. září 2006