Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Aktuálně.cz: On-line rozhovor čtenářů s Ivanem Langerem

[11.09.2006]

Ministerstvo vnitra

Aktuálně.cz: On-line rozhovor čtenářů s Ivanem Langerem

Ivan Langer odpovídal on-line na vaše dotazy

 

Zodpovězené otázky


Odpovězeno: 11. 09. | 14:08Autor: poldík

Otázka: Dobrý den
Pane ministře rád bych se zeptal jestli se pokusíte snížit přebujelou administrativu,která je u policie ČR.

Ivan Langer: Obdobně jako na ministerstvu. Procesní audit. Ten na Policejním prezídiu jsem již dal za úkol panu policejnímu prezidentovi...


Odpovězeno: 11. 09. | 14:04Autor: Jana

Otázka: Vážený pane ministře,
zajímal by mne Váš názor na muslimskou komunitu v ČR a zda je žádoucí a možné, aby i těmto osobám po splnění zákonných podmínek, bylo příp. uděleno české státní občanství?
Děkuji

Ivan Langer: Obecně platí, že naše země nemůže být doširoka otevřenou bránou pro všechny, kdo sem chtějí přijet. Základním kritériem pro mne je dodržování zákonů a pozitivní vnímání naší kultury a našich tradic. Neblahé důsledky tzv. multikulturalismu jsme mohli vidět nedávno ve Francii. Tolerance nesmí být vnímána jako slabost. Osobně se ale nedomnívám, že jen proto, je-li někdo muslim, by neměl dostat státní občanství.


Odpovězeno: 11. 09. | 14:00Autor: tomáš

Otázka: Vážený pane ministře, mám otázek několik: 1. z jakého zdroje jste měl informaci o způsobu doručení textu "kubice II"? 2. použil jste jako zdroj video ze server obrazovak.cz s projevem pana poslance? 3. byla schůze ČSSD otevřená nebo uzavřená z které video pochází, pokud jste jej použil jako zdroj

Ivan Langer: Myslím, že už jsem odpověděl.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:58Autor: Ruda

Otázka: Jste novým ministrem vnitra,tedy zatím.A proto se ptám:1)jak hodláte vymítit korupci u policie ať je nakloněna jakékoli politické straně ikdyž policie by měla být apoliticá
2)co hodláte udělat pro bezpečnost před reál. hrozbou teror.
3)necháte prošetřít všechny případy týkající se nejen ČSSD i ODS

Ivan Langer: 1. Nevím, jestli vymýtím, ale mýtit ji hodlám. Nekompromisní postih selhání jedince, neřešené selhání podřízeného je selháním nadřízeného a profesionální vyšetřování trestné činnosti policistů.
2. Jako klíčový nástroj vidím kvalitní práci zpravodajských služeb. Mám pocit, že tam jsou velké rezervy.
3. Nebudu nechávat nic prošetřit, nechám policii šetřit. To není jen slovní hříčka, ale zásadní systémový přistup.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:54Autor: Petra

Otázka: Bude vaše manželka jezdit s vámi na zahraniční cesty, abyste měl co nabídnout, nebo tohle platí jen uvnitř ODS ?

Ivan Langer: Tam, kam budou zvány i manželky ministrů, budu i já zvát svoji manželku. Nejsem si jist, zda vždy mé pozvání přijme. :-)


Odpovězeno: 11. 09. | 13:53Autor: Petr CH.

Otázka: Pane ministře, začne od nového roku platit nový služební zákon, nebo se budete snažit o jeho novou podobu a opět sew odloží ?

Ivan Langer: Vzhledem k tomu, jak se táhla povolební jednání, není v tuto chvíli reálně možné do zákona zasáhnout a neohrozit tím nabytí účinnosti. Zákon pokládám (jako lidské dílo) za tak dokonalý jako je člověk sám... Má určitě některé chyby a nedostatky, položím-li ale na misku vah pozitiva a na druhou negativa, ta první váží víc. K tomu aby zákon skutečně žil, je ale třeba připravit novou mzdovou tabulku a novou systemizaci služebních míst. Teprve v této trojkombinaci lze k něčemu dospět.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:49Autor: zdena

Otázka: jistě znáte video o událostech 11. září http://www.matrix-2001.cz/v2/files/video/bush .asf. Domníváte se, že Boeingem 737 o rozměrech 38 x 48 m můžete udělat díru do budovy (Pentagonu) o rozměrech 20 x 22 m?

Ivan Langer: Hmmm nějak ty rozměry do sebe nezapadají...


Odpovězeno: 11. 09. | 13:48Autor: Macháčková - Praha

Otázka: Dobré poledne, ráda bych se zeptala, v jakém časovém horizontu provedete Vámi zamýšlené personální změny na MV ČR. A zda jsou na ministerstvu stále zaměstnáni lidé spojeni s bývalou Státní bezpečností (jak se dotknou změny jich). Děkuji

Ivan Langer: Provedl jsem zásadní změnu struktury - ze 7 úseků na 3, ze 7 náměstků mám 3. Nyní přijdou na řadu audity a z nich vyplyne výsledná podoba organizační struktury. Máte-li inforamce o bývalých spolupracovnících na MV napište mi na ivan.langer@MVCR.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:45Autor: Chemik

Otázka: Dobrý den,
pane ministře, jaký je váš vztah k Policejní akademii? Budete na ni kašlat stejně jako váš předchůdce? Děkuji.

Ivan Langer: Kašlat na ni nebudu, ale budu si chtít vyjasnit řadu věcí. Zejména pro koho akademie vlastně je a koho a za čí peníze má vzdělávat!


Odpovězeno: 11. 09. | 13:44Autor: reverend@atlas.cz

Otázka: Váš předchůdce byl pozitivně nakloněný práci policejních odborů. Považujete organizace Nezávislého odborového svazu PČR za rovnocenného parnera služebních funkcionářů? Jak hodláte s odbory spolupracovat Vy osobně?

Ivan Langer: Se zástupci policejních a hasičských odborů jsem se setkal již druhý den ve funkci ministra. Považuji za nezbytné mít korektní vztah, přestože názory na mnoho věcí budeme mít odlišné. Nejsem přesvědčených zastáncem existence odborů v bezpečnostních sborem, ale respektuji realitu, tedy že tu jsou a nabízím z mé strany profesionální přístup.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:42Autor: Blixa

Otázka: Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na "pohled z jiné strany" co se týče útoků na WTC. Viděl jsem pár dokumentů, které ukazovaly, že pravda, jak je prezentovaná oficiálně, může být ve skutečnosti úplně jiná, např. že v Pentagonu sice došlo k výbuchu, ale ne letadla...

Ivan Langer: Nevím. Tuto tragédii znám pouze z televizních obrazovek a tam byla zřetelně vidět letadla jako příčina výbuchu.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:41Autor: Mila

Otázka: Vážený pane ministře,jak se naloží s lidmi,kteří spolupracovali v předlistopadové době s STB a vidím tu nebezpečnost právě u nich,ti budou spolupracovat kam vítr tam plášť a takoví dodnes působí u složek MV.

Ivan Langer: Policejní prezident a můj 1. náměstek dostali již minulé pondělí úkol - předložit způsob řešení.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:39Autor: Lenka Švestková, Ostrava

Otázka: Dobrý den, pane doktore. Vidím, že s Vámi přichází do úřadu velká tolerance k lidem. A tak se ptám, když chcete tolerovat porušování dopravních předpisů, tak také určitě brzy navrhnete, že se budou tolerovat a netrestat například kapesní krádeže řekněme do 2000 Kč, že ? Myslím, že řada lidí to ocení

Ivan Langer: Tolerance není slabost a ústupek těm, kdo nedodržují platné zákony. Já nechci tolerovat porušování dopravních předpisů. Chci jen, aby sankce odpovídala míře provinění a v tomto smylu se domnívám, že současný zákon je v některých sankcích nepřiměřeně tvrdý. A to chci změnit.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:37Autor: velen

Otázka: chystáte nějaká opatření ke zlepšení stavu BIS a NBÚ?

Ivan Langer: Obě dvě tyto instituce nespadají do mé působnosti. Mohu-li k něčemu přispět, tak maximálně odborným názorem...


Odpovězeno: 11. 09. | 13:36Autor: Nikol

Otázka: Také Vám přeji hodně slušných a spolehlivých policistů. Věřte, že jsou. Vytvořte jim podmínky a věřte, že budou makat pro lidi. Nikola.

Ivan Langer: Děkuji. Ve středu předkládám do vlády tzv Projekt 1000. Jde o zlepšení pracovních podmínek pro policisty, ale i prostředí pro občany, kteří na policejních služebnách hledají pomoc. Zjednodušeně řečeno - výnosy z prodeje majetku v resortu vnitra použít na rekonstrukci a moderní vybavení 1000 policejních služeben.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:33Autor: nevolič ČSSD

Otázka: 3. Víte, zda-li byla schůze z které video pochází uzavřená nebo otevřená veřejnosti a novinářům?

Děkuji za odpovědi a jistě chápete, že celá záležitos s Vaší informací do medií, se dá skutečně vysvětlovat různě.

Ivan Langer: Myslím, že už jsem odpověděl.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:33Autor: don vito

Otázka: Pane ministře,
začne se už konečně někdo vážně zabývat kauzami Biolíh, 5 na stole v českých, pozemkový fond, útěk Krejčíře, Unipetrol a co já vím kolika dalšími z produkce tzv. Šibalů ???

Ivan Langer: Mojí povinností ministra vnitra je vytvořit podmínky pro objektivní, nezávislé a profesionální vyšetřování, ne zasahovat do práce policistům a říkat jim, co mají a co nemají dělat. To, co je mojí povinností udělám a věřím, že se to odrazí v kvalitě práce policie.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:31Autor: Roman

Otázka: Dobrý den pane Langere, jak resp. kdy hodláte začít vyšetřit Paroubkovu zprávu "Kubica2". Paroubkova slova "nějaký neznámý člověk, který mě ji dal" považuji osobně za nevěrohodná... Kdyby alespoň řekl kdo to byl...
Přeji Vám hodně štěstí v nové funkci

Ivan Langer: Už jsem napsal, že mluví-li Jiří Paroubek pravdu a "zprávu" mu předal neznámý člověk, budu muset potrestat ochranku, která dovolila neznámému člověku přiblížit se ke chráněné osobě. Co kdyby jí tento neznámý člověk předal bombu nebo obálku s antraxem?! Jiřího Paroubka si musíme chránit! :-)


Odpovězeno: 11. 09. | 13:29Autor: jakub

Otázka: Pane ministře, vaše ministerstvo nyní přebralo i informatiku, proto se chci zeptat, jaký máte názor na Open source a jestli plánujete jeho zavádění do státní správy.

Ivan Langer: Ano, podporuji to. V tomto jsem konzistentní s názorem bývalé ministryně Bérové.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:27Autor: lukas.gresak@email.cz

Otázka: Dobrý den pane ministře,
je půlka září a opět nastává nervózní situace u policistů, kteří slouží déle. 1.1. 2007 začne platit nový zákon o služebním poměru, který je pro ně nevýhodný. V případě, že nepracují na vedoucí pozici s VŠ vzděláním. Hodláte na tom něco změnit? Děkuji prap. Lukáš Gřešák

Ivan Langer: Nehodlám. Řekl jsem jasně, že končí čas vyjímek (někdy nekonečných), a že budu důsledně trvat na dodržování zákona. Zákon však má přechodné ustanovení, které říká, dokdy je nutno si potřebné vzdělání doplnit.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:25Autor: Zdeněk

Otázka: Dobrý den,

Pokud se otázky mají týkat bezpečnosti , mám za to , že i bezpečnosti světa.Zajímá mně váš názor na řešení situace v Iráku,Libanonu a vůbec kde si myslíte , že je jádro celého problému

Ivan Langer: To je velmi složitá otázka, na kterou nemám dostatečnou kvalifikaci. Omlouvám se, ale raději řeknu rovnou, že něco neumím, než abych si něco vymýšlel.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:23Autor: logism

Otázka: Myslíte, že Vám pomůže v uzdravování státního a policejního aparátu lékařské vzdělání? V čem konkrétně?

Ivan Langer: Kombinace medicíny a práva beru jako výbornou kombinaci. Z medicíny si beru metodiku - abych mohl léčit nemoc, musím nejprve z různých příznaků určit diagnózu. Pak teprve mohu účinně léčit. A právo je v parlamentu, ale i na vnitru prostředek léčby.
P.S. Zkouška z psychiatrie mi pak pomáhá lépe rozumět některým lidem v politice, třeba Jiřímu Paroubkovi. :-)


Odpovězeno: 11. 09. | 13:20Autor: bobo

Otázka: Pane ministře,jaký je Váš názor na konspirační teorie týkající se 11.9.2001?Viděl jste filmy přinášející nesporné důkazy,jako je např.911-Loose Change 2nd Edition?

Ivan Langer: Nekonspiruji, takže tyto teorie neznám a nemohu se k nim vyjádřit.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:20Autor: Petr, Olomouc

Otázka: Dobrý den, vážený pane ministře.
Hodláte jak sám dáváte najevo " zlepšit poměry V PČR " i tím, že se postaráte, aby se co platových podmínek týče zlepšila policistům jejich životní úroveň? Můj osobní názor je ten, že právě ne moc dobré platové podmínky se odráží v celkové práci policie. PK, Olomouc

Ivan Langer: Platy jsou důležité, ale nejde jen o ně. K dobré motivaci a tím i dobrému výkonu potřebujete ještě další věci - dobré pracovní podmínky a vybavení, přesvědčení, že vaše práce má smysl, vědomí možnosti služebního postupu (který nebude blokován kamarády nadřízených)a jistoty, že má smysl pracovat dobře, protože nebudou mít všichni stejný plat bez ohledu na to, jak pracují. Připravuji v souvislosti se služebním zákonem novou mzdovou tabulku a novou systemizaci služebních míst. Už tam by se tyto další motivační prvky měly objevit.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:16Autor: Nikol

Otázka: Vážený pane ministře.Ve Vaší nové funkci Vám přeji hodně štěstí a úspěchů.Mám dotaz,proč byste chtěl pracovníky vztahů k veřejnosti zcivilňovat?Ve většině případech jsou to odborníci, kteří musí znát problematiku od A-Z.Většina z nich má zkušenosti z ulice, jsou profesionální. Děkuji. Nikol

Ivan Langer: V této věci jsem neřekl kategorický soud, že to tak má být. byla to úvaha související s koncepčním rozhodnutí - jaké funkce v policii mají a jaké nemají zastávat lidé ve služebním poměru.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:14Autor: nevolič ČSSD

Otázka: Vážený pane ministře. Mám otázek hned několik.
1. z jakého zdroje jste měl informaci, že poslanec Paroubek dostal panflet poštou a upozornění SMS?
2. Použil jste jako zdroj server obrazovka.cz s projevem poslance Paroubka?

Ivan Langer: vycházel jsem z jeho vlastního prohlášení na jednání ČSSD a následně z jeho vystoupení v České televizi.
Tam dokonce tvrdil, že to dostal od neznámého člověka. Je-li to pravda, pak budu muset okamžitě potrestat ředitele ochranné služby policie za neplnění úkolu, protože považuji za nemožné, aby ochranka pustila cizího člověka k bývalému premiérovi a umožnila mu něco předávat - co kdyby to byla bomba nebo obálka s antraxem! :-)


Odpovězeno: 11. 09. | 13:10Autor: Aleš Novák

Otázka: Vážený pane ministře, myslíte si, že správné, aby měla městská policie tak vysoké pravomoci? Mám pocit, že dochází k zneužívání její práce. V konkrétních případech funguje jako výběrčí peněz do městské kasy.

Ivan Langer: Považuji městské policie za důležitý článek bezpečnostního systému státu. Jejich vztah k republikové by ale měl být partnerský a doplňkový, nikoliv konkurenční. Oblast jejich působnosti by měla být vymezena na dohled nad dodržováním veřejného pořádku a ne nahrazování činností republikové policie. Novou pravomoc, např v oblasti dopravy považuji za spornou a nebyl jsem jejím velkým podporovatelem.


Odpovězeno: 11. 09. | 13:07Autor: Daniel,Plzen

Otázka: Dobrý den,
Předem bych chtěl říct,že si vás velice vážím.Často slýchám od lidí:´´Ten Langer je tak zlej člověk´´,ale na otázku,co jste jim udělal neumí nikdo odpovědět.
A teď můj dotaz. Věříte opravdu ve snížení korupce u české policie?

Ivan Langer: Dobrý den. Málo času, proto stručná odpověď. Věřím. A chci pro to něco udělat. Je to v přístupu, který jsem oznámil - pozitivní a negativní motivace, cukr a bič. Budou-li mít všichni jasno, že za selhání přichází okamžitý trest, a že tresty skutečně budou přicházet, dají si dříve nebo později pozor.

Aktuálně.cz, 11. září 2006