Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Zpravodajství ČTK: Langer vyzval Transparency k práci na protikorupčním plánu

[08.09.2006]

Korupce

Zpravodajství ČTK: Langer vyzval Transparency k práci na protikorupčním plánu

Boj proti korupci

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dnes ředitelce nevládní organizace Transparency International Adrianě Krnáčové navrhl, aby společně dopracovali strategický vládní materiál o boji proti korupci. Materiál by měl být v nejbližší době rozpracován do návrhů právních předpisů a organizačních opatření. Některá z připravených opatření v boji proti korupci chce Langer předložit vládě do dvou týdnů.

"Paní Krnáčovou jsem požádal o spolupráci na dopracování materiálu, která má v tuto chvíli název strategie vlády v boji proti korupci. Je to koncepční dokument, který jsem měl rozpracován již jako opoziční poslanec," řekl ČTK Langer. Dodal, že chce spolupracovat s těmi nevládními organizacemi, jejichž působnost se dotýká ministerstva vnitra.

Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková v tiskovém prohlášení po setkání napsala, že Krnáčová za hlavní příčinu poměrně vážné situace ohledně korupce v ČR označila absenci kvalitních a transparentních vnitřních i vnějších kontrolních mechanismů, nízkou míru integrity a propracovaného systému preventivních opatření, které by vedly včas k odhalování kritických míst v systému práce veřejné správy a policie. Vyjádření Krnáčové se ČTK nepodařilo získat.

"Zároveň zdůraznila, že nezbytným předpokladem pro úspěšný boj s korupcí je vždy rychlé a nekompromisní vyšetření a potrestání zjištěného korupčního jednání bez ohledu na politickou příslušnost nebo postavení," uvedla Masaříková.

Agentura GfK Praha zveřejnila ve čtvrtek průzkum, podle kterého si dvě třetiny občanů České republiky myslí, že žijí ve zkorumpovaném státě a že případů korupce přibývá. Vývoj korupce do budoucna přitom vidí Češi spíše pesimisticky. Zatímco v roce 2001 označilo Česko za zkorumpovanou zemi 52 procent respondentů, letos to bylo již 66 procent.

Z loňské zprávy organizace Transparency International vyplývá, že Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí světa se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko.

Zpravodajství ČTK, 8. září 2006