Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Olomoucký deník: Ivan Langer: Nepřicházím dělat žádné čistky

[05.09.2006]

Ministerstvo vnitra

Olomoucký deník: Ivan Langer: Nepřicházím dělat žádné čistky

Ministr vnitra o svých plánech

Místopředseda ODS a olomoucký poslanec Ivan Langer včera usedl do křesla ministra vnitra. Přestože kabinet směřuje k předčasným volbám a ministr zřejmě dlouho úřadovat nebude, chce stihnout zásadní změny. O nich, o Jiřím Paroubkovi i o tom, co může přinést středomoravskému regionu, hovoří v rozhovoru pro Deník.

* Z tajemníka někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Nováka jste se propracoval do křesla ministra vnitra. Splnil jste si svůj politický sen?

Ten budu mít splněn v okamžiku, až budu odcházet z ministerstva vnitra s vědomím toho, že jsem prosadil do práce resortu, tedy státního aparátu, policistů a hasičů, své vize, které mám.

* Jaké jsou?

Ty jsou dvě: služba a profesionalita.

* Co to znamená?

Služba znamená: neobtěžuji, nešikanuji a sloužím lidem, profesionalita: vím, co mám dělat a mám pro to podmínky.

* Ale vláda Mirka Topolánka podle všeho získá důvěru stěží. To bude těžké provádět změny, když víte, že brzy skončíte…

Takto neuvažuji. Já mám úkol prosadit změny v rámci ministerstva vnitra a celého resortu. Říkám, že resort připomíná poškozenou loď bez kapitána. Mým cílem je opravit loď, dát jí cíl a směr a nadchnout posádku pro plavbu. Věřím, že to dokážu.

* Jaké konkrétní kroky si pod tím představit?

První krok, který hodlám udělat, je zjednodušení struktury ministerstva a snížení počtu náměstků ministra ze sedmi na tři.

* Je někdo z posádky, kdo se má už teď bát o svou židli?

Pouze ti, kteří nedělají svoji práci dobře. Já nepřicházím dělat žádné čistky. Chci, aby si každý, kdo v resortu pracuje, vzal za vlastní principy, které jsou vlastní mně. To je: služba a profesionalita.

* A avizovaná metoda cukru a biče?

Budu trvat na důsledném využívání všech možností, které zákon má. Tedy: lidem, kteří jsou dobře vzdělaní a dobře pracují, dát možnost kariérního růstu a vyšších platů. A ty, kteří selžou, nemilosrdně, okamžitě potrestat.

* Pokračoval byste v práci i v jiné vládě, kterou by neskládal Mirek Topolánek?

Mým cílem a ambicí není být v jakékoliv vládě za jakoukoliv cenu.

* Když jsme se spolu bavili v době povolebních vyjednávání, kterých jste se účastnil, pokaždé jste byl velmi kritický na adresu Jiřího Paroubka. Proč taková až averze?

To není osobní antipatie. Já do politiky nevnáším osobní rovinu. Tu do české politiky vnesl on svojí arogancí, urážkami, ponižováním a zesměšňováním svých politických soupeřů. Já jsem si při vyjednávání s ním uvědomil, že naše světy jsou odlišné: jeho svět je hospodské kšeftování a mým práce a odpovědnost.

* On případnou podporu jmen členů Topolánkovy vlády mimo jiné podmiňoval tím, že tam nenajde vaše. Proč?

Opakovaně jsem slyšel, že Jiřímu Paroubkovi vadím. Nikdy nebyl schopen říct nikomu, proč.

* Pan prezident se postavil za povolební vyjednavače a vyjádřil pochopení i nad krokem vlevo, který udělal Miroslav Kalousek, viníkem je prý výsledek voleb. Skutečně se nedala vyjednat pevnější vláda? Třeba kdyby byli jiní vyjednavači?

Nemyslím, že je to otázkou vyjednavačů. Je to otázkou přístupu. Buď je váš přístup podobný Jiřímu Paroubkovi - hospodské kšeftování a za každou větou otázka, co z toho budu mít já, nebo je vaším přístupem odpovědnost za tento stát a hledáte řešení, které bude vyváženým, rozumným a obecně přijatelným kompromisem.

* Jaký bude další scénář podle Ivana Langera, pokud vláda nedostane podporu?

Tato vláda žádá o důvěru s omezeným mandátem, a to programovým a časovým. Naším cílem je zodpovědně spravovat zemi do konání předčasných voleb. Nejpoctivějším řešením současné situace jsou předčasné volby.

* Dosáhl jste na ministerské křeslo. Voliči ze střední Moravy si možná řeknou: máme ministra z regionu, budeme z toho něco mít? Co jim vzkážete?

Ministerstvo vnitra doteď připomíná ministerstvo policie a já z něj chci udělat ministerstvo vnitřních věcí. Jsem ministrem všech občanů republiky a věci, které dělám, musím dělat tak, aby byly prospěšné pro každého, bez ohledu na to, odkud pocházím. Jednou z věcí, kterou ale chci prosadit a týká se zejména Olomouckého kraje, je zahájení územní reformy Policie České republiky. Ta povede k tomu, že se změní její struktura a že bude kopírovat krajské uspořádání.

Olomoucký deník, 5. září 2006