Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Paroubek lže lidem, ČSSD i ODS

[02.09.2006]

Bezpečnost

MF Dnes: Paroubek lže lidem, ČSSD i ODS

Rozhovor s Ivanem Langerem, nastupujícím ministrem vnitra

Nový ministr vnitra Ivan Langer říká: Policejního prezidenta teď neodvolám, ale místo sedmi budu mít jen tři náměstky

Místopředseda ODS Ivan Langer byl vyjednavačem o nové vládě a v pondělí se má stát ministrem vnitra. Jak se dívá na krach jednání s ČSSD a chystá čistky na úřadu? Na to odpovídá v rozhovoru pro MF DNES.

* Pane místopředsedo, pokud se nic nestane, tak se v pondělí odpoledne stanete ministrem vnitra. Existuje ještě možnost, že kabinet Mirka Topolánka nebude jmenován?

Nepředpokládám, že by mohlo dojít k něčemu, co by jmenování vlády v pondělí zabránilo.

* Situace na politické scéně je však nesmírně složitá. Jak dlouho tím ministrem budete?

Nevím. Nikdo to neví. Až tolik o tom nepřemýšlím. Jdu na ministerstvo vnitra s jasnou představou, že vím, co chci dělat, ale s vědomím toho, že můj mandát může být omezený. Jenže kdybych už teď přemýšlel nad tím, že si tam jdu sednout na několik dnů, týdnů či měsíců a že ani nemá smysl tam chodit, tak věřte tomu, že bych tam nešel.

* Pokusím se na chvilku uvěřit. Byl jste vyjednavačem ODS na některých schůzkách. Dá se říci, že po pádu dohody s ČSSD se situace vrátila na samý počátek jednání? Vždyť vyjednáno není nic.

Opticky to tak vypadá, ale nevrátili jsme se úplně do stejného bodu. Máme za sebou konkrétní prožitek, konkrétní zkušenost, a to ovlivňuje novou situaci.

* Vy sice máte konkrétní prožitek, ale veřejnost nemá žádný konkrétní výsledek zaručující stabilitu.

Jenže já jsem získal z toho i dobré a špatné zážitky, které do budoucna ovlivní mé jednání.

* Jaký byl ten dobrý?

Spatřuji ho v dnes už neexistující trojkoalici. Na něm jsme si dokázali, že ODS a KDU-ČSL dokážou spolu jednat, respektovat se, nacházet kompromisy a vycházet si vstříc.

* No, moc vstříc si ty strany nakonec nevyšly. Jaký byl ten špatný?

Z jednání se sociální demokracií. Abych byl přesnější, a není to moje osobní averze: negativní zkušenost a prožitek mám s Jiřím Paroubkem.

* On cítí podle všeho něco podobného k vám, protože vás jmenoval jako jednoho z mála možných ministrů, kterého by rozhodně nechtěl.

Říkával to a říká, ale nikdy nikdo mu nepoložil otázku, co mu konkrétně na mně vadí.

* Co si myslíte vy? Co mu vadí na Ivanu Langerovi?

Netuším. Pokud má být příčinou jeho odmítání to, že na mě v uvozovkách nic nemá, tudíž jsem mu nepoddajný člověk, a že na ministerstvo přicházím s jasnou vizí pokusit se udělat v tomto resortu včetně policie pořádek a že přicházím s představou důsledného boje proti korupci, tak možná to ho vede k odmítání.

* Má Jiří Paroubek důvod se z vaší strany něčeho bát?

Ne. Jen uvažuji nahlas, když on říká Langer ne a neříká proč. Je-li důvodem jeho averze kvalita předcházejících ministrů za sociální demokracii, tak důvod proč říkat ne z pohledu normálně existujícího člověka neexistuje.

* Ještě se vrátím k vašim zážitkům z jednání. Existuje nějaký, který se vám pořád vybavuje?

Pořád mi zní v uších věta Jiřího Paroubka: A co z toho budu mít já?

* Jenže on tvrdí, že o žádných postech či mocenských pozicích s vámi nejednal, prý pouze o programu. Chcete tvrdit, že lže?

On neříká pravdu veřejnosti, neříkal ji nám a neříká ji ani své ČSSD. Byl to on, kdo vnesl do jednání téma volebního zákona se snahou eliminovat menší strany. Byl to on, který přinesl rozpis státních firem a institucí, které měla obsadit sociální demokracie. Existují jasné důkazy, že se takto choval.

* Takže lže?

Pokud tvrdí opak, tak musím říct, že nemluví pravdu, že lže.

* Byl to hlavní důvod toho, proč nakonec všechna politická jednání po volbách zkrachovala?

Se sociální demokracií hlavně proto, že Jiří Paroubek nikdy nepřijal prohru ve volbách, nikdy se vnitřně nesmířil s tím, že by měl opustit vládu, a nikdy nepřipustil, že vláda, která by vznikla, by nebyla pouze pod jeho kuratelou, ale byla by i tolerována zelenými a lidovci.

* Kdy jste zjistil, že on nikdy nebude souhlasit s žádnou vládou, kterou by vedla ODS?

Při jednáních jsem byl velmi ostražitý, protože některé náznaky ukazovaly, že Paroubek s námi nevede ta jednání upřímně. Jeho jedinou snahou bylo rozbourat trojkoaliční projekt, zneuctít ODS a potom ji pohodit stranou a vystavit všeobecnému posměchu. Byli jsme korektní, ale tvrdí a podobné věci jsme museli samozřejmě odmítnout.

* Pokud menšinová vláda ODS nedostane důvěru, což tak vypadá, a ani nepřesvědčí ostatní o předčasných volbách, což také tak vypadá, co bude podle vás následovat? Přijde s druhým pokusem šéf ČSSD?

Těžko předvídat, ale já nejdu do vlády s tím, že chci prohrát. Naše vláda bude programově a časově omezená, to je jasné. Věřím, že ČSSD se nebude hnát do nějakého dalšího marného pokusu sestavit vládu a že si nemůžeme donekonečna dělat z občanů České republiky rukojmí. I Paroubek by se měl přestat chovat jako stranický politik a začít se chovat jako státník.

* Zkuste mi však přece jenom odpovědět, co podle vás bude dál.

Pokud naše vláda důvěru nedostane, mohla by k předčasným volbám přivést zemi jiná vláda.

* Nějaká zcela nepolitická?

Třeba. Při současném stavu ve Sněmovně a po uplynulých jednáních nemůže vzniknout normální vláda.

* Sedl byste si do jiné vlády, kterou by nevedl Topolánek či ODS, a byla by to sestava určená vládnout do nových voleb v omezeném období?

Nechci sedět v jakékoli vládě za jakoukoli cenu.

* Možná by vám někdo nabídl dobrou cenu...

Tak přízemní nejsem. Musela by to být vláda s jasně definovaným mandátem do předčasných voleb, a pokud by byla shoda na mém jméně, tak ano. Kdyby tam byla omezení pro moji osobu, tak nemám žádný důvod být v jakékoli vládě.

* Slyšel jsem informace, že Topolánek by se s Paroubkem i domluvil, ale že ODS tomu brání. Slyšel jste to také?

Neslyšel. ODS je jeden organismus na všech úrovních. Jednání se sociální demokracií byla velmi složitá a nedokázal jsem si představit vládu, která by byla rukojmím ČSSD, či by to byla skrytá velká koalice. Proto se těžko mohl Topolánek s Paroubkem sám domluvit.

* Nechce se mi věřit, že by v ODS nikdo nechtěl velkou koalici či novou podobu opoziční smlouvy.

Nic takového tam nezní. Pokud něco zní, tak analýza, která říká: Každý, kdo si něco zadal se sociální demokracií, na to doplatil.

* Myslíte Miroslava Kalouska?

Nejenom! Byla to ODS, která kvůli opoziční smlouvě v roce 1998 pak prohrála volby. Byly to Unie svobody a KDU-ČSL společnou vládou se socialisty. První v podstatě zanikla, druhá teď prohrála volby. Komunistická strana spoluvládou se sociální demokracií ztratila téměř polovinu svých mandátů.

* Může se změnit ještě situace v příštích týdnech, kdy se bude čekat, až vláda ODS požádá o důvěru? Že byste opět jednali s ČSSD?

Považoval bych to za faul.

* Asi to ani nejde, když vám politici ČSSD neberou telefony. Už jste zkoušel někomu z nich volat?

Nezkoušel. My jsme jednání s nimi vedli otevřeně a říkali: Když se dohodneme či nedohodneme, určitě se všichni dozvědí proč. Nedokážu si představit, že uděláme otočku o 180 stupňů, a najednou zase říkat, raději se s nimi dohodneme.

* Podívejme se teď, co plánujete na ministerstvu vnitra. Objevily se informace, že tam provedete velké čistky. Je to tak? A kdy začnete?

Nebudu dělat čistky. Vycházím ze dvou hodnot, které by měly platit i pro ministerstvo, a ty se jmenují služba a profesionalita.

* To zní strašně vznešeně a nevím, co tím myslíte.

Služba znamená, že jsem tady pro stát, pro lidi, neobtěžuji je a nešikanuji je. Profesionalita je, že vím, co mám dělat, že mám pro to podmínky a udělám to. Povím vám jeden příběh.

* Jen ať není prosím moc dlouhý, jsme noviny, ne literární kavárna.

Ministerstvo vnitra dlouho připomínalo loď bez kapitána. Navíc, pokud nevíte, kam chcete plout, tak vám nepomůže žádný vítr. Loď byla poškozená a mým úkolem je ji opravit a dát jí směr a cíl.

* Kdy byla poškozena? Za ministra Bublana, nebo už za ministra Grosse? Nebo ještě předtím?

Je to výsledkem vlády ČSSD a poškození je vážné. Budu se ji snažit opravit i s vědomím, že nemusím být u toho, kdy se opravené plavidlo opět spustí na vodu a popluje.

* Kterých pět prvních věcí na ministerstvu uděláte?

Začnu co nejrychleji změnou struktury ministerstva.

* Takže přece jenom čistky? Tady v kanceláři vám už visí struktura ministerstva a tam už jste si poměrně významné změny zakreslil.

Žádné čistky. Dnes má úřad sedm náměstků, mým cílem jsou pouze tři. Také řada policejních ředitelů je už za zenitem ve své kariéře a měli by z těch míst odejít.

* A dál?

Vedle poškozených částí lodi chci nechat provést zásadní audity -ekonomický, právní, procesní. Chci docílit toho, aby hlava ryby nesmrděla, a tím bylo zdravé celé tělo.

* Pod ministerstvo vnitra spadají části těla, které smrdí?

Nesmrdí. Použil jsem to jen jako alegorii. Chci mít audity proto, abychom viděli, v jaké kondici se ministerstvo nachází, a bude to fér i vůči mým předchůdcům. Nechci svádět vinu jen na ně a nechci, aby se oni vymlouvali na mě. Nepřicházím tam provádět den dlouhých nožů.

* Kdy budete mít ty audity?

Zhruba do dvou až tří měsíců.

* Ministerstvo vnitra veřejnost zjednodušeně vnímá jako policii. Necháte ve funkci policejního prezidenta Vladislava Husáka, který v tom někdy plave? Když už hovoříte o lodi.

První chybou bylo, že se ministerstvo vnitra v posledních letech proměnilo v ministerstvo policie. Z mého pohledu je to ministerstvo vnitřních věcí. Vždyť tam jsou úředníci spravující stát či hasiči.

* Teď mě zajímá prezident Husák.

Když on nastoupil do funkce, tak jsem řekl, že mě nezajímá, kdo, ale co a jak bude dělat. Že ho jmenovala minulá vláda, to není důvod k odvolání. Rozhodující pro mě bude míra ochoty spolupracovat a ztotožnění se s tou vizí, kterou mám.

* Ne, ne. Odpovězte mi jasně: necháte ho tam, nebo ne?

Odpovím zcela jasně: jeho odvolání nechystám. Vládě to nebudu navrhovat.

* Teď to nechystáte?

Nechystám. Uvidíme, jak bude schopen realizovat to, co zamýšlím.

* Další „slavnou“ postavou policie je v současnosti pan Kubice, jehož zprávu jste měl před volbami pustit na veřejnost právě vy. Toho také necháte ve funkci?

Kategoricky popírám ty spekulace, že jsem něco dělal s tou jeho zprávou.

* Ale postupoval Kubice podle vás správně, když s tou zprávou šel před volbami na veřejnost místo toho, aby to řešil se svými nadřízenými? A nepropustíte ho?

Postupoval lidsky pochopitelně, leč nestandardně.

* Policista může postupovat tak nestandardně?

Nebudu říkat, zda něco porušil, či nikoli. Varianta A je: pokud se dopustil trestného činu, tak bude obžalován, souzen a třeba odsouzen. Varianta B: pokud se kázeňsky provinil, pak má nadřízeného, tím je policejní prezident, a ten ať to řeší. Nebo se ukáže, že žádná z prvních dvou variant neplatí, a pak není důvod ho jakkoli postihovat.

* Nějak se kolem toho kroutíte. Zasáhnete osobně, aby se to vyjasnilo?

Nebudu do toho vstupovat. Do varianty A nemůžu zasahovat, do varianty B nechci zasahovat a tu poslední budu respektovat.

* A jak donutíte veřejnost, aby změnila názor na policii? Mnoho lidí si myslí, že policie je zkorumpovaná a že nestojí na jejich straně. Objevují se dokonce i případy spolčování policistů se zločinci.

Kromě věcí, o nichž jsem už hovořil, použiju také metodu cukru a biče. K tomu je potřebný dobrý služební zákon, který umožní ty lepší odměňovat a špatné trestat. Dále dobré funkcionáře a dobře fungující kontrolní orgán.

* Inspekce ministra vnitra skutečně nemá valnou pověst.

Mám obavu, že se zaměřuje na banální činnost a nezaměřuje se na nejtěžší kriminalitu. Říkám padni komu padni a ta inspekce ani nemusí spadat pod ministra vnitra.

* Nový silniční zákon sice připravilo ministerstvo dopravy, ale kontrolují ho i policisté. ODS má k němu výhrady. Pokusíte se jej změnit?

Zákon přináší nová bezpečnostní rizika na silnicích, protože je v něm obsažen stres v podobě nepřiměřených trestů. Vždyť normální je i chybovat. Z mého pohledu je příliš tvrdý. Máme trestat, ale přiměřeněji.

* Pokusí se ho ODS tedy změnit?

S tím souvisí skutečně i práce policistů, aby uměli rozeznat, kdo je pro ostatní řidiče nebezpečný, a kdo ne. Nechci, aby se policisté účelově skrývali na rovných úsecích dálnice a chyběli před školami a školkami. Řidič, který překročí rychlost u školy, je přece daleko nebezpečnější!

* Nejenom Jiří Paroubek, ale i část veřejnosti vás nemá právě ve velké oblibě. Budete se to jako ministr snažit změnit?

Jsem, jaký jsem, a nebudu se přetvařovat. Jasně své názory formuluji a stojím si za nimi. Je logické, že se to pak části veřejnosti nelíbí.

* U vás je ta část - zdá se - větší.

To se vám jenom zdá. Politik, který mlčí a nemá jasné názory, pro mě není vůbec politikem.

* Není to z vaší strany jen provokace, abyste se více objevoval v médiích?

Politika je divadlo, ale jenom částečně. Nějakou roli hrát můžete, dlouhodobě s tím nevydržíte.

MF Dnes, 2. září 2006