Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Právo: Ivan Langer: Pokud ČSSD chce předčasné volby, my se nebudeme bránit

[12.07.2006]

Politika obecně

Právo: Ivan Langer: Pokud ČSSD chce předčasné volby, my se nebudeme bránit

Povolební jednání

Situace ve vyjednávání se znovu ocitla na mrtvém bodě. S čím chcete nyní přijít?

My opakovaně přicházíme, i text prohlášení grémia to ukazuje, že se znovu a znovu snažíme dalšími návrhy situaci odblokovat. Soc. dem. vsadila na obstrukci a destrukci. My se budeme snažit najít návrhy, které by odblokování umožnily. K tomu, aby existovala dohoda, ale musí existovat ochota na obou stranách. Z dosavadního postoje soc. dem. bohužel vyplývá, že se nechce dohodnout.

Z návrhů ČSSD plyne, že odmítají hlavně podporovat koalici s lidovci a zelenými a chtějí se domluvit pouze s vámi. Je podle vás možné opustit trojkoaliční základnu?

To považuji za nemožné. Existuje koaliční smlouva, je to rozumný kompromis. Tři strany dokázaly, že jsou schopny pozitivního a tvůrčího myšlení.

V praxi to ale nikam nevede. Soc. dem. koaliční projekt odmítají podpořit.

My znovu a znovu přicházíme s novými náměty a u soc. dem. není nepatrný posun k dohodě.

Pro vás je tedy nepřijatelné opustit koaliční partnery, a proto odmítáte návrhy ČSSD?

V podstatě ano, protože by to znamenalo, že nejsme důvěryhodným partnerem, protože jsme nedodrželi smlouvu. Platí staré právnické pravidlo: Smlouvy se mají dodržovat.

Vy nechcete přistoupit na návrhy ČSSD, soc. demokraté zase nechtějí vaši nabídku, aby vstoupili do vlády. Znamená to, že se blížíme k předčasným volbám?

To musí říci Jiří Paroubek, jestli jsou pro něj předčasné volby přijatelné. Dělá všechno pro to, abychom se k nim dostali. Pokud tuto rukavici hodí, my ji velice rádi zvedneme.

Myslíte, že se může situace posunout poté, co do vyjednávání vstoupí prezident?

Situace se může odblokovat pouze v tom případě, že lidé spolu mluví. Je proto dobré, že pan prezident vytvoří nový prostor pro jednání.

Právo, 12. července 2006
---
---