Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / idnes: Ivan Langer: Online rozhovor

[10.07.2006]

Politika obecně

idnes: Ivan Langer: Online rozhovor

aktuální témata

 

OTÁZKA (RM)
Planujete v dohledne odejit z politiky?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:08 )
Nehodlám jako politik umřít, leč stále jsem přesvědčen, že vize, které mám a které chci realizovat jako ministr vnitra jsou prospěšné a užitečné lidem i státu. Až se mi to podaří, v klidu a spokojen politiku opustím. Jihnými slovy - nechci v tuto chvíli odejít od rozdělané práce.

OTÁZKA (Michal Vašíček)
Vážený pane poslanče, před měsícem jsem se v noci vracel z Polska a nedaleko Trutnova přehlédl označení obce sestávající z několika roztroušených domů a pokračoval několik set metrů devadesátkou a po svém omylu okamžitě zpomalil. Pokud by se mi něco podobného stalo dnes a policie mi naměřila třeba 94 km/h, přijdu na místě o řidičák a další týden o práci. Vysoký policejní představitel napsal nedávno v MFD: Je správné, že se řidiči bojí. Podle průzkumů je drtivá většina řidičů pro zrušení nebo novelizaci nového silničního zákona, v mediální kampani je naopak vychvalován. O víkendu jen dva mrtví, po dalším zpřísnění třeba jen jeden... Strach, Policejní stát... Nezajímá mě ani tak rovná daň nebo Kubiceho zpráva, Šimonovského blábol silniční zákon může zamávat životem běžného občana více, než si dokážete představit. Co mi k tomu povíte?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:12 )
Nemyslím, že "je správné, že se řidiči bojí". Osobně nepovažuji situaci kolem nového silničního zákona za dobrou. Bylo to příliš uspěchané. Aby se něco změnilo k lepšímu, nestačí jen přijmout zákon. Musí na to být připraveni lidé i instituce, a to se nestalo. Osobně vidím cestu ke zlepšení ve změně sankcí v zákoně, ale i v pečlivé úvaze o smysluplnosti některých dopravních značení, ve zlepšení kvality našich silnic a ve změně stylu práce policie. Policisté by měli nejen trestat, měli by být symbolem pomoci pro toho, kdo ji potřebuje.

OTÁZKA (Neverici Tomas)
Dobry den. 1) Hodlam pokracovat v sepisovani Cerne knihy policejnich hrichu III. Kdybyste se nahodou stal ministrem vnitra, coz se doufam nestane, jak dlouhou dobu hajeni si prejete? 2) casto slycham ve svem okoli, ze kvuli Vam a Vlastimilu Tlustemu je pro mnoho pravicove zamerenych lidi ODS nevolitelnou stranou. Slysel jste to taky ? Budete o tom premyslet ? 3) Mate v ODS pripravenu opet nejakou "pecku" pro pripadne predcasne volby, nebo se tentokrat bude hrat fair?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:20 )
1. Hodlám požádat policejního prezidenta, aby policie vydávala každý rok Bílou knihu policejních úspěchů (a to jsem mu říkal už jako opoziční politik), neboť jsem přesvědčen (a opakovaně jsem to také říkal), že vedle řady selhání je také hodně toho, čím se policie může chlubit. 2. "Nobody is perfect" je věta ze skvělého amerického filmu "Někdo to rád horké". Ani já nejsem dokonalý a věřte, že jsem si toho vědom. Vím o tom, že nejsem všemi lidmi oblíben a kladu si otázku, není-li to (mimo jiné)tím, že se nebojím nahlas říkat své názory a jít za cílem, který považuji za správný. Máte-li na něco názor, je logické, že se nemusí líbit všem. Pro mne je ale důležitější než mlčet, dát příležitost každému, aby věděl jaký jsem, jaké hodnoty vyznávám, jaké názory mám a čeho chci ve své práci dosáhnout. P.S. Z průzkumů, které ODS má k dispozici plyne, že jsem stále pro tuto politickou stranu "osobou s vysokou přidanou hodnotou". :-) 3. Nevím o žádné "pecce" a mohu vás ujistit, že z mé strany i ze strany ODS byla kampaň (nejenom v Olomouci) vedena fér.

OTÁZKA (horolezec)
Jak to bylo s Vaší cestou v létě 1999 na Kilimandžáro s Vaším kamarádem podnikatelem Vratislavem Kutalem, obchodníkem s lehkými topnými oleji, který byl později odsouzen za přípravu vraždy.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:24 )
Opakovaně jsem na tuto otázku již odpovídal a podíváte-li se na www.langer.cz určitě tam odpověď najdete. Ale že jste to vy, tak ještě jednou. :-) Byla to cesta, kterou jsem neorganizoval já, nýbrž můj kamarád. On byl také jediným ze šesti účastníků, kterého jsem před cestou znal. Cestu jsem si platil sám. Pana Kutala jsem předtím neviděl, neznal a po návratu domů jsem s ním neudržoval žádné styky. Nebyl a není (jak píšete)to můj kamarád.

OTÁZKA (Jan des Bundeslandes)
Zajímalo by mě, co hodláte v případě svého ministrování udělat s novým silničním zákonem. Zatím se zdá býti velice drakonickým!

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:29 )
Chce to změnu, ale nejenom zákona, třebaže zákona především. a) zákon - změna struktury sankcí tak, aby nebyly zbytečně postihovány tzv. bagatelní přestupky. Prioritou je tvrdý postih těch, kdo skutečně ohrožují životy a zdraví ostatních. - vyšší tolerance při překročení rychlosti do 1O km/h neboť to, co se nyní děje - kolony táhnoucí se třicítkou z obyvy před sankcí považuji za velké riziko b) změna dopravního značení na základě spolupráce policie a obecních a krajských zastupitelstev c) změna práce dopravní policie - policista pomáhá, trestá a odměňuje ... tedy žádný strach, jak už jsem odpovídal dříve, nýbrž přirozený respekt! d) změna státního rozpočtu - neprojídat peníze a investovat je do infrastruktury - lepší silnice jsou klíčem k větší bezpečnosti na nich.

OTÁZKA (Jiří z Místku)
Nechcete už nechat politiky ? Škodíte ODS,bez Vás a p.Tlustého by ODS vyhrála volby mnohem jednoznačněji.Volič ODS.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:31 )
Máte-li pro svůj subjektivní názor ještě i nějaké objektivní podklady, pak mi dejte. S velkým zájmem si je přečtu. Děkuji.

OTÁZKA (Jan Kalivoda)
Dobrý den, myslíte si, že pokuty za dopravní přestupky korespondují s kupní silou obyvatel?Velmi se obávám rozšíření pravomoci městské policie. Jsem slušný řidič, ale nyní každý den za volant usedám opravdu se strachem, abych náhodou nejel o 5 km/h rychleji. Mýlit se je lidské, nelidský trest, který pak přijde, může ale jinak slušného občana srazit do ještě většího bahna, když nebude mít na pokutu, nebo nebude chtít přijít o práci a bude dál jezdit třeba bez řidičáku (tím nemyslím třeba opilce, kteří si to zaslouží). Myslíte si, že většina řidičů, kteří si přejí změnu nebo zrušení nového silničního zákona, jsou silniční piráti?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:37 )
Jsme přesvědčen o potřebnosti změny zákona, ale nejen jeho (viz výše). Jsem přesvědčen, že po změnách volá zdravý rozum a ne silniční piráti. Jsem přesvědčen, že změnu by uvítali i dopravní policisté, kteří podle tohoto zákona musejí pracovat. Sankce musejí umět rozlišit tzv. bagatelní přestupky od těch vskutku závažných a policie musí umět vytipovat ta místa, kde je třeby aby na dodržování zákona dohlížela... považuji za nepřijatelné číhání na lidi na parkovišti před supermarketem, zatímco chybí na přechodu před školou či školkou. To druhé je její místo, tam bych byl rád, aby policisté byli a tvrdě postihli každého, kdo jede rychle. Tam jsou totiž ohroženy životy a zdraví.

OTÁZKA (clef)
Dobrý den, rád bych se zeptal, jaké jsou Vaše hlavní priority na Ministerstvu vnitra po Vašem pravděpodobném nástupu. Děkuji.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:43 )
Chci, aby se ministerstvo vnitra proměnilo v ministerstvo vnitřních věcí. Velkou změnu si žádá nejenom policie, ale i státní byrokracie. Pro policie - moderní služební zákon obsahující důsledné prvky pozitivní i negativní motivace, změnu struktury policie a systému řízení a hospodaření Pro občany a stát - antibyrokratický zákon, zákon zrovnoprávňující elektronický a písemný dokument, zřízení tzv CzechPointů neboli méně byrokracie, lepší a jednodušší jednání s úřady. V první fázi chci prosadit realizaci celé řady auditů, aby se očima nezávislého arbitra řeklo, v jaké "kondici" resort je. Jde o audit personální a funkční, audit ekonomický a audit veřejných zakázek. Považuji to za fér i vůči současnému panu ministrovi, neboť díky těmto nezávislým auditům já nebudu moci v budoucnu vinit pana ministra za něco, za co nemůže a on na mne naopak svalovat vinu za něco, za co nebudu moci já.

OTÁZKA (J. Pelan)
Dobry den, proc stahujete kalhoty, kdyz brod je jeste daleko? Mam na mysli vyroky p. Topolanka v tisku, ze projekt koalice se zda byt mrtvy. Vzdyt tim nahravate Pablbkovi.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:46 )
Projekt koalice není v žádném případě mrtvý, naopak. Oproti J. Paroubkovi, jehož programem je destrukce a obstrukce, nová koalice jasně prokázala schopnost spolupracovat a dohodnout se na smysluplném kompromisu. Stojí zde koalice 100 poslankyň a poslanců oproti nimž samotný, jako kůl v plotě, Jiří Paroubek. Tato koalice reprezentuje výsledek voleb a nová koaliční vláda má tisíckrát větší legitimitu než je ta dosluhující, složená dokonce ze zástupců politické strany, která není v |Parlamentu.

OTÁZKA (koncipient)
Beru 16.000 hrubého, Vy máte 100.000 hrubého za koncipientství, přitom tam pracujete jen pár hodin týdně. Je to správné?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:48 )
Mám méně. Záleží na tom co děláte. Peníze, které dostávám, považuji za zcela adekvátní práci, kterou pro kancelář a naše klienty odvádím. Chci zdůraznit, že pro omezení rizika střetu zájmů, nezastupujeme žádného klienta, který je ve sporu se státem.

OTÁZKA (tak plešatím :-()
Pane poslanče, kde si nechávate transplantovat vlasy? Kolik to stojí? PS: sluší Vám to.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:50 )
Důležité je to, co má člověk v hlavě a ne na hlavě. P.S. jako lékař připomínám, že hustota pokrývky hlavy souvisí také s výši hladiny mužského hormonu testosteronu. Jste-li na tom jako já, nemusíme si na nic stěžovat! :-)

OTÁZKA (Jarda)
Jaka by byla najdulezitejsi zmena, kterou byste ve svem resortu chtel prtosadit a ktera by byla nejrychlejsi?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:53 )
Nejdůležitější změna - změna charakteru ministerstva, zněna způsobu jeho práce, změna jeho vnímání ve veřejnosti - proměna ministerstva vnitra v ministerstvo vnitřních věcí - ministerstvo, které slouží občanům Nejrychlejší změna - prosazení 2 balíčků zákonů: antibyrokratického a protikorupčního

OTÁZKA (Martin)
Dobry den.Jsem zacinajici policista s VŠ vzděláním.Chtěl bych se zeptat,jak me asi ceka budoucnost u PCR?Mam chut asi tak 1x/mesicne od teto firmy odejit,nejenom kvuli financnim prostredkům

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:58 )
Prosím vydržte. To, co policie potřebuje jsou dobře vzdělaní, dobře vycvičení, dobře vybavení a dobře motivovaní policisté. To jsou mé priority. Mé názory, postoje a cíle předpokládám znáte, pokud je sdílíte, neodcházejte a pojďme je společně realizovat.

OTÁZKA (Eva Nováková)
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, co se stalo mezi Vámi a panem Paroubkem, že Vás tolik nemá rád? Myslím, že s Milošem Zemanem jste vycházel lépe. Děkuji.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 11:59 )
Opravdu nevím, proč mě pan Paroubek tak nemá rád. Obávám se, že je to hlavně proto, že on má rád jenom jenom sebe.

OTÁZKA (Ladislav)
Jaké konkrétní kroky Vy osobně hodláte učinit s novým silničním zákonem a v jakém časovém horizontu?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:01 )
Vyhodnotit jeho dopady, vyhodnotit systém dopravního značení, vyhodnotit styl a způsob práce dopravní policie a dle toho změnit (viz výše). Odhaduji, že to může trvat asi rok. Je mi líto, ale já ani mí kolegové jsme pro tento zákon nehlasovali právě pro jeho nedostatečnou připravenost a nedobrou filosofii.

OTÁZKA (Lukas)
Dobrý den, rád bych se zeptal proč v ODS jsou stále stejné tváře, především takové jako Vy, už 15 let?Každý by měl být hodnocen dle svých přínosů a výsledků, ale bohužel Vy jich moc nemáte. Spíše to vypadá, že jste dostal post za zásluhy a ne za schopnosti.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:07 )
Respektuji Váš názor, leč nesouhlasím. Současně si nemyslím, že 15 let je příliš dlouhá doba. Politika je jako každá jiná profese a k tomu, abyste ji mohl dělat dobře a profesionálně nepotřebujete jen novou tvář, ale i zkušenost a praxi. V politice jsem si prožil vzestupy a pády (to mne velmi obohatilo)a vše, čeho jsem dosáhl, jsem si musel tvrdě odpracovat. Mimo jiné - díky mně má ODS propracovaný systém péče o lidský potenciál, promyšlený a fungující vzdělávací systém. Cevro - Liberálně konzervativní akademie, kterou jsem založil a vedu, je jedinečnou institucí v České republice a zavidí nám ji všechny politické strany.

OTÁZKA (marco)
Jaký je Váš osobní postoj k zákonu o registrovaném partnerství?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:08 )
Nejsem příznivcem existence speciálního zákona, navrhoval jsem dílčí úpravy občanského zákoníku.

OTÁZKA (předseda)
Vážený pane Langere, jste kvůli panu Kubicemu "trnem v oku" ČSSD. Byl byste ochoten se vzdát svého místa ve vládě, aby vládu ODS ČSSD podpořila?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:12 )
To, že jsem trnem v oku ČSSD vím, to neznamená, že by kvůli tomu měla koalice ustupovat ČSSD. Když tak vidím jaký neklid vzbuzuje moje nominace na ministra vnitra, kladu si otázku, kdo a proč se bojí Ivana Langera? A dodávám - tuto funkci chci vykonávat zodpovědně, profesionálně a důsledně. Bojí-li se někdo důslednosti, se kterou chci realizovat protikorupční program (včetně důsledného odhalení všech korupčních afér) a bojí-li se proto, že nemá čisté svědomí, bojí se důvodně.

OTÁZKA (Madarona)
Taky tak milujete fotbal?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:13 )
Miluji svého patnáctiměsíčního syna a čtyřletou dcerku. Fotbal mám rád - aktivně i pasivně.

OTÁZKA (PAPADOPULOS)
Dobrý den, nebylo by opravdu lepší dát křeslo předsedy PS Paroubkovcům, pokusit se prosadit vládu a počkat až i on ve 3. pokusu o vládu neuspěje a budou nové volby...nebo se bojíte nějakého melouna ze SZ?Díky za upřímnou odpověď.....

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:16 )
Je to možný postup, přesto si myslím, že ten, který jsem navrhli je přeci jen lepší. Zvolit nyní prozatímní vedení Sněmovny, dokončit ustavující schůzi a umožnit zahájení práce Poslanecké sněmovny. Umožnit vznik nové vládě a v důsledku tohoto jasného dělení na vládu a opozici, poskytnout opozici významné kontrolní funkce ve Sněmovně, včetně pozice jejího předsedy.

OTÁZKA (Zdenek)
Dobrý den, počítáte s tím, že až budete ve vládě, dáte podnět k prověření půl miliardové ztráty ČSA za nedávné období?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:17 )
Myslím, že to není věc vlády, nýbrž statutárních orgánů této společnosti a ty to již nepochybně udělaly.

OTÁZKA (Robert)
Vážený pane Langere, mám prostou otázku. jsem Váš volič a chci se zeptat zda hodláte ustupovat v programových bodech ČSSD. Myslím si, že většina Vašich voličů , a já mezi nimi, by Vás více nevolila. Raději opakované volby než ústupky. Souhlasíte?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:18 )
Nejsem příznivcem předčasných voleb, ale než "vládu pro vládu" raději předčasné volby.

OTÁZKA (Petr Válek)
Dobrý den, dnes jsem nestihl autobus do práce, protože v důsledku nového silničního zákona jel po městě v několikasetmetrové koloně vystresovaných řidičů čtyřicet, kde mohl jet rychleji a nestihl pravidelný přípoj. Pokud potkáte někoho z vašich koaličních kolegů z KDU, nakopejte mu za mě zadnici. Hodláte s tím nesmyslem něco udělat, vy osobně nebo ODS ?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:20 )
Přesně chápu vaše pocity, včera jsem jel několik kilometrů v takové koloně i já. Průměrná rychlost cca 35km/h. Zákon je třeba změnit. Víte, že jsem pro něj nehlasoval. Více o tom co, jak a kdy najdete v předcházejících odpovědích.

OTÁZKA (Rettig?)
Rýže nebo brambory?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:20 )
Brambory

OTÁZKA (KLF)
Vaše hra ústy je famózní. Kde jste se to naučil?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:21 )
Nikdo není dokonalý. Rozumím tomu, že upřednostňujete formu. Doporučuji stejnou péči věnovat i obsahu. :-)

OTÁZKA (Petr V.)
Dobrý pane Langer, myslíte si, že to co jste udělal, když jste nechal novináře obšlehnout "kubiceho zprávu" bylo čestné????!!! Jako studenta 3. ročníku Právnické fakulty mě šokuje s jakou jistotou a arogancí jste si jist svým výkladem onoho známého zákona o "utajovanýcu skutečnostech". Doufám, že Vám nezavislý soud vysvětlí, že žijete v hlubokém omylu...Pokud vůbec myslíte vážně, co říkáte!! Děkuji za odpověď! P.S. Ohledně cti, pokud wůbec toto slovo znáte, odpověď ani nevyžaduji...

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:28 )
Dobrý den. Díky za dotaz. 1. Obsah Kubiceho zprávy, respektive to, co bylo zveřejněno na internetu není kopie "mé" zprávy. Jinými slovy, nestojím za zveřejněním obsahu Kubiceho zprávy. 2. Jsem přesvědčen, že jsem jednal zcela v souladu se zákonem. Zpráva byla v jednací oblasti (nikam jsem ji nevynášel)a v tu chvíli je za ochranu toho, aby nedošlo k úniku či ohrožení utajovaných skutečností odpovědná tzv. odpovědná osoba. 3. Udělal jsem chybu - předpodkládal jsem, že to, co zákon ukládá, také bude realizováno. A je to pro mne velké poučení - více spoléhat na sebe a ne na druhé, třebaže to je jejich zákonná povinnost. 4. Nevím proč používáte slovo arogance?! Opakovaně, klidně a věcně popisuji zákon, to, co v něm stojí a to, jak tomu rozumím a jak jsem proto i postupoval.

OTÁZKA (Lucius Malfoy)
Dobrý den. Považujete za správné, aby instituce, zřízená původně k dohledu nad pořádkem v městských částech byla nadána pravomocemi, podobnými PČR ? Neměly by výnosy z pokut, vybraných MP být vyňaty z rozpočtu měst, ale převedeny například na Fond dopravní infrastruktury ? Mám za to, že 411/2005 poskytnul mnohým městským zastupitelstvům vítaný zdroj příjmů do rozpočtu i vlastních kapes ...

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:30 )
Nejsem zastáncem přílišného posilování pravomocí městských policií. Jsem přesvědčen, že hlavní působnost městských policií je v oblasti veřejného pořádku a dohlížení na něj. Považuji za problematické posilovat jednostranně pravomoci a neřešit odpovídajícím způsobem i otázku odpovědnosti, resp. kontroly.

OTÁZKA (cartman00)
Dobrý den, myslíte, že by jste byl dobrý ministr vnitra? Nebo jen mluvka jako doteď? Díky za odpověď.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:31 )
Věřím, že budu dobrý ministr vnitra, o čemž vy zjevně pochybujete. Pokud platí - podle skutků poznáte je, pak nás rozsoudí teprve čas a výsledky mé práce. :-)

OTÁZKA (ma-jkl)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jako člověk, který ví co mluví nemáte již plné zuby populistických prohlášení ČSSD, která se chová naprosto neregulerně po prohraných volbách. Zasadíte se v případě jmenování "koaliční vlády" na postu ministra vnitra o prošetření všech "šibalských" aktivit ČSSD a jejich kamarádíčků? Děkuji

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:35 )
Jako ministr vnitra se budu řídit podle pravidla "padni komu padni" a nebudu rozlišovat kdo je členem či příznivcem jaké strany. Mojí ambicí je důsledně realizovat tzv. protikorupční balíček", postavený na 3P - prevence, průhlednost a postih. Samozřejmě, že mám zájem na důsledném, objektivním a profesionálním vyšetření všech korupčních skandálů. Moje ambice je ale větší - zmenšit prostor pro korupci a zlepšit postavení naší republiky ve srovnáníé s okolním světem.

OTÁZKA (příznivec)
Pane Langer,můj názor je, že s Paroubkem jednat je dnes už ztráta času. Chová se tak, jako by volby vyhrál on. Věřím že předčasné volby přinesou jasno. Jaký je názor Váš ?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:38 )
Je třeba jednat. Je třeba se pokusit přesvědčit Jiřího Paroubka a ČSSD, že nevyhráli volby, že koalice tří stran dokázala to, co oni nedokázali, schopnost jednat a dohodnout se a že tudíž mají právo na sestavení vlády. Jsem stále optimista, že to Jiří Paroubek pochopí, přestane se svojí obstrukcí a destrukcí, že parlament začne pracovat a nová vláda bude vládnout.

OTÁZKA (COC)
2 avizované pokusy na sestavení vlády s pověřením pana Klause Veta vám nestačí? To musíte mít garantovaný i 3. pokus od předsedy PS? Řídíte se heslem - buď bude vládnout ODS, nebo předčasné volby!

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:41 )
Myslím si, že právě Jiří Paroubek se řídí heslem - buď budu vládnout já nebo nikdo jiný. My opakovaně navrhujeme korektní dohodu, která vychází z akceptování odlišností rolí - trojkoalice vláda, ČSSD opozice. A opozici patří kontrolní funkce, včetně předsedy Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od ČSSD po předcházejících volbách, ODS považuje za přirozené, že tuto funkci má zastávat reprezentant opozice.

OTÁZKA (Altvater)
Co tunel pod Červenohorským sedlem? Neříkejte, že jste pro...

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:42 )
Jsme pro, neboť jsem přesvědčen, že to pomůže rozvoji celé části našeho kraje a lidem kteří v něm žijí.

OTÁZKA (GES)
Pan Paroubek v Evropě hájí spojení slovenských socialistů s extrémisty, u nás legitimizuje komunisty. Pro naší republiku by nebylo dobré, aby zmizela demokratická levice. Jak dlouho podle Vás budou řadoví členové ČSSD snášet současnou autoritativní politiku svého šéfa?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:46 )
Nevím, to je jejich vnitřní věc a já jim nemůžu radit. V každém případě ale platí, že Jiří Paroubek přivedl ČSSD do absolutní izolace, pomineme-li jeho objetí s komunisty (ale jak je znám, oni po takovém objetí také příliš netouží), nikdo s ním není ochoten spolupracovat a to je stav, který dlouhodobě neprospívá jak naší zemi, tak i samotné ČSSD. Trochu mi teď Jiří Paroubek připomíná onen pověstný jakešovský "kůl v plotě". :-)

OTÁZKA (Petr A)
Nechcete odcházet od rozdělané práce? Nevšiml jsem si, že by jste nějakou skutečnou práci kromě politiky v životě vykonával..

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:46 )
Zkuste si více všímat. Začněte tím, že se podíváte na www.langer.cz :-)

OTÁZKA (David Borovička)
Dobrý den, pane místopředsedo. Chtěl bych se vás zeptat jako možného ministra vnitra, jak by jste pohlížel na HZS ČR a popřípadě jeho financování. Jestli byste chtěl něco změnit, vylepšit...? Děkuji s přáním hezkého dne David Borovička

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:50 )
Děkuji za otázku. Zkusím stručnou a výstižnou odpověď. 1. Změna hospodaření v resortu - dohoda s ministrem financí - úspory uvnitř resortu, výnosy z prodeje majetku budou ponechány pro rozvoj resortu 2. Zrušeni tzv programového financování - služební funkcionář buď na svoji funkci má nebo nemá, nedělejme z něj i nadále hlupáka, který sám neví, co jeho lidé potřebují... 3. Program obnovy materiálně technického vybavení HZS a SDH - dlouhodobá fixní priorita rozpočtu včetně čerpání "evropských" peněz na ni.

OTÁZKA (HBA)
Dobrý den, byl byste ochoten se v nějakém "vyšším" zájmu stáhnout z Vašich politických pozic? Přiznám se, že Vám moc nefandím a že nevěřím, že jako případný ministr vnitra něco dokážete. Ale třeba překvapíte. Díky a přeji hezké léto.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:51 )
Udělám maximum pro to, abych vás (pochybujete-li o mě)překvapil. Samozřejmě příjemně. :-)

OTÁZKA (Luboš Václavíček)
Vážený pane poslanče, chci se zeptat na Váš názor na boj proti mezinárodní drogové kriminalitě v ČR. Působí zde protidrogová centrála PČR a protidrogová oddělení celníků. Budete se jako ministr vnitra snažit sloučit tyto specializované útvary nebo je ponecháte v současném stavu? Díky za odpověď. Luboš Václavíček

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:55 )
Díky za zájem, považuji toto téma ze nesmírně důležité. Jsem zastáncem tzv. racionální protidrogové politiky, postavené na 4 pilířích - prevence, represe, léčba, harm reduction. V ní má boj proti výrobcům a distibutorům drog své nezastupitelné místo. Nemyslím, že je na pořadu dne otázka slučování těchto složek. Je to nyní spíše o lepší koordinaci a do budoucna zásadní koncepční úvahy - co vlastně mají či nemají celníci dělat a kolik jich má stát uvnitř EU mít...

OTÁZKA (Karel Penicka)
Dobrý den pane Langer, chtěl bych se Vás jako možného budouciho ministra vnitra zeptat na problematiku strategie boje proti drogám v ČR. Bezpečnostni problematiku velmi pečlivě sleduji a lebí se mi nepřiklad v SRN společné vyšetřovaci týmy policistů a celníků tzv. GER. Jak probíhá koordinace protidrogových operací všech složek v ČR? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 12:59 )
Děkuji za váš zájem. Drogové problematice se rovněž dlouhodobě věnuji (jsem spoluautorem publikace Racionální protidrogová politika, organizátorem a účastníkem řady odbormých seminářů a konferencí). Na obdobnou otázku jsem již odpovídal. V tuto chvíli jsem zastáncem lepší koordinace práce, včetně možných společných týmů. Do budoucna je otázkou, jaké kompetence mají celnící mít, co mají dělat a kolik jich máme mít. Ale to je věc důkladné analýzy a nechci teď "střílet od boku".

OTÁZKA (Pesto)
Dobry den, verite v moznost prosazeni koalicniho projektu, kdyz o nem v tisku zapochyboval i predseda Topolanek?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:02 )
Věřím. Optimismem mne naplňuje vyvážená koaliční smlouva, odpovědnost a vstřícnost jednání zástupců těchto stran i 100 podpisů poslanců a poslankyň na podporu tohoto projektu. Věřím, že Jiří Paroubek a ČSSD pochopí, že oproti nim stojí sám, že umožní vznik této vlády a dá jí šanci ukázat, jestli "na to má nebo nemá".

OTÁZKA (Lemix)
Dobrý den, nemyslíte si, že by bylo lepší nechat sestavovat vládu J.Paroubka a KSČM? Podle mého názoru by to odradilo mnoho voličů ČSSD a získala by tak ODS. A další otázka myslíte si, že by případná koalice ČSSD a KSČM dostala podporu v poslanecké sněmovně?děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:05 )
Obávám se, že by to byl velmi nebezpečný experiment. Tak jako tak se Jiří Paroubek může pokusit o to samé, co trojkoalice - sepsat s komunisty koaliční smlouvu a nechat ji podepsat všemi poslankyněmi a poslanci obou těchto stran. Pak by to totiž vskutku znamenalo, že je to ve Sněmovně 100:100.

OTÁZKA (Franz)
Dobrý den, vnímáte (Vy či Vaši kolegové z ODS) jistou unavenost potenciálních voličů ODS některými osobami z Vaší strany a jejich dlouhou (a mnohdy diskutabilní) přítomností v české politice? Probíhá nějaká diskuse na toto téma uvnitř ODS? Na druhou stranu, není nominace některých lidí, kteří nemají žádné praktické zkušenosti kromě těch politických na místa (potenciálních) ministrů, také krokem mimo?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:09 )
Politická strana je živý organismus, ve kterém nikdo nic nemá na věky jisté a znovu a znovu musí ve vnitrostranických volbách skládat účty ze své práce. Osobně jsem přesvědčen, že lidé, kteří byli nominováni do koaliční vlády mají dostatek odborných zkušeností pro zastávání tak odpověné funkce, jako je ministr vlády České republiky.

OTÁZKA (Pražák)
Dobrý den. Chtěl bych vědět, jak to tenkrát bylo s tzv. " televizní krizí". Zdálo se mi, že jste se tenkrát spojil s lidmi, kteří prokazatelně lhali (Dostálová)o vztahu s ředitelem Hodačem. Jak se na tehdejší situaci díváte s odstupem několika let?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:13 )
Děkuji za dotaz. Myslím, že se postupem času ukázalo, že tehdy skutečně nešlo o "boj za svobodu slova". Osobně bych obsah svých názorů neměnil, změnil bych formu. Pro mne to bylo velké poučení v tom, že vedle názorové pevnosti musí člověk rovněž umět více naslouchat názorům ostatních a teprve na základě takového "střetu" definovat svůj konečný postoj.

OTÁZKA (Jan Malý)
VPP. Opravdu se domníváte, že budoucí ministr vnitr může nechat otevřená tajné materiály na stole a od nich odejít, byť jen na chvilku a vymlouvat se na správce místnosti. Vy jste nesplnil svojí povinnost, toho si přece musíte být vědom. To by potom nemohl nikdo za nic.

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:13 )
Děkuji za dotaz, již jsem se k obdobnému vyjadřoval. Prosím přečtěte si ho.

OTÁZKA (Lukas)
Vím, ze jste jiz na tuto otazku odpovedel. Ale presto.. Opravdu neplanujte odejit z politiky?

ODPOVĚĎ( 10.07.2006 13:16 )
Plánuji, a to poté, co se mi podaří v resortu ministerstva vnitra prosadit program, který jsem zpracoval a předložil. Odejít má člověk tehdy, pokud na práci nestačí nebo má pocit, že si svůj díl práce odpracoval. Ani jeden z těchto dvou pocitů zatím nemám.

idnes, 10. července 2006