Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Haló noviny: Ivan Langer: Důslednosti, se kterou chci funkci ministra vykonávat, se někdo bojí

[29.06.2006]

Politika obecně

Haló noviny: Ivan Langer: Důslednosti, se kterou chci funkci ministra vykonávat, se někdo bojí

Povolební jednání

Premiér Paroubek včera oznámil, že v pondělí podá demisi. Označil to za vstřícný krok k řešení patové politické situace, kterým chce otevřít cestu ke jmenování Topolánkovy tříkoaliční vlády. Vnímáte to tak?
Pozdě, ale přece. To, co probíhalo od voleb až doteď, jsem považoval za projev takového hospodského kšeftování, neboť v normální společnosti měl Paroubek po volbách uznat vítězství ODS, poblahopřát vítězi Mirku Topolánkovi a podat demisi.

Odpovíte stejně vstřícným krokem? Jiří Paroubek čeká, že umožníte, aby byl do čela sněmovny zvolen sociální demokrat.
Toto je možné v situaci, kdy bude existovat širší dohoda o tom, že ČSSD umožní vznik nové vlády, a pak si přesně dokážu představit - bez jakýchkoli dalších závazků - aby vláda získala důvěru a mohla začít existovat, že něco takového bude. Víte, to je takový ten typický sociálnědemokratický způsob "obchodování" - za jednu věc zaplať dvakrát.

Premiér zase říká, že to chce trochu velkorysosti, a ne mocenské uvažování od vás...
Já myslím, že to, co on předváděl a co předvádí ty tři týdny po volbách, je takový ten přístup a ` la hospodské kšeftování. On je mistr v tom, že převrací, je mistr orwelovského newspeaku. Věci nazývá úplně jinak, než jsou. Měl dostatek příležitostí ukázat dostatek zodpovědnosti státníka a mohli jsme si ušetřit tři týdny.

ČSSD řekla, že Topolánkovu vládu s její koaliční smlouvou, k níž má zásadní programové výhrady, nemůže v této chvíli podpořit či jakkoli tolerovat. Očekává ještě, že programové prohlášení může být trochu jiné. Ale ve vládě Jiřímu Paroubkovi vadíte také vy osobně. Víte proč?
To nevím.

To je jednoduché - kvůli kauze zvané Kubiceho zpráva. Takže už tušíte?
Tady platí, že sociální demokracie nevyhrála volby, nesestavuje vládu, a tudíž nemůže mluvit do toho, kdo v ní bude a kdo ne. To je první teze. Druhá teze - pan Paroubek odmítá vzít na vědomí realitu a fakta tak, jak na stole leží. A každý trochu soudný člověk, který má přístup k informacím a srovná si to, co bylo zveřejněno, s tím, jakou zprávu jsem měl já k dispozici, musí dojít k jednoznačnému závěru, že to, co bylo zveřejněno, není ten můj výtisk. A že já nestojím za zveřejněním obsahu tzv. Kubiceho zprávy. A bod tři - to, co se odehrálo na výboru pro obranu a bezpečnost, k tomu musím znovu a znovu opakovat to, co už jsem říkal. Můj postup byl zcela v souladu se zákonem, který upravuje projednávání utajovaných skutečností. Něco jiného je, kdybych zprávu vzal a vynesl mimo jednací oblast a tam ji nechal ležet. Potom bych plným právem měl být pohnán k zodpovědnosti. Nicméně ta zpráva byla v místě pro to určeném a odpovědná osoba - tajemník výboru pro obranu a bezpečnost - měla zajistit, aby nedošlo k tomu, k čemu došlo.

Vy tvrdíte své, někteří členové výboru, ale i vlády mají na věc jiný názor. Ale pokud by překážkou důvěry v Topolánkovu vládu byla čistě teoreticky pro ČSSD vaše osoba, co byste s tím udělal?
Platí teze číslo jedna. A doplním ještě čtvrtou poznámku - možná se někdo bojí důslednosti, se kterou chci funkci ministra vnitra vykonávat.

Jiří Paroubek chce, aby se o vedení sněmovny a o celkové politické situaci nemluvilo jen ve formátu tři plus jedna - tedy lídři ODS, KDU-ČSL, SZ a ČSSD, ale aby formát byl pět plus nula - tedy zástupci všech parlamentních stran včetně KSČM. Akceptujete to?
Trváme na tři plus jedna.

Podle představ ČSSD by křeslo předsedy a jedno křeslo místopředsedy sněmovny měla získat sociální demokracie, dva místopředsedy ODS a po jednom KSČM a KDU-ČSL. I to je pro vás nepřijatelné?
To je možné v rámci širší dohody o umožnění vzniku vlády.

V kuloárech se říká, že se ODS a ČSSD natahují jen naoko, a ve skutečnosti se už domluvily. Prý to chcete protahovat až do podzimních voleb?
O tom nevím. To popírám.

Haló noviny, 29. června 2006