Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Paroubek skončí v pondělí

[28.06.2006]

Politika obecně

Olomoucký deník: Paroubek skončí v pondělí

Demise Paroubkovy vlády

Současný kabinet za pár dní skončí. Premiér Jiří Paroubek oznámil, že demisi podá už pondělí bez ohledu na to, zda bude zvolen nový šéf sněmovny. Strany koalice to považují za logický krok v době, kdy už Paroubkova vláda nemá po sněmovních volbách žádný mandát.

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek podá demisi do rukou prezidenta po pondělním mimořádném jednání vlády. Podle Paroubka chce ČSSD tímto vstřícným krokem otevřít cestu ke jmenování Topolánkovy vlády. Zato očekává, že jí koalice ODS, KDUČSL a Strany zelených umožní obsadit funkci šéfa sněmovny.

„Chce to trochu velkorysosti, ne mocenské uvažování světa,“ uvedl Paroubek. Současně však znovu odmítl, že by ČSSD umožnila novému kabinetu získat důvěru. „Neumím si představit, že bychom podpořili vládní koalici,“ řekl. Navíc k programovým podmínkám, které si ČSSD stanovila, přidal i požadavek personální: místopředseda Ivan Langer nebude ministrem vnitra. Podle ODS však prý Paroubek nemá do personálního obsazení vlády „co mluvit“.

Premiér také stále odmítá požadavek koalice, aby se jednalo současně o možné podpoře Topolánkovy vlády a obsazení vedoucích postů ve sněmovně. Šéfovi ODS dal podmínku, že pokud bude jednat, pak nejdřív jen o sestavení orgánů sněmovny. Požaduje, aby se jednání účastnilo všech pět parlamentních stran včetně komunistů.

Strany koalice demisi Paroubkovy vlády za vstřícný krok nepokládají. „Je to samozřejmý a regulérní ústavní krok, vyplývající z výsledku voleb,“ prohlásil včera předseda ODS Mirek Topolánek. Nevnímá to proto jako závazek v jednání o případné toleranci své vlády. K jednání s ČSSD je připraven, ale v původním formátu tří stran koalice a sociální demokracie. Součástí jednání může být podle něj i diskuse o obsazení vedení sněmovny, kterou nelze oddělit.

Stejného názoru je i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. „Těžko si mohu představit, že dohoda může být jinak než komplexní,“ řekl. Je pro něj nesrozumitelné, že na jednu stranu Paroubek tvrdí, že mu nejde o posty, ale na druhou stranu o programu nové vlády jednat nechce, jen o složení sněmovny. Pozastavuje se i nad tím, že Paroubek chce na schůzku přizvat i komunisty. „Nevím, jestli to mám chápat, že už tyto dvě strany uzavřely další koalici,“ řekl Kalousek.
Místopředseda ODS Petr Nečas považuje Paroubkovy požadavky za dětinské a nezodpovědné.

Olomoucký deník, 29. června 2006