Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Paroubek řekl ne. Zatím

[27.06.2006]

Poslanecká sněmovna

Lidové noviny: Paroubek řekl ne. Zatím

Podpora nové koaliční vládě

Po několika názorových posunech včera řekli sociální demokraté Jiřího Paroubka jasné ne podpoře rodící se koaliční vlády. Stalo se tak dvě a půl hodiny poté, co lídři ODS, lidovců a zelených oficiálně podepsali koaliční smlouvu. Její součástí je i rozdělení křesel v případné vládě.

Předseda ČSSD Paroubek, který celý minulý týden říkal, že definitivní verdikt řekne až poté, co si smlouvu důkladně prostuduje, ji včera půl druhé hodiny po podpisu označil za „dokument na úrovni pokleslé žurnalistiky“. A dodal, že koalici s takovou smlouvou jeho strana nepodpoří. „Je evidentní, že koalici s takovým veřejně známým koaličním prohlášením nelze tolerovat výměnou za jakoukoli pozici nebo výhodu,“ řekl doslova Paroubek.

Jeho straně vadí nejen některé programové body rodícího se kabinetu (například rovná daň, rušení zákona o neziskových nemocnicích), ale i některé osoby ve vznikající vládě. Konkrétně šéf ČSSD jmenoval kandidáta na post ministra vnitra Ivana Langera. A to kvůli tomu, že prý může za únik zprávy policisty Jana Kubiceho na veřejnost před volbami.

„Je to ve stylu: když nemůžu já, tak nikdo. Jeho (Paroubkův) postoj blokuje jakékoli uspořádání. Tím současně říká: jdeme k předčasným volbám. A to je pro voliče zpráva špatná. A v tomto smyslu jeho prohlášení neberu jako vstřícné,“ reagoval na Paroubkova slova šéf ODS Mirek Topolánek. „Ale počkám si na diskusi a výsledky jednání a nebudu to komentovat v médiích,“ dodal.

Jednání už by ovšem s ČSSD neměla vést pouze ODS, ale zástupci všech tří koaličních stran. Paroubek si přeci jen ponechal otevřená zadní vrátka pro možnou podporu kabinetu. Ovšem za předpokladu, že koalice přistoupí ke změnám v programu a nebude navrhovat Langra do vlády. Jak programové změny, tak personální požadavky sociálních demokratů ovšem Topolánek odmítá.

Nehledě na Paroubkova tvrdá slova včera jeden ze členů nejužšího vedení ČSSD naznačil, že by socialistům nakonec mohlo stačit, kdyby dostali post šéfa sněmovny a další místa v některých kontrolních orgánech, a to nejen ve sněmovně. Podle tohoto zdroje z ČSSD to už měl dokonce Paroubek říct Topolánkovi. Další sociální demokraté ale takovou variantu zpochybňují.

Paroubek řekl koalici ne. Zatím

„Jasně jsme prostřednictvím Paroubka Topolánkovi řekli, že když ČSSD dostane post předsedy sněmovny, budeme ochotni jednat o podpoře jeho vládě. Velmi ochotni,“ uvedl zdroj z vedení ČSSD. „Očekáváme ale, že ODS uzná, že ČSSD patří kontrola například nad některými výbory ve sněmovně,“ dodal.

To vše by ovšem podle něj platilo jen za předpokladu, že by ODS nekandidovala Miroslavu Němcovou do čela sněmovny a rovnou ČSSD pomohla zvolit Lubomíra Zaorálka. Ten by se později po demisi Paroubkovy vlády postu vzdal právě ve prospěch stranického šéfa. Topolánek to ale znovu odmítl s tím, že ČSSD může dostat šéfa sněmovny, ale až poté, co podpoří vládu.

Od onoho člena nejužšího vedení ČSSD může jít jen o trik, jak získat post šéfa sněmovny. Ten totiž pověřuje kandidáta na sestavení vlády, kdyby první dva pokusy zkrachovaly. Navíc přesně slova onoho člena vedení ČSSD včera Paroubek důsledně odmítal.

Jak první pokus o sestavení Topolánkovy vlády dopadne a hlavně, co bude dál, je přitom nejisté. Z ČSSD zní stále i možnosti, že by menšinový kabinet ODS podpořili až ve druhém kole, a to bez alespoň jednoho z koaličních partnerů. Prezident Václav Klaus přesto včera postup koaličních stran označil pro tuto chvíli za nejsmysluplnější řešení“.

Lidové noviny, 27. června 2006